Pozvánka na setkání v Toulcově dvoře

vydáno 29.4.2015
celý článek

Navštivte zdarma Muzeum pražského vodárenství

vydáno 16.3.2015

Muzeum je otevřeno v rámci oslav Světového dne vody, a to v sobotu 21. 3. a v neděli 22. 3., vždy od 9:30 do 16:30 hod. Pro malé návštěvníky jsme připravili divadelní představení o Zlaté rybce, které se uskuteční v sobotu v 11 a 14 hodin v čerpací stanici vodárny Podolí, Podolská 15, Praha 4.

Muzeum nabízí např. vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Letos jsme expozici doplnili o dvě čerpadla, která doplní ukázky čerpací techniky o stroje používané v nedávné minulosti. Novinkou je také „schodolez“ pro vozíčkáře, který umožní bezproblémový přístup do expozice.

O Světovém dni vody
Světový den vody se slaví již od roku 1993, a to vždy 22. března. Toto datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi, která se stala s postupem globalizace a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích zcela nezbytnou. Letošním tématem je Voda a udržitelný rozvoj.

celý článek

Pozvánka na setkání s Jakubem Vágnerem u rybníka

vydáno 29.4.2014
celý článek

Pozvánka do Muzea pražského vodárenství

vydáno 31.10.2013
celý článek

Oslavte s PVK Světový den vody

vydáno 18.3.2013

V rámci Světového dne vody bude pro veřejnost ve dnech 23. a 24. března 2013 otevřeno Muzeum pražského vodárenství.

Muzeum bude zpřístupněno po oba dva dny od 10,00 do 16,30 hodin. Vstup je zdarma.

Kromě stálé expozice čeká na návštěvníky několik novinek. V muzeu je nainstalováno 20 nových informačních panelů s aktualizovanými informacemi o úpravnách vody Želivka, Káraný a Podolí. Do sbírky muzea byly také zařazeny 3 nové sbírkové předměty. Bývalý velín Podolské vodárny (součást muzea) se přemění v prostor, který návštěvníkům přiblíží provoz vodárny pomocí audiovizuálního programu a je doplněn o chlorátory ze 70. let ze zrušené čerpací stanice Lehovec. Pro děti je ještě připraven nový interaktivní program na dvou dotykových obrazovkách. Návštěvníci budou moci jako v minulých letech ochutnat naší vodu a také limonády ze sodastreamu. Muzeum pražského vodárenství se nachází v Praze Podolí (budova vodárny), Podolská 15, Praha 4.

V letošním roce je Světový den vody součástí Mezinárodního roku vodní spolupráce. Cílem je zajistit rozvoj vodních zdrojů udržitelným způsobem. Podporovat úspěšné iniciativy ve vodní spolupráci. Důraz je kladen na vzdělávání v oblasti vodního hospodářství, ekonomickou spolupráci a vodní legislativu. Mezinárodní rok vodní spolupráce by měl přispět také ke zlepšení životních podmínek těch obyvatel Země, kteří dostatek vody k životu nemají. Podle odborníků bude v roce 2030 téměř polovina (47 %) populace obývat oblasti, kde je vody málo nebo je špatně dostupná.

celý článek

Nová soutěž

vydáno 9.10.2012

Soutěž s Jakubem Vágnerem

celý článek

Pozvánka - Buďte s námi indiány

vydáno 25.5.2012
celý článek

Oslavte s námi Světový den vody

vydáno 12.3.2012

Můžete navštívit vodárny nebo čistírny odpadních vod ve dnech otevřených dveří:

Praha – 17. a 18. 3.bude vždy od 9.30 do 16.30 hod. otevřeno Muzeum pražského vodárenství v budově vodárny v Praze 4 Podolí. Muzeum mapuje historický vývoj pražského vodárenství. Vstup bude zdarma. Pražské vodovody a kanalizace, a.s., zvou také na akce AQUA UNITED, které přináší skvělou zábavu v aquaparcích po celé ČR, prodlouženou otevírací dobu a zvýhodněné vstupné při Vodní noci 24. 3. AQUA UNITED se uskuteční 19. až 25. března 2012.

Střední Čechy - Společnost 1. SčV, a.s., pořádá dny otevřených dveří na provozech čistíren odpadních vod. Prohlídky začínají vždy od 9.00, 10.00, 11.00 a 13.00 hod.
ČOV Říčany, Sedlčany, Jesenice - 22. 3.; ČOV Příbram - 23. 3. a 24. 2.; ČOV Český Brod - 26. 3.

Plzeň - VODARNA PLZEŇ a.s. pořádá 22. 3. pro veřejnost exkurzi v úpravně vody v Plzni na Homolce. Dále zve děti a rodiče do Domu pohádek na celodenní zábavně vzdělávací program zaměřený na vodu. Otevřeno bude od 9.00 do 19.00 hod.

Morava - Dny otevřených dveří pořádá v pondělí 19. 3. společnost Moravská vodárenská, a.s. Návštěvní hodiny na www.smv.cz. Navíc si mohou návštěvníci na některé provozy přinést 0,5 l vody k orientačnímu zjištění tří ukazatelů a objednat si akreditovaný rozbor vody se slevou.

Žatecko - Severočeské vodovody a kanalizace, a.s., zpřístupňují 24. 3. od 9.00 hod. úpravnu vody Holedeč. Prohlídka proběhne i s odborným výkladem.

Hradec Králové - Společnost Královéhradecká provozní, a.s., pořádá 21. 4. od 9.00 do 15.00 hod. den otevřených dveří v podzemním vodojemu v Novém Hradci, Hradec Králové.

celý článek

RYBÁŘ JAKUB VÁGNER VE VODÁRNĚ

vydáno 20.11.2010

Čerpací stanice vodárny v Podolí se v sobotu 20. listopadu změnila na přednáškový sál. Uskutečnila se tam beseda světoznámého rybáře Jakuba Vágnera s dětmi z Klubu vodních strážců a zaměstnanců o jeho dobrodružných výpravách při chytání ryb, především do Amazonie. Krátký film, zajímavé fotografie, předměty z cest a poutavé vyprávění zaujalo malé i velké posluchače. Děti si nakonec vyzkoušely chytání rybiček v Muzeu pražského vodárenství. Ryby byly malé, dřevěné a na magnet, a proto se jejich chytání dařilo i těm nejmenším. Prohlídka muzea a nakonec i dárek (pohádka Dešťová víla na DVD) byly závěrečnou tečkou za pěkně stráveným odpolednem.

celý článek

Císařská louka plná dětí

vydáno 30.8.2010

V neděli 6. června se uskutečnil na Císařské louce dětský den, již potřetí s názvem Spolu pro Prahu. Tisíce dětí měly možnost vyzkoušet si různé hry, které pro ně připravily jednotlivé společnosti – Pražské vodovody a kanalizace, Pražská energetika, Pražská plynárenská, policie, hasiči a mnoho dalších. Kromě toho si děti mohly vyzkoušet šplhání po lanech, skákací hrady či jízdu na malých motocyklech. Na pódiu se střídaly soutěže a zajímavé programy, např. Jů a Hele, Pidi divadlo, Monika Absolonová, Dan Nekonečný a jiní. Bylo horko a slunce svítilo, proto všichni rádi přijali pozvánku k vodnímu baru a osvětili se vodou.

celý článek

Setkání v Muzeu pražského vodárenství

vydáno 5.12.2009

Děti soutěžily o ceny, seznámily se s vodním kufříkem, prohlédly si expozici muzea s průvodcem, který je seznámil s historií vodárenství a shlédly film Tajemství vody, který jim vysvětlil celý vodárenský koloběh. Z muzea si také všichni prohlédli tzv. Englovu katedrálu, což je filtrační hala.

celý článek

Dětský den ve Žlutých lázních

vydáno 30.11.2009

Dětského dne ve Žlutých lázních se 13. června zúčastnila řada dětí, hlavně menších, i když program byl připraven pro všechny věkové kategorie. Soutěžilo se o notebooky, mobilní telefony, MP3 a mnoho dalších cen. Pro ty nejmenší byly připraveny rybičky a každé dítě si odneslo drobný dárek. A protože bylo horko, voda, kterou na podobných akcích naše společnost rozdává, šla rychle na odbyt.
Pro děti byla zajímavá ukázka práce hasičů, záchranné služby a policie a především program. Vystoupili např. Těžkej Pokondr nebo Dáda Patrasová.

V Ekotechnickém muzeu, Papírenská 6, Praha 6 se konají následující akce.
Pro členy Klubu vodních strážců je vstup do muzea zdarma.

celý článek

Hvězdárna na Petříně měla úspěch

vydáno 30.8.2009

„A jak dlouho ještě bude svítit slunce?“, to byl jeden z mnoha dotazů malých dětí po promítnutí filmu „Na výlet do vesmíru“. Také druhý film pro starší děti „Lety ke hvězdám“ měl úspěch. Ale nejen filmy se dětem líbily. Na akci Klubu vodních strážců v sobotu 7. listopadu totiž měly možnost prohlédnout si dalekohledy, kterými se sleduje obloha, astronomickou výstavu a expozici optiky a pozorovací techniky. Děti se také seznámily s tím, jak funguje „černá díra“ a vyzkoušely si, kolik váží nejen na Zemi, ale také na všech ostatních planetách. Na všechny jejich dotazy jim odborně a se zaujetím odpovídali zaměstnanci hvězdárny a studenti s velkým zájmem o tuto problematiku.
„Na akce klubu chodíme pravidelně a vždy se dozvíme něco zajímavého. Je to pro nás celodenní výlet, nejsme totiž z Prahy, ale už teď se těšíme na 5. prosince do Muzea pražského vodárenství“, řekla maminka z Kouřimi, která doprovázela své děti.

Štefánkova hvězdárna na Petříně byla otevřena pro veřejnost poprvé v roce 1929 a letos tedy slaví 80 let od svého otevření. Současnou podobu získala při rekonstrukci v polovině 70. let.

celý článek

ORBIS PICTUS

vydáno 30.4.2009

Labyrint světla - 12. května - 30. června 2009
Naše prostory zaplní v květnu nová interaktivní výstava Labyrint světla, který aktivní hravou formou rozvíjí imaginaci a fantazii. Navazuje na dnes již legendární expozici ORBIS PICTUS aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie, kterou na pouti Českou republikou, Evropou i Severní Amerikou od roku 2006 až dosud vidělo takřka půl milionu lidí. Autorem koncepce je v obou případech český výtvarník Petr Nikl, na expozici se podílí dalších dvacet domácích a zahraničních umělců. Labyrint světla tvoří světelná imaginativní laboratoř. Návštěvníci se tak dočkají vizuálně zvukového bludiště, zasazeného do útrob musea. Nástrojové objekty a instalace se zde setkají ve vzájemném organismu s přístroji, prostory a podzemními chodbami architektonického skvostu - bývalé čistírny odpadních vod (volný vstup pro děti do 15 let).

celý článek

Setkání na Toulcově dvoře

vydáno 20.12.2008

Vánočně vyzdobený Toulcův dvůr přivítal děti při setkání Klubu vodních strážců 7. prosince 2008. Děti se seznámily s adventními postavami, jako svatý Mikuláš, Lucie či Ambrož a dozvěděly se spoustu zajímavostí o celých vánočních svátcích až do Tří králů. Společně s kytarou si zazpívaly koledy a nasály tak už téměř vánoční atmosféru. Každý si vytvořil svoji svíčku, vánoční řetěz, ale také nazdobil perníčky či upekl čerta. Děti si také prohlédly výstavu staročeské Vánoce, ta byla připravena ve špýcharu. Nakonec zavítaly za domácími zvířátky, které městské děti nevidí každý den. Viděly husy, vepříky, kozy, pohladily si ovce a prohlídka skončila u koní, odkud už každý s vlastnoručně vyrobenými dárky odcházel domů.

celý článek

Ekotechnické museum 2008

vydáno 30.11.2008

Vstup do Ekotechnického musea pro členy Klubu vodních strážců po předložení karty klubu zdarma.

STÁLÁ EXPOZICE:

Otevřeno: 26.4. - 25.10. o víkendech, začátky prohlídek v 10.30, 12.30, 14.30, 16.00 hodin. ve všední dny a mimo sezonu jen pro skupiny na objednávku (min. 10 osob)

Prohlídky rozsáhlých prostor staré pražské kanalisace v podzemí čistírny. Ve strojovně uvnitř budovy původní čerpací stroje Breitfeld & Daněk z roku 1903. Expozice o historii pražské kanalizace a výstava historického hygienického mobiliáře. Výpravy vede průvodce, který podává výklad. Délka prohlídky cca 45 minut.
Vstupné: studenti, důchodci 30 Kč, dospělí 50 Kč, rodina 100 Kč.

ZVLÁŠTNÍ AKCE:

„Den vody 2008“
termín: Sobota 29. března, otevřeno 10 - 16 hodin, intervaly prohlídek cca 20 minut.
program: Zvláštní otevření musea před sezónou u příležitosti celosvětového dne vody, běžné prohlídky stálé exposice. Vstup zdarma.

„Odemykání kanálů 2008“
termín: Sobota 3. května, otevřeno 10 - 17 hodin, intervaly prohlídek cca 20 minut.
program: zahájení sezóny, rozšířené prohlídky stálé exposice, parní strojovna v provozu. Zvláštní program: Výstava autoveteránů. Běžné vstupné.

„Zababov“
termín: Víkend 21. a 22. června, otevřeno 10 - 17 hodin, intervaly prohlídek cca 20 minut.
program: Prohlídky stálé expozice, modulové kolejiště Zababov ve velké hale. Běžné vstupné.

„Setkání automobilů Praga RN“
termín: Sobota 13.9. , otevřeno 10 - 17 hodin, intervaly prohlídek cca 20 minut.
program: rozšířené prohlídky stálé exposice, výstava a soutěž Pragovek.
Vstupné: studenti, důchodci 50 Kč, dospělí 80 Kč, rodina 150 Kč.

„Zamykání kanálů 2008“
termín: Sobota 25.10., otevřeno 10 - 23 hodin, intervaly prohlídek cca 20 minut.
program: ukončení sezóny, rozšířené prohlídky stálé exposice s parní strojovnou v chodu (10 - 17 hodin), večerní prohlídky při svíčkách od 18. hodiny. Běžné vstupné.

Na návštěvu Vás zve EKOTECHNICKÉ MUSEUM, o. p. s. a KLUB PŘÁTEL STARÉ ČISTÍRNY o. s.

tel, fax: +420 233 322 698, 603 357 259
www.ekotechnickemuseum.cz

celý článek

Spolu dětem

vydáno 31.7.2008

O víkendu 7. a 8. června 2008 se v Praze Podolí, ve Žlutých lázních uskutečnily dětské dny, na kterých se naše společnost podílela společně s dalšími firmami, Magistrátem hl. m. Prahy a některými městskými částmi.
Pro děti byl připraven bohatý program. Zpívala skupina Kryštof, Petra Černocká, dětský den navštívil také Leoš Mareš, postavičky JŮ a HELE a další. Děti i rodiče nadchly různé hry a soutěže, za které děti získávaly ceny.
Velký úspěch slavil po oba dny vodní bar, protože počasí dětem přálo a při hrách a hezkém počasí má žízeň každý.

celý článek

Děti v ZOO obdivovaly hroznýše královského

vydáno 30.11.2007

Pohladit si 2 metry dlouhého hroznýše královského – hada škrtiče – jistě není pro děti běžnou záležitostí. A právě taková možnost se naskytla členům Klubu vodních strážců a dětem zaměstnanců v sobotu 9. června na setkání v zoologické zahradě v Praze. Na přednášce o hadovi jménem Kryšpín, která byla pro děti mimo jiné připravena, se o hroznýši královském dozvěděly mnoho zajímavého. Např. to, že had své okolí vnímá jazykem, dokáže rozeznat minimální teplotní rozdíly, a to 25 tisícin oC, ale má špatný zrak a neslyší, pochází z Jižní Ameriky a obvykle se dožívá 35 až 40 let. A protože hroznýš královský je lovec, musí dostávat živou potravu (např. potkany). I když má poměrně malou hlavu, dokáže ulovit větší kořist než má tlamu, protože vysouvá čelist.
Kromě přednášky děti vyplňovaly kvízy, za které dostaly drobné dárky a také pro ně bylo připraveno malé občerstvení. Věříme, že přednáška o hadovi ještě vylepšila příjemnou a zajímavou návštěvu ZOO.
Poděkování, které přišlo od ing. Šárky Židlické rádi zveřejňujeme:
Musím napsat, jak bezvadná byla sobota v ZOO. Každý si mohl návštěvu naplánovat, jak potřeboval a k vidění je tam toho opravdu hodně. A díky Kryšpínovi dokonce myslím, že jsem vzala na milost i hady. Ten ošetřovatel při přednášce opravdu neměl chybu - uvažuji napsat i do ZOO, protože chválit se má. Dcera má už napsaný dobrovolný referát do školy o hadech. Díky.

celý článek

Volný vstup do bazénu děti využily

vydáno 30.11.2007

V listopadu 2007 jsme pro děti z klubu připravili možnost navštívit zdarma aquaparky. Všichni členové klubu získali volnou vstupenku do bazénu v Kladně, v Praze na Barrandově a ve Vyškově. Pro děti byly připraveny tobogány, vířivky, divoká řeka nebo brouzdaliště. Volný vstup do bazénu děti také využily. Nejvíce dětí navštívilo aquadream v Praze na Barrandově.
Škoda jen, že nikdo neposlal fotografii z bazénu do soutěže uvedené na str. 2 v magazínu Vodní strážce, za kterou mohl dostat plyšového panáčka. Fotoaparáty jste si pravděpodobně do bazénu nevzali, takže příště budeme soutěžit jinak.

celý článek

Sportovní hry v hale Motorletu Praha

vydáno 22.10.2006

Děti z Klubu vodních strážců a děti zaměstnanců Veolia Voda se sešly 22. října ve sportovní hale Motorlet na sportovních hrách. Soutěžily v osmi disciplínách:

 • hod na basketbalový koš, pro menší hod do koše
 • hod na přesnost
 • šipky
 • kop na branku
 • přenášení ping pongového míčku
 • počet výskoků za 30 s
 • sedy-lehy za 30 s
 • přeskoky přes překážku

Byly vytvořeny 4 kategorie podle věku. Děti, které ve své kategorii zvítězily, tentokrát dostaly vedle cen i medaile a vítězství s potleskem si vychutnaly na stupních vítězů.
Všichni si také mohli po skončení soutěží zaplavat v bazénu a pro odvážné byli připraveni potápěči, aby je seznámili se základy potápění.

celý článek

Děti na Želivce a pohlazená ryba

vydáno 26.5.2006

„Mami, já jsem si pohladil rybu“, volal malý chlapeček na maminku a její shovívavý úsměv napovídal, že si ještě dlouho budou mít o čem povídat. Nejen hlazení ryb, ale spoustu dalších zajímavostí prožily děti 26. května na Želivce, tentokrát nejen přímo ve vodárně, ale také u rybníka v Hulicích, kde se konalo další ze setkání členů Klubu vodních strážců a dětí zaměstnanců Veolia Voda. Některé děti rovnou přišly s rybářským náčiním, jiné měly možnost si ho vypůjčit a zachytat si ryby. A ryby skutečně braly. O to se starali dva profesionální rybáři, kteří dětem vysvětlovali základy rybaření.
Po návratu od rybníka už děti čekal táborák a tradiční opékání vuřtů.

Ani o soutěže a ceny děti nepřišly. Jejich zanícení pro hru bylo nakažlivé. Počasí přes nepříznivou předpověď naštěstí vydrželo a pršet začalo teprve, když se autobus s dětmi vracel do Prahy.

celý článek

Podzimní curling a bruslení

vydáno 5.11.2005

Děti a led patří v zimě k sobě. V sobotu 5. listopadu sice ještě klasická zima nebyla, přesto měli členové Klubu vodních strážců a děti zaměstnanců Veolia možnost si zabruslit a zahrát curling na zimním stadionu Hasa v Praze 10 Vršovicích. Polovina ledové plochy byla vyhrazena pro bruslaře a v druhé polovině se dětem věnoval celý curlingový tým. Vysvětlovali, jaké speciální boty na curling používat, jak se správně sklouznout a přitom nasměrovat kámen, který je těžký téměř 20 kg, jak a proč před kamenem zametat a další zajímavosti. Cílem curlingu je poslat kámen po ledě tak, aby se zastavil na určeném místě. I když se to zdá jednoduché, vůbec to takové není. Speciální košťata led zahřívají a tím prý určují směr kamene.No, většinou si kámen určoval svoji cestu sám. Sice se curling nedařil všem tak, jak by si přáli, přesto se to všem líbilo. A protože na ledě je zima, byl pro děti vedle ledové plochy připraven čaj a další občerstvení. Také rodiče měli možnost si vyzkoušet curling či zabruslit a tak všichni byli spokojeni. „Bylo to super, děkujeme“, zaznělo z několika úst a to je to nejlepší ocenění.

celý článek

Den bezpečnosti a zdraví v pražské ZOO

vydáno 2.10.2005

Na neděli 2. října byl v pražské ZOO připraven zajímavý program nejen pro děti pod názvem Den bezpečnosti a zdraví. Tuto akci připravil Magistrát hlavního města Prahy spolu s Nadačním fondem Veolia, za podpory Pražských vodovodů a kanalizací. Pro děti byla, vedle samotné prohlídky ZOO, připravena řada zajímavých aktivit, jen počasí tentokrát nepřálo.
Děti si mohly s pracovníky Záchranné služby osvojit a vyzkoušet zásady první pomoci, např. dýchání z úst do úst atd. S informacemi byl připraven stánek protidrogové prevence a měly také možnost se seznámit s prací hasičů. Policisté předvedli své preventivními programy, bylo možné si s nimi popovídat o šikaně ve škole, o protidrogovém programu nebo prevenci kriminality. U jízdy zručnosti na kole si však povzdechli: „Zájemce bychom měli, ale v takhle deštivém dni děti na kolo z bezpečnostních důvodů pustit nemůžeme“.

Pozvání přijaly také děti z dětských domovů z Dolních Počernic a Klánovic, pro které byla určena automobilová poznávací soutěž, za kterou vítězné posádky obdržely pohár a dárky. Blízko lanovky byl umístěn vodní bar Veolia, kde se všichni mohli zdarma občerstvit vodními koktejly.

O všech akcích, které jsou určeny pro členy Klubu vodních strážců nebo se na nich podílí Nadační fond Veolia vás průběžně informujeme na webových stránkách: www.klub.pvk.cz nebo www.veolia.cz.

celý článek

Děti na Želivce

vydáno 11.6.2005

„To je dobře, že přišlo tolik dětí, jen aby počasí vydrželo“, tak zněly hlasy na začátku sportovního odpoledne na Želivce, které se konalo 11. června 2005. A počasí skutečně vydrželo. To, že bylo pod mrakem dětem při hrách vůbec nevadilo.
Již počtvrté se na 80 dětí zúčastnilo individuálních soutěží, ale tentokrát děti soutěžily i ve skupinách. Tradiční individuální disciplíny, jako kop na branku, ping pong, skok do dálky, petanque a další byly tentokrát doplněny o „odbornou“ disciplínu – urči, co nepatří do kanálu.

Děti si při dětském dnu tedy nejen hrají, ale dozvídají se i něco z vodárenství, což zajímá i jejich rodiče. Proto byla také zorganizována exkurze do vodárny, ale tentokrát nově i na hráz nádrže Švihov.
Po exkurzích byly předány ceny, na které se děti vždycky těší. A i když ceny pro jednotlivce byly rozdány, bavili jsme se společně dál. Soutěže jako skoky v pytlích, přenášení vody na lžíci, pojídání rohlíku na rychlost, hádanky a další měly úspěch a vůbec nevadilo, že cenou je jen čokoláda.

Během celého odpoledne bylo pro děti připraveno občerstvení a táborák na opékání vuřtů. „Věřím, že i tentokrát se dětem sportovní odpoledne líbilo a ráda bych poděkovala rodičům především z úpravny vody Želivka, kteří mi při organizaci dětského dne pomáhají“, sdělila Jitka Fialová.

celý článek

SPORTOVNÍ DĚTSKÉ ODPOLEDNE NA ŽELIVCE

vydáno 31.8.2004

V sobotu 7. 6. patřila úpravna vody Želivka a především její sportoviště dětem. Konalo se zde již podruhé sportovní odpoledne pro děti zaměstnanců a členy Klubu vodních strážců. Klub se začíná rozšiřovat také do ostatních společností patřících do skupiny Veolia Water, proto se sportování tentokrát zúčastnily také děti z Teplic a Plzně.

Počasí bylo nádherné, možná až příliš horko. Děti, podobně jako při jiných akcích Klubu, nejdříve plnily úkoly, za které získávaly body a ti nejlepší nakonec ceny. Když sportovní soutěže skončily, téměř všechny děti, ale i rodiče si se zájmem prohlédli úpravnu vody. Především dospělí byli moc rádi, že mohli navštívit největší úpravnu vody v České republice. A navíc, děti se při prohlídce v chladných prostorách osvěžily, což bylo v horkém odpoledni velmi potřebné. Během odpoledne si několikrát zacvičily aerobic a opékaly vuřty.

Nejvíc se těšily na vyhlášení výsledků. Podobně jako loni byly dvě kategorie - děti do 10 let, tedy mladší a nad 10 let starší. Soutěže byly takové, aby je zvládly děti všech věkových kategorií. Ceny dostalo celkem 17 dětí, ale věříme, že i ti, kteří nezvítězili, budou na toto odpoledne rádi vzpomínat, protože zde společně s rodiči strávili příjemné zábavné odpoledne.

Výsledky soutěží

Děti do 10 let
1. místo Ondřej Doubrava
(získal celkově nejvíce bodů)
2. místo Petr Kurka, Štěpán Tihon, Alžběta Studničková
3. místo Martin Draský, Kristina Bobková

Děti nad 10 let
1. místo Pavla Ullíková, Jan Zajíček
2. místo Mikuláš Lichtenberg, Martin Boreš, Jakub Kužel
3. místo Daniel Hruška, Ludmila Bažantová, Tereza Rückerová

celý článek

ZÁBAVNÉ SPORTOVNÍ ODPOLEDNE NA ŽELIVCE

vydáno 12.6.2004

Sportovní odpoledne pro děti na Želivce, jehož třetí ročník se konal v sobotu 12. 6. 2004, se již stávají tradicí.

Počasí tentokrát bylo spíš aprílové a tak nás mile překvapila účast 70 dětí. Mnohé z nich navštěvují akce Klubu vodních strážců pravidelně a ani tentokrát si nenechaly sportovní odpoledne ujít. Na setkání přišly děti od 3 do 16 let a všechny také soutěžily.

Sportovní odpoledne se letos konalo ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia a zúčastnili se ho také vítězové celoroční internetové soutěže Nadačního fondu.

Sportovní disciplíny jako petanque, kop na branku, hod do kruhu, ping pong, skok do dálky z místa, hod létajícícm talířem na cíl, skládání puzzle a najdi 10 rozdílů děti zvládaly s přehledem. Po skončení dětských soutěží měli možnost také jejich rodiče si tyto disciplíny vyzkoušet a zjistili, že dokonce i malé děti je často zvládají lépe než dospělí.

Tentokrát jsme se vedle ryze sportovních aktivit zaměřili také na rozšiřování znalostí dětí i jejich rodičů. Při exkurzi do vodárny jsme připravili krátký znalostní test z informací, které jim při exkurzi byly několikrát zopakovány. A každý, kdo dával pozor a test správně vyplnil, dostal na konci odpoledne drobný dárek.

Po tradičním opékání vuřtů a dalším občerstvení přišlo předávání cen vítězům a pak volná zábava. Více než polovina dětí získala nějakou cenu. Věříme, že i ti, kteří se neumístili na předních místech, zažili příjemně strávené odpoledne a že si ani další klubová setkání nenechají ujít.

Pořadí:

Mladší děti
1. místo
Hana Kristínová 

2. místo
Štěpán Kužel
Lucka Kratochvílová

3. místo
Lukáš Voskovec
Michal Kurz
Jan Dryml
Kristýna Viktorová
Tereza Janů

Starší děti

1. místo
Lukáš Vávra
Štěpán Tihon
Jiří Viktora

2. místo
Lucka Kratochvílová
Jakub Kužel
Anna Keharová
Kristina Bobková

3. místo
Hanka Tihonová
Ivan Petrů
Standa Viktora
Jiří Císař

celý článek

Setkání na Toulcově dvoře

vydáno 12.10.2003

V neděli 12. října 2003 patřil Toulcův dvůr v Hostivaři dětem z Klubu vodních strážců. Na třicet dětí a téměř stejný počet rodičů si prohlédli tuto kulturní památku ze 14. století, gotický špejchar, kde vzniká expozice o vývoji přírody a civilizace, ale i domácí zvířata – králíky, kozy, ovce, prasátko, husy i kachny. Děti mohly domácí zvířata nejen vidět, pohladit si je, ale také cítit, což jim žádná televize ani kniha neumožní. Pro mnohé vodní strážce, hlavně ty, kteří bydlí v bytech, to byl nevšední zážitek.

Po prohlídce Toulcova dvora čekalo vodní strážce malé občerstvení. V barokní stáji, která nyní slouží jako dílny, malovaly děti na kameny, s podzimním listím tiskly obrázky nebo z kaštanů a šišek vyráběly zvířátka. Několik chlapců si dokonce vyrobilo krmítko a budku pro ptáky. Pod vedením instruktorky se děti učily rovněž drátkovat, tedy pomocí drátků a kamenů vytvářet těžítka, rybičky a přívěsky. Všechny vlastnoručně zhotovené výtvory si pak odnesly domů.

To nejlepší přišlo nakonec. Připraveno bylo pět huculských koní. Některé děti seděly na koni poprvé, pro jiné to novinka nebyla, ale každopádně projížďka na koních byla pro všechny mimořádnou událostí.

Díky svému položení je Toulcům dvůr výjimečnou pražskou raritou, kde mají děti příležitost učit se poznávat přírodu. Je to místo nedotčené průmyslovou civilizací a člověk se zde octne ve zcela jiném světě se zajímavou přírodní a historickou minulostí. Na vlastní oči je zde možné vidět dokonce i mokřady - přírodně vytvořené vodní plochy, které jsou domovem mnoha živočichů.

Nedělní prosluněné odpoledne v Toulcově dvoře ukázalo, že volný čas se dá trávit nejen u počítače nebo televize. Rodiče a děti poznali další zajímavé místo v Praze, kde mohou trávit volný čas nevšedním způsobem.

Toulcův dvůr – ekologické centrum hlavního města Prahy. Pravidelně pořádá akce pro děti a vytváří pro ně speciální programy. Ve spolupráci s PVK a Nadačním fondem Veolia jsou některé akce zaměřeny na vodu. Pro menší děti je to „Vodní skřítek Vítek a víla Veolínka“ – vyprávění o vodní říši a pro starší „Tajemství vody – než otočíme kohoutkem“.

Více informací o Toulcově dvoře na www.toulcuvdvur.cz

celý článek

Zasedání klubu v roce 2002

vydáno 30.11.2002

V úterý 24.4.2002 v Muzeu pražského vodárenství se po roce fungování opět sešel Klub Vodních strážců na svém zasedání. Během zasedání byla zhodnocena dosavadní činnost Klubu a jeho přítomní členové byli poté informováni o připravovaných akcích. Klub si též zvolil nového předsedu - Michala Uhlárika a místopředsedu - Jirku Dadáka a 6 členů redakční rady - Romana Procházku, Markétu Weinlichovou, Viktora Harnacha, Lenku Brilovou, Báru Čadyovou a Jaroslavu Klosovou.

Nejvíce se ale děti těšily na setkání a besedu s dálkovým plavcem panem Richardem Blatným, přemožitelem známého kanálu La Manche. Pan Blatný Vodní strážce seznámil s historií zdolávání tohoto známého průlivu mezi Britskými ostrovy a Francií, dále pak s okolnostmi, které předcházely jeho úspěchu v roce 1998 a pověděl jim také, že pro takový sportovní úspěch ale i pro zdraví vůbec je velmi důležité otužování.
Pro ty, kteří by chtěli s otužováním začít, měl na závěr besedy několik rad:

 • pozvolna začínat se sprchováním chladnější vodou
 • jíst hodně vitamínů
 • nezačínat s návykovými látkami (kouření, drogy …)
 • své oblečení přizpůsobit počasí - v hezkém počasí se příliš teple neoblékat
celý článek

Sobotní odpoledne patřilo dětem...

vydáno 31.8.2002

Téměř 100 dětí se zúčastnilo v sobotu 15. 6. 2002 sportovního odpoledne na úpravně vody Želivka, v areálu sportovního klubu, které pro své členy a děti zaměstnanců PVK zorganizoval Klub vodních strážců. Kromě krátké dešťové přeháňky se vydařilo i počasí, takže děti mohli sportovat, soutěžit a bavit se celé odpoledne. Také toho všechny plně využily. Nejdříve byly zorganizovány soutěže - děti musely splnit 8 úkolů (kop na branku, tenis, hod na cíl, skok do dálky z místa, kroket, hod na koš, petanque, ping pong), za které získávaly body. Soutěžní disciplíny byly takové, aby je byly schopny plnit děti od 6ti do 15ti let a byly rozděleny do 2 kategorií - do 10ti a nad 10 let. I když některé disciplíny - např. tenisové podání či hod do basketbalového koše těm úplně nejmenším dělalo trochu potíže, byli poblíž rodiče, kteří poradili nebo vypomohli.

  Po splnění těchto úkolů byli děti i rodiče na krátké exkurzi po úpravně vody. Po jejich návratu byl zapálen oheň a všichni si mohli opékat párky, mezitím zacvičit aerobic s cvičitelkou, zazpívat několik písniček při kytaře nebo samostatně zahrát cokoli na jednotlivých sportovištích.

V průběhu celého odpoledne hrála dětem hudba a bylo pro ně připraveno občerstvení. Ty zvídavější také projevovaly zájem o vodní kufřík poskytnutý společností Vivendi Water a sami si zkoušely, jakým způsobem je možné ze špinavé vody "vyrobit" čistou. Dětem bylo rozdáno více než 30 cen, ale i ty méně úspěšné (co se týče cen) odcházely domů s pocitem pěkně stráveného odpoledne. Autobus vypravený z Prahy vysportované a spokojené děti odvezl zase zpět.

Starosti a práce, kterou jsme při zorganizování tohoto odpoledne měli, byly překonány při pohledu na šťastné děti. Poděkování rodičů za hezky prožité chvíle společně s dětmi nás velmi potěšilo.

Celkové pořadí

Mladší děti
1. místo Stanislav Viktora, Martin Kaňkovský
2. místo Kristina Palasová, Veronika Svobodová, Ondřej Doubrava
3. místo Katka Pešoutová, Kristýna Viktorová, Patrik Suchý

Starší děti
1. místo Jan Fiala, Lukáš Vávra
2. místo Blažena Heřmánková, Tomáš Fišer, Lukáš Klíma
3. místo Tereza Rückerová, Petra Rückerová, Lukáš Introvič

Zvláštní cenu získala Linda Klímová - nejaktivnější členka Klubu vodních strážců.

celý článek

Podzimní setkání v klubu Hájek

vydáno 31.8.2002

V klubu bylo veselo…

V sobotu 9. listopadu 2002 se v klubu Hájek v Praze 13 opět sešly děti na podzimním setkání Klubu vodních strážců, které pro své členy a děti zaměstnanců pravidelně organizuje útvar komunikace a marketingu Pražských vodovodů a kanalizací.

Pro téměř 100 dětí, které se zábavného odpoledne zúčastnily, byla připravena spousta soutěží, ale i další program, aby si také chvíli odpočinuly. Snad nejaktivnější při soutěžích byly děti z dětského domova Pyšely pod patronací Terezy Maxové, které se klubových setkání účastní pravidelně.

Všechny soutěže o ceny byly takové, aby je zvládly děti všech věkových kategorií:

 • skoky v pytlích
 • ping-pong
 • skoky přes švihadlo
 • soutěž ve zpěvu
 • malování se zavázanýma očima
 • poznej melodii z pohádky
 • a další.

Mezi jednotlivými soutěžemi vystupoval se svým programem mim Jaroslav Čejka. Jednou jako italská zpěvačka Čejkoliny, podruhé jako manekýnka a potřetí jako slepice.

Pro děti bylo během odpoledne připraveno také občerstvení a ty, které zrovna nesoutěžily, projevovaly velký zájem o vodní kufřík, kde si samostatně zkoušely, jakým způsobem se čistí voda.

Po soutěžích k poslechu i tanci zahrála skupina Caktus a děti s úsměvem odcházely domů.

celý článek

Setkání v EtM

vydáno 31.8.2001

Ekotechnické muzeum - stará kanalizační čistírna

Ekotechnické muzeum přivítalo v sobotu 10. 11. 2001 na 150 dětí a rodičů na zábavném podzimním odpoledni. Zúčastnili se ho členové Klubu vodních strážců, děti zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací a děti z dětského domova Pyšely pod patronací Terezy Maxové.

Pro děti byla připravena nejen prohlídka muzea, ale i spousta zábavy a soutěží. Při prohlídce muzea se děti seznámily s tím, jak se čistila odpadní voda v Praze již téměř před 100 lety.

Před zahájením soutěží děti i rodiče s obdivem sledovaly vystoupení fakíra. Polykal ohně a dokonce se položil na lůžko z ostrých železných hrotů. Děti měly možnost si hroty zkontrolovat a v tu chvíli fakírovi jistě nikdo nezáviděl.

Po vystoupení fakíra se děti s vervou pustily do soutěžních disciplín:

 • vytvoř slovo
 • najdi správná spojení
 • hledej města na slepé mapě
 • hádanky
 • hod na koš
 • postup čištění odpadních vod.

Soutěže to byly většinou znalostní, a tak některé děti musely namáhat mozečky, aby získaly co nejvíce bodů. Na konci odpoledne byly dětem s nejvíce body rozdány diplomy a ceny. První místo obsadili: Lenka Brilová, Radek Boháček, Aneta Fialová a Jiří Hes. Drobné dárky se dostaly na každého.

V průběhu soutěží dětem přišlo vhod občerstvení. A kdo zrovna nesoutěžil, mohl si pochutnávat na bagetě, fidorce či džusu, poslouchat hudbu, malovat si nebo luštit křížovku.

Na této akci se do klubu přihlásilo více než 30 dětí a podle jejich slov se už teď těší na další odpoledne, které stráví společně s Klubem vodních strážců. Jak jsme jim slíbili, bude to pravděpodobně v květnu příštího roku.

celý článek

Zahajovací zasedání

vydáno 30.6.2001


2. května 2001 se v prostorách Muzea vodárenství ve vodárně Podolí uskutečnilo historicky první zahajovací zasedání Klubu vodních strážců. Setkání se zúčastnilo celkem 39 dětí, z toho 9 děvčat a cca 10 rodičů.

Byli jsme mile překvapeni, jak všechny děti byly aktivní, hodné a ctižádostivé. Děti se chovaly jako "ostřílení borci", které jen tak něco nevyvede z míry.

Po uvítání byly děti seznámeny s činností klubu a získaly podrobné informace o zábavném odpoledni ve Skochovicích a nově zahajované internetové stránce.

Velmi vzrušující pro ně byla volba předsedy a místopředsedy klubu a také redakční rady nového virtuálního časopisu klubu. Zájem o předsednictví projevilo mnoho dětí, ale vybrat jsme mohli jen jednoho. A tak potenciální předsedové dostali otázku: Jaký by podle tebe měl předseda klubu být? Odpovědi nás opravdu potěšily. Nakonec jsme vybrali 3 chlapce, jejichž odpovědi se nám nejvíce líbily. Po hlasování se předsedou stal Petr Hajkr (11 let) , který projevoval zájem o členství v klubu dávno před zasedáním.
Místopředsedkyní klubu byla zvolena Barbora Benkovičová (11 let).
O členství v redakční radě měla zájem snad polovina dětí. Jak z tolika schopných dětí vybrat právě 4? Nakonec byli s nejvyšším počtem hlasů zvoleni: Lukáš Ptáčník (13 let), Honza Kotouč (13 let), Aneta Fialová (12 let) a Ondřej Kadlec (13 let).

Dalším bodem programu byla volba jmen vyder. Vydry severoamerické z pražské ZOO byly vybrány jako zvířátka Klubu vodních strážců a dětem připadl důležitý úkol vybrat jim jména. Nejvíce se dětem líbila jména Lily pro samičku a Filip pro samečka.

Krátký film o výrobě pitné vody a odkanalizování a čištění odpadních vod děti pozorně sledovaly. A po malém občerstvení měly dokonce možnost navštívit vodárnu v Podolí. Podívaly se do haly čiřičů a haly filtrů. Na jejich dotazy k výrobě vody odpovídal pan ředitel.

S radostí jsme sledovali zájem dětí o problematiku vody. Právě jejich zájem, rozzářené oči a uznání rodičů za to, co pro děti děláme, jsou pro nás impulsem do další práce. Věříme, že díky aktivitě a spolupráci dětí se stejně jako zahajovací zasedání vydaří i zábavné odpoledne ve Skochovicích.

celý článek

Zábavné a sportovní odpoledne plné her ve Skochovicích

vydáno 9.6.2001

Sobota 9. 6. 2001 (14.00 - 18.00 hodin)

Skochovice u Vraného nad Vltavou přivítaly v sobotu 9. 6. děti z Klubu vodních strážců. Zábavného sportovního odpoledne se zúčastnilo téměř 150 dětí - z klubu a z dětských domovů Plzeň, Solenice a Pyšely, nad nimiž má patronát Nadace Terezy Maxové.

Na 10 stanovištích děti plnily úkoly, za které získávaly body. Soutěžilo se v následujících disciplínách:

 • Petanque
 • Hod na basketbalový koš
 • Kop na branku
 • Kroket
 • Tenis
 • Jazykolamy
 • Hádanky
  Urči, jak dlouho žijí
 • Urči rychlost zvířete
 • Najdi slovní spojení

Nejvíce bodů získaly a tím se umístily na prvním místě děti:
Katka Kuncová, Tomáš Kraus, Zdeněk Kouška, Linda Klímová a Jan Novotný.
Děti projevovaly zájem nejen o sportovní či znalostní disciplíny, ale i o ukázku čištění vody pomocí Water Boxu a některé chemické reakce si dokonce mohly vyzkoušet.

Při hrách děti povzbuzoval maskot klubu - vodní kapka v životní velikosti.

Během odpoledne 2x vystoupil kouzelník, jeho představení děti velmi nadchlo.

Pokud děti nesoutěžily, tančily na diskotéce.

A když někoho přepadl hlad, stačilo zajít k venkovnímu baru a na poukázku si zdarma vyzvednout bagetu, oplatku, limonády či zmrzlinu.

Při závěrečném vyhodnocení děti dostaly diplomy a ceny. Na prvním místě se umístilo 5 dětí, na druhém 9 a na třetím 11 dětí. A jaké byly ceny? Šipky, deštníky, kalkulačky, fixy, sladkosti a spousta dalších drobností. Nikdo neodešel s prázdnou. A pokud nic nevyhrál, dostal aspoň pouzdro na krk a v něm holografickou samolepku.

Rozzářené úsměvy a spokojenost ve tváři dětí, ale i poděkování za pěkně strávené odpoledne od rodičů, bylo pro nás - organizátory - odměnou.

celý článek

Klub vodních strážců se představil na "Francouzském trhu" na Staroměstském náměstí v Praze

vydáno 31.5.2001

Staroměstské náměstí v Praze se ve středu 16.května a ve čtvrtek 17.května proměnilo v pravý francouzský trh, který se konal v rámci Francouzsko-českých setkání. Trhu vévodila šestimetrová Eiffelova věž, uprostřed se hrála francouzská hra pétanque (čti pétánk), česky koulená, a všude se hrálo a zpívalo.
Kromě stánků s francouzskými víny, sýry, pečivem a dalšími pochoutkami zde návštěvníci našli společný stánek akciové společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a francouzské firmy Vivendi Water, která vlastní 66 % akcií PVK.
V tomto stánku trůnila naše "Kapka" (z holografické samolepky) a logo našeho klubu. Kapku můžete vidět na obrázku. O členství v našem klubu byl velký zájem a získali jsme okolo 50 nových členů. Velkou radost jsme také měli z návštěvy našeho stánku celou třídou čtrťáků ze ZŠ Dědina.
Nemalý zájem byl také o zázračný francouzský vodní kufr "Water Box", který pomáhá dětem odhalit tajemství vody prostřednictvím chemických pokusů. S "kufrem" se již seznámily děti v základních školách v Plzni. Firma Vivendi jej bude dále rozdávat nejen do všech pražských škol, ale i v Olomouci, Teplicích, Liberci a v dalších oblastech naší republiky. Možná, že se s ním setkáte i Vy ve škole. Určitě si ho vyzkouší všichni členové klubu, kteří se zúčastní sportovního odpoledne ve Skochovicích.

celý článek

Mohlo by tě zajímat

Mohlo by tě zajímat

PF 2020

vydáno 19.12.2019
celý článek

H2O a pastýřové snů

vydáno 13.12.2019
Kdo by je neznal. H2O, neboli Hugo, Hubert a Ofélie – známá parta z knížek H2O a tajná vodní mise, H2O a poklad šíleného oka a nově také ze třetího pokračování H2O a pastýřové…
celý článek

Vodní strážci pátrali v zemědělském muzeu

vydáno 8.11.2019
Podzimní akce Klubu vodních strážců, s podtitulem „K prameni řeky Tanaku“, se letos konala v Národním zemědělském muzeu. A bylo to dobrodružství plné zábavného poznání…
celý článek

Pozvánka na akci klubu - K prameni řeky Tanaku v Národním zemědělském muzeu 3.11.2019

vydáno 9.10.2019
, Na akci je nutná REGISTRACE Registrace probíhá do středy 30. října 2019.
celý článek