Nová soutěž pro 2.stupeň ZŠ a víceletá gymnázia

vydáno 25.3.2015

V rámci oslav Světového dne vody 2015 připravila skupina Veolia v České republice novou soutěž Škola do přírody pro žáky na II. stupni ZŠ (6. – 9. třída) a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Tématem soutěže podpora biodiverzity (biologické rozmanitosti živých organismů a ekosystémů). Cílem dětských týmů je vyhledat z hlediska druhové rozmanitosti zajímavou lokalitou v bezprostřední blízkosti školy – ať už je zajímavá biologickou pestrostí, nebo naopak jistou sterilitou – tu popsat a zpracovat návrh projektu na její zachování či obnovu. Do soutěže se mohou hlásit celé třídy, speciálně utvořené týmy, přírodovědné kroužky, zájmové oddíly apod.

Díky soutěži se žáci dozvědí více o biodiverzitě, prozkoumají vybranou lokalitu ve svém okolí a aktivně se mohou zapojit do její ochrany a podpory. Vyzkouší si také práci v týmu a naučí se projektovému řízení.

Odměnou jim budou nejen nově a zajímavě nabyté poznatky a zkušenosti, ale také lákavé odměny. Vítězné týmy navštíví Vodní dům (interaktivní expozici různých tváří vody, kterou v létě otevře ČSOP Vlašim) nebo areál Katlov rybáře a cestovatele Jakuba Vágnera, který zde podporuje rozvoj biodiverzity a usiluje o záchranu genofondu velkých evropských ryb. Pro další umístěné budou připraveny pěkné věcné ceny.

Soutěž probíhá od 23. března do 15. května 2015. Podrobné informace o soutěži včetně registrace najdete na www.biodiverzita-veolia.cz.

celý článek

Soutěž pro vás na léto

vydáno 7.5.2014

Vytvořte zábavnou hračku z PET lahví k bazénu, např. vor, vznášedlo, držák lahví apod.
Foto výrobku odešlete na e-mail: jitka.fialova@pvk.cz do 14. června 2014. K fotografii připište své jméno a příjmení, adresu a věk.

Ceny:
10 nejlepších obdrží USB flash a karty Černý Petr
Každý obdrží pexeso a hru o vodě.

celý článek

Vyhodnocení soutěže o den s Jakubem Vágnerem

vydáno 18.4.2013

Máme vítěze!

V rámci projektu "Cesta pstruha" proběhla soutěž o den rybaření s nejslavnějším českým rybářem a dobrodruhem Jakubem Vágnerem.
Cesta pstruha je pětiletým projektem Neziskové organizace Sladkovodní giganti, o. s., společnosti Veolia Voda a Nadačního fondu Veolia, který usiluje o návrat lososovitých druhů ryb do našich řek. Každý rok je vypuštěno kolem 4000 kusů ryb a celková investice do projektu činí 10 miliónů korun.
Nezisková organizace Sladkovodní giganti uspořádala soutěž, která se konala od 1. 9. 2012 do 31. 3. 2013. Úkolem soutěžících bylo poslat svoji fotografii spolu s nejzajímavějším úlovkem sladkovodní ryby. Vítězem se stal Martin Šícho, který zaslal fotografii s opravdu kapitálním úlovkem – sumcem o délce 222 cm, a může se tak těšit na den rybaření se světoznámým rybářem Jakubem Vágnerem a na nějaký společný úlovek.

celý článek

Letní hra o ceny - vyhodnocení

vydáno 26.7.2011

Letní hra byla ukončena 23. září 2011

Správné odpovědi poslali a encyklopedii Chraňme naši planetu získali:

David Kaňkovský, Zruč nad Sázavou

Lucie Blažková, Žďár nad Sázavou

celý článek

Vyhodnocení soutěže Jak můžeš zlepšit místo, kde žiješ?

vydáno 1.2.2011

Soutěž byla zaměřena na ochranu životního prostředí. Jejím cílem bylo, aby si každý z nás uvědomil, co může udělat pro životní prostředí ve svém okolí. Vyhodnocení se uskutečnilo začátkem února 2011.
V kategorii 6 – 10 let vyhodnocení provedeno nebylo.
V kategorii 11 – 16 let byly vyhodnoceny jako nejlepší tyto obrázky:

Kristýna Kaplová, 15 let, Olomouc
Heinz Spohner, 12 let, Olomouc
Debora Losertová, 12 let, Olomouc

Vítězům blahopřejeme!

celý článek

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ

vydáno 20.9.2010

Jak můžeš zlepšit místo, kde žiješ?

Soutěž je zaměřena na ochranu životního prostředí. Jejím cílem je uvědomit si, co každý z nás může udělat pro životní prostředí ve svém okolí.

POZORUJ místo, kde žiješ!

Co se dá udělat pro zlepšení životního prostředí?

Sbírat nebezpečný odpad , třídit odpadky , snížit spotřebu plastových lahví, chodit pěšky nebo jezdit na kole, používat veřejnou dopravu, šetřit vodou a elektřinou, sázet stromy, neházet odpadky po okolí, do řek atd.

Každé město nebo obec chce být příjemným místem pro život, kde budou obyvatelé šťastní. Jak by takové místo mělo podle tebe vypadat?

Namaluj tedy 2 obrázky o velikosti A4. Na jednom obrázku bude město, obec nebo jen okolí tvého domu, jak vypadá dnes. Na druhém obrázku namaluj, jak by mělo vypadat podle tvých představ, co by bylo možné udělat pro zlepšení životního prostředí, aby se ve tvém městě nebo obci bydlelo lépe.

2 obrázky o velikosti A4 odešli do 30. ledna 2011 na níže uvedenou adresu. Na zadní stranu obou obrázků nezapomeň uvést své jméno, věk a přesnou adresu


Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
Útvar komunikace a marketingu
Ke Kablu 971
102 00 Praha 10

  • Soutěž je určena pro děti od 6 do 16 let a je rozdělena do dvou kategorií: 6-10 let, 11-16 let.
  • 3 nejlepší obrázky z každé kategorie obdrží dárek DVD DEŠŤOVÁ VÍLA a knihu Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho, karty a pastelky. Vítězné obrázky budou umístěny na www.vodnistrazci.cz
celý článek

Vodní pohádková bytost

vydáno 4.10.2007

Všechny děti do soutěže poslaly krásné obrázky. Za zaslané obrázky děti obdrží drobný dárek.
Byly vybrány tyto nejlepší výtvory:

Eva Herčíková (15), Čelákovice – „zlatá rybka“
Matouš Introvič (8), Praha 4 – „vodník Fousek“
Tereza Janů (11), Praha 9 – „vodník Sumeček“

celý článek

Voda v různých podobách

vydáno 4.10.2006

Vyhodnocení soutěže

Pět nejlepších prací bylo odměněno dárkem:

  1. Veronika Svobodová (12 let), Tuchlovice
  2. Adam Jelínek (15 let), Chrást
  3. Kristýna Seimlová (9 let), Praha 9
  4. Anna Bočková (13 let), Kunštát na Moravě
  5. Anna Seimlová (12 let), Praha 9
celý článek

Vodní svět zvířat

vydáno 4.10.2005

Vyhodnocení soutěže VODNÍ SVĚT ZVÍŘAT

V září 2003 vyhlásil Klub vodních strážců soutěž na téma Vodní svět zvířat. Děti malovaly obrázky zvířátek, které žijí ve vodě nebo u vody. Přišla řada krásných výtvorů, nejen obrázků.
Zvláštní poděkování patří paní učitelce Novotné, třídní učitelce 5. třídy ZŠ Praha 5, Trávníčkova 1746. Děti z její třídy vytvořily a poslaly spoustu zajímavých nápadů – hru Cesta za pokladem, puzzle, karty, knihu her a poučení či pexeso.

Nejhezčí obrázky nám poslaly:
Verunka Svobodová (10 let), Buchlovice
Petra Jurczeková (14 let), Ostrava – Poruba
Iveta Henclová (13 let), Líně
Anna Seidlová (10 let), Praha 9 – Letňany

celý článek

Můj zážitek s vodou

vydáno 4.10.2004

Do soutěže přišlo celkem 23 prací, z toho 11 prací přišlo ze 4. A Základní školy Trávníčkova 1746, Praha 5 - Lužiny.
Kromě dopisu nám poslali také "literární dílka" dětí, někdy doplněná obrázky.

VÍTĚZNÉ PRÁCE

Kristýna Seimlová, 7 let, Ostravská 624, 19900, Praha 9

Nejhlubší zážitek s vodou jsem měla před rokem, kdy jsem u babičky v jižních Čechách na chalupě zažila povodně.

Nejraději mám vodu v podobě sněhu, protože ráda lyžuji, sáňkuji a stavím sněhuláky.

Vojta Jaroš, 10 let, ZŠ Trávníčkova 1746, Praha 5-Lužiny

I když jsem loňské povodně nezažil na vlastní kůži, měli jsme jednu menší doma. Jednou jsem přišel domů ze školy a viděl jsem v předsíni hodně vody. Náš pes v té vodě ťapal a roznesl ji do obýváku, kuchyně i do mého pokoje. Voda stříkala v koupelně z prasklé hadice, která vedla vodu do pračky. Zkoušel jsem zavolat mámě, ale ta byla na školení, tak táta sestře Lence poradil, ať zastaví přívod vody do bytu. Lence to nejdřív nešlo a povedlo se to až na třetí pokus. Asi za půl hodiny přijel táta z práce a všechnu vodu vytřel.
Nechtěl bych, aby se nám tento zážitek ještě někdy stal.

Eva Ferancová, 10 let, Blanická 14, Praha 5 - Sobín

Když jsem byla na dovolené v Egyptě, zjistila jsem, že v moři jsou medúzy a tak jsem byla zklamaná a koupala jsem se v bazénu. Další den nám průvodkyně řekla, že tyhle medúzy nežahají, ale když kolem nich plavete, je to nepříjemný pocit. Také nám rozdala seznam výletů a my jsme si vybrali výlet v ponorce. Vždycky jsem o tom snila a doma jsem říkala: "Když pojedu do Egypta, tak musím na výlet ponorkou". Druhý den jsem se osmělila vlézt do vody mezi fialové vodní nestvůry. Nebylo to tak hrozné, ale voda byla studená a na dno nebylo vidět. Osmělila jsem se i potopit, ale pak jsem se lekla medúzy, která kolem mě plavala a vyběhla jsem ven. Po několika dnech jsme jeli na výlet. Do Hurghady nás odvezl autobus. Pak jsme chvilku čekali na loď, která nás měla dovézt k ponorce. Fascinovalo mě, jak bylo moře někde světlejší a jinde tmavší. Ani jsem se nenadála a dopluli jsme k ponorce a nastoupili jsme do ní po žebříku. Udivilo mě, že všichni měli šedé pusy. Koukala jsem se nedočkavě na kameru, konečně jsme se začali potápět a kamera zmizela. Napřed jsem moc barevných rybek neviděla, jen bílé. Ale pak jsme viděli hejno bílých rybek s legračními ploutvemi, viděli jsme i potopený koráb. Korály byly docela hezké, ale ne moc barevné. Jak jsem se tiskla na sklo, proplul těsně u skla potápěč. To jsem se hrozně lekla. Za ním plavali barevné rybky, zjistila jsem, že je krmí. Potom jsme začali stoupat a kamera se opět objevila…

Zuzana Klempířová, 10 let, ZŠ Trávníčkova 1746, Praha 5

Od malička jezdíme s rodiči na Slovensko. Kousek od bydliště babičky je hezké koupaliště se třemi bazény a teplou vodou. Když mi byly 4 roky, poprvé jsem vyzkoušela skluzavku. Vyzbrojená nafukovacím kolem jsem se sklouzla do vody. Nejdřív byla maminka ve vodě a chytala mě. Pak jsem jezdila sama až do chvíle, když jsem do vody zajela po hlavě. Máma stála na břehu a když viděla, jak jsem žuchla do vody, hned za mnou skočila. Hlava mi zůstala ve vodě a nohy trčely ven. Když mě maminka zachránila, byla jsem vylekaná, oči na vrch hlavy a těžko jsem lapala po dechu. Ale neodradilo mě to. Když jsem to ještě zopakovala, naši se rozhodli, že mě naučí raději plavat. A tak dneska skáču do velkého bazénu po hlavě a bez kola, ale máma a táta se pořád ještě dívají.

Tomáš Trojan, 11 let, ZŠ Trávníčkova 1746, Praha 5

Vodu mám moc rád. Rád chodím plavat do bazénu, chodím na procházku k rybníkům a na chatě jsem si kdysi hrál v potoku. Nejvíce se mi ale líbilo u moře v Řecku. Byl jsem už i v Itálii, ale tam byla voda špinavá. V Řecku to bylo jiné. Na pláži v Leptokárii nebylo moc lidí, moc restaurací ani lehátek a slunečníků. Nebyly tam škeble, ale krásné malé hladké kamínky různých barev a čistá voda. Moc pěkně se mi tam plavalo. Když jsem zjistil, že se dá i potápět, tak mi tatínek koupil ploutve, potápěcí brýle s dýchací trubicí a síťku na ryby a začala úžasná zábava. Viděl jsem kraby, malé rybky, škeble a poustevníka. Pod vodou to vypadalo zvláštně zelenomodře. Ráno tu také přijížděli rybáři a ukazovali mi, co ulovili. Měli veliké ryby, škeble, mořské koně, hvězdice a různé druhy velikých chobotnic. Některé byli ještě živé. Moc rád jsem také závodil s mojí sestrou. Táta nám ukázal kámen, hodil ho do vody a my jsme se pro něj ponořili a soutěžili, kdo ho první vyloví. Letos pojedeme do ¨Bulharska, tak jsem zvědav, jak se mi bude líbit tam.

celý článek

Výtvarná soutěž

vydáno 4.10.2002

Výsledky výtvarné soutěže na téma "Voda a život".

Do naší redakce přišla spousta krásných obrázků od dětí na téma "Voda a život", tedy jak voda souvisí s životem na zemi, k čemu vodu používáme doma, ale i k čemu slouží v přírodě. Z obrázků je vidět, že toto téma je dětem blízké a umí si s ním poradit. Někteří nám své obrázky dokonce popsali a vysvětlili.
Všem dětem za účast v soutěži děkujeme.

celý článek

Mohlo by tě zajímat

Mohlo by tě zajímat

PF 2020

vydáno 19.12.2019
celý článek

H2O a pastýřové snů

vydáno 13.12.2019
Kdo by je neznal. H2O, neboli Hugo, Hubert a Ofélie – známá parta z knížek H2O a tajná vodní mise, H2O a poklad šíleného oka a nově také ze třetího pokračování H2O a pastýřové…
celý článek

Vodní strážci pátrali v zemědělském muzeu

vydáno 8.11.2019
Podzimní akce Klubu vodních strážců, s podtitulem „K prameni řeky Tanaku“, se letos konala v Národním zemědělském muzeu. A bylo to dobrodružství plné zábavného poznání…
celý článek

Pozvánka na akci klubu - K prameni řeky Tanaku v Národním zemědělském muzeu 3.11.2019

vydáno 9.10.2019
, Na akci je nutná REGISTRACE Registrace probíhá do středy 30. října 2019.
celý článek