Poznej vodárenské stavby

V Praze najdete tyto historické stavby:

STAROMĚSTSKÁ VODÁRNA
Staroměstská vodárna byla vybudována na Novotného lávce poblíž Karlova mostu. Během let doznala řady změn. Byla součástí přilehlé Staroměstské vodárny a sloužila pro gravitační zásobování veřejných i soukromých kašen na území Starého Města pražského. Vodní věž ukončila své poslání r. 1884.

ŠÍTKOVSKÁ VODÁRENSKÁ VĚŽ
Výstavba vodní věže Šítkovské vodárny byla zahájena v roce 1588 a ještě před svým dokončením se věž naklonila. V době třicetileté války byla věž poškozena a při opravě dostala věž charakteristickou cibulovitou báň. Zásobovala Nové Město pražské vltavskou vodou.

MALOSTRANSKÁ VODÁRNA PETRŽILKOVSKÁ
Roku 1502 se malostranští dohodli s Janem Petržilkou o výstavbě vodárny v těsném sousedství jeho mlýnů na ostrově u dnešního smíchovského nábřeží. Vodní věž sloužila do roku 1880. Je nejnižší a nejmalebnější z pražských renesančních vodárenských věží.

LETENSKÁ VODÁRNA
Rozsáhlý vodárenský areál na Letné byl dostavěn v roce 1888. Vodní věž, která sloužila pro zásobování pitnou vodou horní části Holešovic a Bubenče, byla v roce 1913 vyřazena z provozu a po demontáži technologie byla přestavěna na byty, v současné době jsou ve věži klubovny.

VODÁRNA ZELENÁ LIŠKA
Věžový vodojem od roku 1907 zásoboval pitnou vodou území Vršovic, později Braníka, Krče a Michle. Svému účelu tato stavba sloužila do roku 1975. F. VINOHRADSKÁ VODÁRNA Od roku 1891 zásobovala vodou území Vinohrad. V roce 1962 byla vyřazena z provozu a přestavěna na byty.

PODOLSKÁ VODÁRNA
První budovu Podolské vodárny postavil architekt Antonín Engel v roce 1929, druhou stejný architekt v 50. letech. V budově sídlí také Muzeum pražského vodárenství.

Přetáhni myší název na správnou vodárnu