Kronika

Jakub Vágner pozval vodní strážce na Katlov

vydáno 12.10.2017

Jezero Katlov na Kutnohorsku se stalo domovem pro známého rybáře Jakuba Vágnera. O tom, proč si toto místo tak oblíbil a jak o něj pečuje, vyprávěl Jakub vodním strážcům na podzimním setkání členů klubu v sobotu 7. října 2017.

Z vyprávění se děti i dospělí dozvěděli nejen to, jak se o krajinu starali naši předci a čím bychom se měli z historie poučit, ale také o tom, co všechno bylo potřeba udělat, aby se z Katlova a vedlejšího rybníku Pohanu stal ráj pro ryby i sportovní rybáře. Jakub také neopomněl zmínit důležitou věc: „Počítače, tablety a telefony sice hrají v našem životě důležitou roli, ale nesmíme jim úplně podlehnout, je potřeba trávit čas také v přírodě a bavit se se skutečnými živými lidmi, nejen s virtuálními kamarády.“

A protože už se ke konci přednášky začala do posluchačů trochu dávat zima, vypravili se všichni společně na procházku kolem jezera, při níž mohli mrkví nakrmit bizony i s jejich mládětem. A pak už se šlo na ryby.

Zatímco stál Jakub obětavě 2 hodiny po pás ve studené vodě a snažil se chytit sumce, děti si vyzkoušely nahazování prutu. Sumci se však toho dne schovávali a chytit se nepodařilo ani jednoho. To jen dokazuje, že i tak skvělý rybář, jakým Jakub bezesporu je, potřebuje při rybaření trochu štěstí.

Koho už čekání na rybu nebavilo, mohl se zabavit u výtvarných dílniček nebo si zkusit vědomostní kvízy na různá témata týkající se přírody. Množství správných odpovědí nás opět přesvědčilo, že vodní strážci se v přírodě rozhodně neztratí.

Už teď se těšíme na další klubovou akci, která proběhne na jaře 2018 a budeme Vás o ní informovat v časopise, na webu a nově i na facebookových stránkách klubu.

celý článek

Vodní strážci sportovali na Káranském vodovodníku

vydáno 2.6.2017

Jarní akce klubu vodních strážců proběhla letos ve spojení s velkou sportovně-charitativní událostí Káranský vodovodník. Děti se zúčastnily v hojném počtu a svými sportovními výkony se od dospělých vůbec nenechaly zahanbit, leckdy je dokonce předčily.

Pro účastníky byly připraveny 2 okruhy, na nichž je čekaly kontroly s razítky a vzhledem k horkému počasí přišly vhod i cisterny se studenou pitnou vodou. Cyklisté absolvovali 26 km po krásné trase polabskými lesy, chodci a běžci poznávali krásy místní krajiny na 13 km dlouhé trase vedoucí z velké části po naučné stezce Krajinou Rudolfa II., se zastávkou na unikátní kulaté návsi v Byšičkách. V cíli dostali všichni sportovci dárky (reflexní šátek na krk a přívěsek na batoh) a mohli se občerstvit u vodního baru.

Po skvělém sportovním výkonu byl pak pro děti na káranském hřišti připraven program se soutěžemi, kvízy a výtvarnými dílničkami. Kdo měl stále dost energie, mohl se vyřádit na fotbalovém hřišti nebo na prolézačkách. Zájemci se mohli podívat na prohlídku po úpravně vody, kde načerpali informace o více než stoletém provozu káranského vodárenského systému.

Na závěr celodenního programu sklidila velký úspěch ukázka králičího hopu, při které králíci zdolávali jak překážkovou trasu, tak předváděli skok do výšky.

Skvělou zprávou je, že se v průběhu Káranského vodovodníku zapsalo do klubu mnoho nových členů. Pokud byste chtěli naše řady rozšířit o nějakého kamaráda, nezapomeňte mu říct, že se může zaregistrovat na https://vodnistrazci.cz/prihlaska-do-klubu/ a na další akci klubu už můžete vyrazit společně.

Budeme se na vás těšit na podzimní akci, o které vás budeme včas informovat v časopise a na webu.

Více fotografií najdete v galerii: http://karanskyvodovodnik.rajce.idnes.cz/

celý článek

Vodní strážci se bavili na Science show

vydáno 29.11.2016

Za velkého zájmu vodních strážců proběhla v sobotu 26. listopadu 2016 v Podolské vodárně zábavná Science show. Návštěvníci se nejen dobře pobavili, ale dozvěděli se i spoustu zajímavých informací ze světa chemie a fyziky. Vědí už jak si vyrobit raketu, že si lze za pomoci peroxidu vodíku a hypermanganu vytvořit džina z lahve, nebo jak se chová kapalný dusík a že si s ním lze užít spoustu legrace. Některé pokusy sice vypadaly nebezpečně, ale naštěstí jediné, co diváky po odchodu z vodárny bolelo, byly břišní svaly od spousty smíchu.

Po skončení show si děti mohly některé pokusy vyzkoušet. Pokládali mince na vodu, zjistili, že sítkem nemusí vždy protéct voda, viděli, jak se dá z vody uválet kulička :-), nebo si nechali polít ruku kapalným dusíkem. Kdo zrovna nedělal pokusy, ten si vyšlápl osm pater na vodárenskou věž, a i když byla zrovna mlha, tak pohled na vodárnu z vrchu všechny zaujal. Při odchodu děti dostaly drobné dárky a knihu Příběh vody.

Pokud jste se Science show z nějakého důvodu nemohli zúčastnit a rádi byste ji viděli, doporučujeme vám návštěvu IQLandie v Liberci, jejíž zaměstnanci pro nás show připravili.

Už teď se těšíme na další akci Klubu vodních strážců, která se uskuteční na jaře. Pozvánku opět najdete v časopise a na webových stránkách klubu.

celý článek

Návštěva Vodního domu byla zajímavá pro děti i dospělé

vydáno 27.5.2016

Zájem o návštěvu Vodního domu na Želivce v sobotu 21. května 2016 byl velký. Místa v autobusu byla zaplněna během několika dnů, takže někteří se do autobusu bohužel nedostali.

Do expozice Vodního domu návštěvníci vchází tunelem. Představuje štolový přivaděč vody z úpravny vody Želivka, který přepravuje pitnou vodu do Prahy. Děti si prohlédly vodní organismy pod mikroskopem, seznámily se s vodními rostlinami a živočichy, ochutnaly různé druhy vody. V atriu se jim líbily umělé vodní toky, které ovládaly pomocí čerpadel, pump či různých mlýnků a v hezkém počasí nevadilo ani to, že byli mokří.

Vedle prohlídky expozice měli možnost navštívit také hráz vodní nádrže Švihov. Prohlédnout si největší vodní nádrž u nás totiž nemůže každý. V okolí hráze je nutno dodržovat zvýšená bezpečnostní opatření. A nakonec děti čekalo ve vodním domě překvapení v podobě vodníka, který jim rozdal drobné dárky.

celý článek

Jakub Vágner vyprávěl o stromových lidech

vydáno 25.11.2015

O stromových lidech z ostrova Papua Nová Guinea a jiných svých zážitcích z cest vyprávěl Jakub Vágner na své přednášce v čerpací stanici Podolské vodárny v sobotu 21. listopadu 2015. Část vystoupení věnoval také Iránu, Iráku a Sýrii, které navštívil před třemi lety a nakonec ukázal několik fotografiií velké tygří ryby z Konga a popisoval náročné lovení této největší sladkovodní ryby.

Stromoví lidé jsou domorodé kmeny na ostrově Papua Nová Guinea, kteří si své stromové chýše staví ve výšce 40 – 45 metrů nad zemí. Tyto kmeny se nazývají Korowaiové a Kombaiové, neznají bílé lidi a teprve dotykem poznají, že se nejedná o ducha. Pracují nástroji, které se používaly v době kamenné. Jsou malí, muži obvykle měří kolem 150 cm, ale mají obrovskou sílu. Chodí nazí a bosí a jejich život je vlastně boj o přežití, boj o pitnou vodu. Ženy, muži i děti těžce pracují. Znají ale velmi dobře přírodu a respektují ji.

Před třemi lety Jakub Vágner navštívil oblasti kolem řek Eufrat a Tigris, kde se snažil chytit velerybu. Pohybovali se v oblastech států Irán, Irák a Sýrie, ve kterých by to dnes vzhledem k situaci na blízkém východě nešlo. Konec přednášky pak věnoval velké tygří rybě z Konga, se kterou sváděl boj 7,5 hodiny, ale nakonec zvítězil.

celý článek

Toulcův dvůr

vydáno 2.6.2015

Voda byla společným znakem všech částí programu na Toulcově dvoře, kde se v neděli 24. května uskutečnilo setkání dětí z Klubu vodních strážců a dětí zaměstnanců. Program zaujal nejen děti, ale i jejich rodiče. Nejdříve si více než šest desítek dětí vyzkoušelo vlastnoruční výrobu papíru a pomocí mokrého filcování vytvořily kuličku z vlny. Následoval program s vodou uvnitř, ale i v přírodě. Všichni prošli žabí stezkou, mokřady, lovili vodní bezobratlé, které zkoumali pod mikroskopem a vyzkoušeli si další hry jako střílení stříkačkou na terč, překážkovou dráhu apod. Domů si pak odnesli své výtvory, ale především hodně zážitků a snad i nějaké informace.

Dětem i rodičům se odpoledne líbilo a většina z nich se s námi loučila: „Díky, skvělé, užili jsme si to, příště přijdeme zase“, a tím ocenili práci lektorek, které se dětem věnovaly, ale i prostředí, které nabízí Toulcův dvůr. „Toto setkání jsme zaměřili především na přírodu, protože právě podpoře biodiverzity se naše společnost hodně věnuje“, řekla Jitka Fialová z útvaru komunikace a marketingu, která zábavné odpoledne organizovala.

celý článek

Muzeum navštívilo téměř šest tisíc lidí

vydáno 20.4.2015

Návštěvnost Muzea pražského vodárenství, které bylo o víkendu 21. a 22. března otevřeno zdarma pro veřejnost v rámci oslav Světového dne vody, lámala rekordy.

Za dva dny si muzeum prohlédlo téměř šest tisíc lidí.Zájem nás překvapil, muzeum navštívili lidé z celé republiky. Pro děti jsme připravili pohádku O zlaté rybě, kterou hrály Pruhované panenky. Další dny otevřených dveří budou v muzeu 19. a 20. září 2015.

celý článek

Děti se svezly na raftech ve Staré čistírně

vydáno 14.11.2014

Starou čistírnu v Praze 6 si v sobotu 8. listopadu prohlédlo více než sto dětí s rodiči. Uskutečnilo se tam další setkání Klubu vodních strážců a dětí zaměstnanců naší společnosti.

Průvodci seznámili návštěvníky s historií a provedli je podzemím, prohlédli si staré parní stroje a zajímavé chodby a nakonec došly až do podzemní nádrže, kde se všichni svezli na raftech. Právě projížďka na raftech je lákala nejvíc. Jen někomu se podařilo během plavby zazvonit na zvoneček, který má přinést rok štěstí.

„Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí, ty pak využily při vyplňování kvízů. Především dospělým se líbil film Muži pod Prahou z roku 1947, který ukazuje, jak náročná byla dříve práce ve stokové síti. Každý, kdo vyplnil kvízy, si nakonec odnesl nějakou cenu, ale především hodně nových informací a zážitků“, řekla Jitka Fialová, manažerka útvaru komunikace a marketingu.

celý článek

Chytaní ryb s Jakubem Vágnerem přineslo mnoho zážitků

vydáno 20.5.2014

Nadšení malých rybářů, desítky úlovků a hlavně mnoho nových informací přineslo setkání členů Klubu vodních strážců s věhlasným rybářem Jakubem Vágnerem. Akce, která proběhla v sobotu 17. května u rybníka v obci Zahrádka na Sedlčansku, pořádala společnost Veolia.

Mladí rybáři nebo jeho obdivovatelé se těšili, co vše se o rybách dozvědí. A netrvalo to dlouho a po pár minutách už podběrákem vytahovali první rybu – jesetera ruského. Jakub dal rybu do „postýlky pro ryby“, polil ji vodou a radil dětem, aby na rybu sahaly jen mokrou rukou, jak rybu chytit, jak nahodit, jak ji uchopit a mnoho dalších zajímavostí. Po chvíli byla ryba vypuštěna opět do rybníka, vždy velmi jemně, aby si neublížila. Podařilo se dokonce chytit rybu poraněnou od velké štiky, kterou Jakub ošetřil septonexem. Dětem ale vysvětlil, že i když je ryba trochu poraněná, když zabere, je v pořádku. Podařilo se chytit hodně ryb velkých asi 70 – 80 cm, nejčastěji jesetery.

Mladí rybáři měli velký zážitek, chytali ryby s Jakubem, hodně se toho dozvěděli a ještě si odnesli dárek. Ani déšť je neodradil, naopak, právě za deště prý ryby berou nejlépe.

Celé setkání nakonec zhodnotil jeden malý nadšený rybář Míša Stěhula: „Bylo to fantastické a nikdy na to nezapomenu, fakt nikdy!“ Jeho radost byla obrovská a upřímná a za to patří celému týmu, který se dětem věnoval, obrovský dík.

Setkání s Jakubem se mladým rybářům moc líbilo, protože přišla dvě poděkování a nakonec i "píseň pro Jakuba" od Matyáše Novotného.

Když ta ryba plula v řece, Jakub na ní navnadil a když jí pak vyndal na břeh políbil a vypustil.
Ref. Být jako Jakub, být jako Jakub, být jako Jakub chtěl já bych, jako Jakub, jako Jakub u vody se vyřádit.
Být jak Jakub je můj sen a když se to povede, tak mě pochválit můj táta jednou taky dovede.
Ref. Být jako Jakub, být jako Jakub, být jako Jakub chtěl já bych, jako Jakub, jako Jakub u vody se vyřádit.
Sportovnímu rybaření věnuje se každý rok, že je Jakub jednička to pochopí i malý hoch.
Ref. Být jako Jakub, být jako Jakub, být jako Jakub chtěl já bych, jako Jakub, jako Jakub u vody se vyřádit.

celý článek

Egyptologové pracovali s dětmi

vydáno 21.11.2013

Klub vodních strážců připravil na sobotu 16. listopadu pro děti z klubu a děti zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací v Muzeu pražského vodárenství přednášku Egyptologů. První část byla věnována vyprávění o starém Egyptě a výrobě korunních klenotů. Pro ty, kterým se koruna nejvíce podařila, byly připraveny dárky. Práce se podařila všem a děti byly spokojené. V druhé části přednášky se seznámily s hieroglyfy.

Všichni se těšili ještě na večerní prohlídku vodárenské věže s výhledem na Prahu. Pro děti to bylo takové malé dobrodružství, protože na hlavách měly čelovky, musely vystoupat 8 pater na věž, ale výhled na noční Prahu, který se jim naskytl, určitě stál za to. Také rodiče ocenili program pro děti i prohlídku vodárenské věže velmi kladně.

celý článek

Gutovka nejen pro děti

vydáno 20.6.2013

Sportovní areál Gutovka v Praze 10 byl místem, kde se 8.června sešly děti z Klubu vodních strážců a děti zaměstnanců. Bruslařská plocha patřila dětem na in-linech a instruktor jim radil, jak se zlepšovat.
Lezecká stěna zažila několik prvovýstupů, z nichž měly děti velkou radost. Také zde byly jištěny instruktorem.
Počasí se po dlouhých deštích vydařilo a tak se mnozí přesvědčili o tom, že Gutovku stojí za to navštívil a každý si zde najde svoji zábavu.

celý článek

Jakub Vágner a jeho dobrodružství v Africe

vydáno 27.11.2012

Beseda s Jakubem Vágnerem, rybářem a dobrodruhem, se uskutečnila v sobotu 24. listopadu v čerpací stanici vodárny v Podolí. Jakub Vágner vyprávěl o svých cestách po Africe, především o rybaření na řece Kongo. Zajímavé bylo povídání o tygřích a jiných rybách, ale neméně zajímavé byly zážitky z cest či setkání s domorodci. Popisoval jejich životní podmínky, obydlí, stravu, ale i to, že i ten největší chudák u nás je ve srovnání s převážnou většinou obyvatel v Africe boháč, což je dobré si někdy připomenout. Se svým týmem byl několikrát napaden, zadržen, mnohokrát na něj mířili samopalem a také prodělal již sedmkrát malárii. Ani to ho však neodradí od dalších cest.

celý článek

Pozvánka na besedu s Jakubem Vágnerem

vydáno 29.10.2012
celý článek

Indiáni v Botanické zahradě

vydáno 14.6.2012

V sobotu 9. června se děti z Klubu vodních strážců sešly v Botanické zahradě Troja, kde prožily den plný indiánských dobrodružství. Všichni si mohli nechat namalovat obličej, učili se střílet z luku, vyrábět náramky, připravovat a ochutnávat placky, nahlédnout do Tee-pee, posedět u ohně a popovídat si s indiány.

Pro děti navíc byla připravena hra, díky které se seznámily s řadou rostlin z indiánské zahrady a za její splnění dostávaly drobné ceny. Pěkné počasí přilákalo všechny také k ochutnávce vody ze sodastreamu.

Po skončení akce pro děti od 17 do 19 hod. byl den s indiány zakončen vyprávěním legend a bájí a zpěvem skupiny Wanbli Ohitika.

celý článek

Na přednášce o Egyptě děti ukázaly znalosti

vydáno 6.12.2011

Přednáška o starém Egyptě, která se uskutečnila v neděli 4. prosince při mikulášském setkání v Muzeu Staré čistírny v Praze 6, byla naučná. Děti musely přemýšlet, bylo vidět, že řada z nich už v Egyptě byla nebo o něm aspoň slyšela. Přednáška sice byla určena pro děti od 7 let, ale nakonec zaujala i ty mladší, kterým pomáhali rodiče. Egyptologové vyprávěli o tom, jak vznikly a jak se malují hieroglyfy, ale i o staroegyptských bozích a bohyních, démonech a strašidlech. Děti se dokonce naučily pomocí hieroglyfů napsat nebo spíš namalovat celou abecedu. Každý pak při soutěži napsal své jméno a ti nejlepší byli oceněni.

celý článek

Kašpárek v rohlíku děti roztančil

vydáno 15.11.2011

Nevýchovný koncert Kašpárka v rohlíku se konal v čerpací stanici vodárny v Podolí v sobotu 12. listopadu. Čerpací stanice dlouho nezažila tolik hudby, zábavy, ani tolik návštěvníků. Bavily se děti všech věkových kategorií, ale i jejich rodiče.

Zábavný pořad ukázal dětem vývoj hudby a děti se seznámily s různými hudebními žánry formou, která je pobavila a nadchla. Řadu písniček děti znaly, proto mohly zpívat společně s muzikanty.

A nakonec došlo i na taneček. Hlavně ti nejmenší, kteří neměli žádné zábrany si s „kašpárkem“ zatančili, někteří i s „čírem“ na hlavě.

celý článek

Pozvánka na přednášku o starém Egyptě do Muzea Staré čistírny

vydáno 3.11.2011
celý článek

Pozvánka na koncert „Kašpárek v rohlíku“ do vodárny v Podolí

vydáno 3.11.2011
celý článek

Dětský den 2011 ve staré kanalizační čistírně

vydáno 14.6.2011

V sobotu 4. Června 2011 přivítala stará kanalizační čistírna – Ekotechnické muzeum stovky návštěvníků. Pro členy Klubu vodních strážců i širokou veřejnost se zde uskutečnil dětský den. Pro děti byly připraveny hry, např. chytání rybiček, vodní hry, malování, skládání puzzle a další. Zvlášť chytání barevných rybiček v podzemních prostorách přímo z vody se dětem moc líbilo. Také vodní bar v horkém letním dnu osvěžil. Rodiče, ale i starší děti nadchly atraktivní podzemní prostory a strojovna. Děti soutěžily a nakonec si každé odneslo drobnou cenu.

celý článek

Co už je za námi