Přenosu koronaviru pitnou vodou se bát nemusíte

vydáno 26.3.2020

V České republice už asi není nikdo, kdo by neslyšel o koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19. Kvůli tomuto viru jsou v celé zemi zavřené školy a děti se musí učit z domova, mnoho rodičů nemůže chodit do práce, nesmíme se vidět s kamarády a musíme nosit roušky.

Kdyby vás napadlo, zda je možné nakazit se tímto koronavirem z pitné vody, tak vás můžeme ubezpečit, že to možné není. Voda se totiž hygienicky zabezpečuje, to znamená, že se chemicky (chlorem či ozonem) nebo fyzikálně (UV zářením) dezinfikuje. Tím dojde ke zničení všech bakterií a virů, které by případně ve vodě mohly být. Kvalita vody v Praze i v jiných městech a obcích je pravidelně kontrolována a splňuje všechny stanovené parametry.

V posledních dnech jsou vodárny ve spojení s odborníky z hygienických stanic a ti potvrdili, že navýšení dávek chloru v pitné vodě není nutné, protože obvyklý obsah této desinfekční látky ve vodě je dostatečný pro to, aby zničil i případné zárodky koronaviru.

Pitnou vodu z kohoutku tedy můžete i nadále klidně pít i používat na mytí a všechny další činnosti. Nezapomeňte si dobře mýt ruce a dodržovat všechna nařízená opatření, jako je třeba nošení roušek. Návod na správné mytí rukou najdete například zde: https://vodnistrazci.cz/vse-o-vode/podkategorie/jak-a-proc-si-spravne-myt-ruce.html.

Více informací o opatřeních kvůli epidemiologické nákaze COVID 19 a o kvalitě vody najdete na www.pvk.cz.

Přejeme Vám pevné zdraví a brzký návrat do školy za kamarády.

celý článek

Jak a proč si správně mýt ruce?

vydáno 18.7.2017

To je přece snadné, řekne si většina lidí, když se jich zeptáte, jak si správně umýt ruce. Při bližším zkoumání ale mnoho dotázaných zjistí, že to zase tak jednoduché není. A jak jste na tom s mytím rukou vy?

Rozhodně nechceme z mytí rukou dělat něco složitého, ale osvěžit si trochu základní postup mytí není nikdy na škodu. Nejprve si připomeňme, proč je vlastně důležité si ruce pravidelně mýt a co by se mohlo stát, kdybychom to nedělali.


Čistota půl zdraví

Jistě už od malička slýcháváte ze všech stran: „Běž si umýt ruce! … Umyl sis ruce?… Nezapomeň si umýt ruce!“. Ale proč, proč je to tak důležité? Hlavním důvodem dodržování správných hygienických návyků je prevence šíření chorob. 80% všech infekčních nemocí se totiž šíří právě rukama.

Zkuste si uvědomit, co všechno rukama děláte a na co všechno saháte. Představte si například vaši ranní cestu do školy autobusem nebo tramvají. Určitě jste se v dopravním prostředku drželi za tyč, držadlo nebo sedačku. Na všechny tyto věci ale před vámi sahalo tisíce jiných lidí a ti všichni měli na rukou nějaké bakterie. Při doteku držadla se pak část z nich přenesla i na vaši ruku.

Pokud si ruce neumyjete a o přestávce si vyndáte rukama z tašky svačinu, kterou sníte, tak se bakterie mohou dostat až do vašeho těla a způsobit vám zdravotní problémy, například průjem nebo chřipku. A to je jen jeden malý příklad přenosu bakterií. Existuje i nespočet dalších možností, jak se bakterie na vaše ruce dostanou. Mohli bychom jmenovat spoustu dalších: sáhnutí na kliku od dveří, podání ruky jiné osobě, pohlazení zvířete, použití nákupního vozíku, placení bankovkami nebo mincemi, vynesení odpadků atd.

Průjem a chřipka jsou ale ta méně závažná onemocnění, která vás mohou potkat. Jsou i horší, například žloutenka nebo salmonelóza. Ne nadarmo se žloutence říká „nemoc špinavých rukou“. Žloutenku ani salmonelózu pak nevyléčíte pár dny strávenými v posteli. V takovém případě už musíte do nemocnice, kde podstoupíte složitou léčbu, a následky nemoci vám zůstanou po celý život.

Samozřejmostí by také mělo být umytí rukou po použití toalety. Toaleta je totiž prostředí pro bakterie a viry zaslíbené. Je s podivem, že podle výzkumů si až 15 % lidí nemyje ruce po použití toalety. A to si představte, že takový člověk před vámi sahal na držadlo v tramvaji, o níž už tu byla řeč …

Abychom se nákaze nepříjemnými chorobami vyhnuli, a zároveň jsme naše bakterie nepředávali ostatním, je dobré si mýt ruce zejména v těchto případech:

-        po jízdě v dopravním prostředku

-        před, při a po přípravě jídla

-        před konzumací jídla

-        po použití toalety

-        po použití nákupního vozíku

-        po dotyku s bankovkami a mincemi

-        po smrkání, kašlání a kýchání

-        po kontaktu se zvířetem i jeho exkrementy

-        po vynesení odpadků

-        před a po ošetření rány (např. při lepení náplasti na odřeninu)

-        před a po kontaktu s nemocnou osobou, po návštěvě nemocnice nebo lékařské ordinace


Mytí rukou není žádná věda, ale musíte vědět, jak na to

Jak si tedy ruce umýt správně? Naučte se několik základních kroků:

1/ Namočte ruce pod čistou teplou tekoucí vodou.

2/ Vodu zastavte a naberte si trochu mýdla.
3/ Třete o sebe dlaněmi krouživým pohybem, aby mýdlo napěnilo a rozetřeli jste ho po celých dlaních i po prstech, propleťte vzájemně prsty obou rukou, aby se mýdlo dostalo i mezi ně.


4/ Pravou dlaní namydlete hřbet levé ruky, prsty i prostor mezi prsty (prsty pravé ruky propleťte ze shora s prsty levé ruky), poté ruce vyměňte a levou rukou umyjte hřbet, prsty i meziprstí pravé ruky.5/ Dejte dlaně k sobě, propleťte prsty a třete ruce o sebe.6/ Nezapomeňte ani na nehty, prsty na obou rukou skrčte a vzájemně do sebe ruce se skrčenými prsty zaklesněte. Oběma dlaněmi pak myjete nehty opačné ruky.


7/ Věnujte pozornost i palcům, pravou rukou chyťte palec levé ruky a promněte ho, pak ruce vyměňte.8/ Jako poslední krok sevřete prsty pravé ruky do špetky a špičky prstů třete krouživým pohybem o levou dlaň, potom ruce vyměňte.
9/ Opláchněte obě ruce pod čistou tekoucí vodou a důkladně je osušte.


A co když si ruce zrovna nemáte kde umýt?

Můžou nastat situace, kdy nemáte možnost umýt si ruce čistou vodou a mýdlem. Například když jste na výletě a chcete si dát svačinu někde na louce uprostřed lesa. Pak je dobré nosit v batůžku antibakteriální gel nebo ubrousky, které seženete v každé drogerii a jejich použití je velmi snadné.


Na závěr nezbývá, než vám popřát hodně zdraví!

celý článek

Dodržování pitného režimu

vydáno 26.6.2017

Slyšíme to ze všech stran: „Nezapomeň se napít!“, „Piješ dost?“, „Kolik jsi toho dnes vypil(a)?“. Ale proč to vlastně všichni řeší? Co je tak důležitého na tom, co a kolik toho vypijeme?

Naše tělo je z vody

Když se zamyslíme nad stavbou našeho těla, tak odpověď najdeme velmi rychle. Lidské tělo je totiž tvořeno z 60 % vodou. Tím, že chodíme na záchod a potíme se, dokonce i tím, že dýcháme, jí z těla hodně vydáváme a musíme jí tudíž pravidelně doplňovat. Voda je totiž obsažena ve všech částech těla, a když jí není dostatek, trpí naše buňky, krevní oběhový systém, zažívací ústrojí, kůže, mozek … a takhle bychom mohli ve výčtu pokračovat hodně dlouho.

Pijte dříve, než máte žízeň

K regulaci obsahu vody nám slouží ledviny. Když je v těle vody nadbytek nebo když je potřeba odplavit škodlivé látky, ledviny vodu pustí a potřebujeme na záchod, když je jí naopak málo, pociťujeme žízeň. Ideální je, když dodržujeme takový příjem tekutin, abychom neběhali na toaletu každých 5 minut, ale zároveň jsme neměli žízeň. Lépe je pít po doušcích nebo sklenicích, než do sebe nalít litr vody naráz. To je pak pro ledviny velká zátěž. Příjem tekutin by měl být rovnoměrně rozvržený do celého dne. Až k večeru je dobré pití trochu omezit, abychom nemuseli v noci vstávat a mohli se pořádně vyspat.

Měli bychom vypít asi 2 až 3 litry denně

Pokud pijeme málo, hrozí nám bolesti hlavy, únava, špatně nám to myslí, nemáme dostatečně pružnou kůži, naše ledviny trpí a můžeme dokonce omdlít. Kolik toho tedy vypít, abychom se cítili dobře? Obecně platí, že děti by měly vypít přibližně 2 litry a dospělý člověk asi 3 litry tekutin denně (do součtu se nezapočítává alkohol ani káva). Další vodu pak přijmeme v jídle. Největší obsah vody je v čerstvém ovoci a zelenině, k zavodnění se také skvěle hodí polévky. Více než 90 % vody obsahují např. okurka, salát, ředkvičky, rajčata, meloun, grapefruit, jahody, špenát, paprika, pomeranče mandarinky a další.

V horku a při sportu pijte víc

Hodně ale také záleží na ročním období a venkovní teplotě. V létě, kdy je hodně teplo a více se tedy potíme, je dobré vypít vody i více než ty stanovené 2 – 3 litry.

Co je nejvhodnější pít

Množství tekutin jsme si tedy vysvětlili, ale záleží také na tom, co pijeme? Samozřejmě že ano! Nejvhodnější nápoj na dodržování pitného režimu je pitná voda. Je možné si ji ochutit například ovocným sirupem, nebo si udělat neslazený ovocný čaj. V létě si můžeme přidat trochu ledu nebo si nápoj připravit předem a vychladit ho v lednici. Naopak nevhodné jsou sladké limonády, které do našeho těla sice dodávají tekutiny, ale také spoustu zbytečného cukru. A naprosto nevhodné jsou alkoholické nápoje a káva, ale to vy samozřejmě nepijete :-).

A na závěr, po dočtení tohoto článku, pro vás máme úkol. Jděte si natočit skleničku vody a se slovy: „Na zdraví!“ ji celou vypijte :-).

celý článek

Vodovod Strahovského kláštera

vydáno 19.6.2017

Území hlavního města Prahy je do dnešní doby protkáno sítí původních, a dnes už nepoužívaných vodovodů, které zásobovaly vodou různé kvality rozličná místa. Vedle řady jiných se tak na území města nachází i vůbec první vodovodní systém, který byl v Praze zprovozněn a v modernizované verzi funguje i dnes. Je jím vodovod pro Strahovský klášter, od jehož stavby letos uplynulo 875 let.

Klášter vznikl v těsném sousedství Pražského Hradu v roce 1142 a spolu s ním byl projektován a postaven i jeho vodovod. Na území Prahy se v té době jednalo o unikátní projekt, protože žádná jiná oblast ve městě neměla jiný zdroj vody než studny, potoky a Vltavu. Vodovod je také zajímavý tím, že byl navržen spolu s budovami kláštera a ne dodatečně.

Vodovod samotný přiváděl vodu samospádem z pramenů zachycených ve štole na východních svazích kopce. Oblast Petřína je silně bohatá na podzemní vodu, což kromě užitku přinášelo pro klášter i problémy. Díky vodnatosti kopce totiž areál trpěl vlhkostí, která ničila stavby, a vodovod tak fungoval i jako drenážní systém.

Voda z hlavní štoly se rozváděla několika kanálky do klášterních budov a do kašny ve stavení, určeném jako studniční. Z kašny pak vytékala do nádrže a následně do bazénu v rajském dvoře. Odtud byla voda jeho východní stranou vedena odtokovým kanálkem, odkud tekla do severovýchodního kouta zahrady a dále nejspíše do strahovských zahrad a vinic a možná i do obce Obora, která ležela pod Strahovem a patřila klášteru.

V následujících stoletích byl vodovod postupně rozšiřován a modernizován, poslední úprava z konce 17. století funguje pro užitkovou vodu dodnes. Musí být však pravidelně udržován, protože zanedbání údržby vedlo k podmáčení klášterních budov a náprava byla zdlouhavá a drahá. Dnes je klášter plně napojen na městskou vodovodní síť.

celý článek

Proč se platí vodné a stočné?

vydáno 19.1.2017

Možná už jste ta slova někdy slyšeli – vodné a stočné, ale víte co to vlastně je? Jednoduše řečeno to jsou poplatky za pitnou vodu a odvádění a čištění odpadních vod. Tak, jako se za nějakou cenu v obchodě kupují rohlíky nebo třeba oblečení, tak i pitná voda, která teče doma z kohoutku má svou cenu. A proč se má platit zrovna za vodu, když jí je v přírodě spousta? Důvodů je mnoho.

Vodné

Vše začíná u čerpání vody z přírody (z řeky nebo z vodní nádrže). Tuto vodu nazýváme surová voda a státu se za ni musí platit. Surová voda se ale rozhodně nedá pít. Před tím, než se dostane až k vám domů do kohoutku, musí projít procesem čištění (úpravou) v úpravně vody neboli ve vodárně. To proto, aby neobsahovala žádné látky ani škodlivé bakterie, které by mohly lidem ublížit. K úpravě vody jsou zapotřebí různá zařízení a lidé, kteří se o čištění vody starají. Stroje jsou poháněny elektřinou, v některých vodárnách se do vody přidávají látky, které jí pomáhají čistit, lidé dostávají výplaty. To vše se započítává do nákladů na výrobu pitné vody a je to jeden hlavních z důvodů, proč se za vodu platí vodné. Když už je voda upravena na vodu pitnou, musí se nějak dostat až do kohoutků v domácnostech. To se děje za pomocí složité sítě vodovodních řadů (trubek), o které se musí zaměstnanci vodáren dobře starat, čistit je, opravovat a čas od času úplně vyměnit, do kopců a vyšších pater se voda musí dopravit pomocí čerpadel … a to jsou další důvody, proč se za vodu platí. Zjednodušeně řečeno je tedy vodné poplatek za to, že máte doma zdravotně nezávadnou vodu kdykoli ji potřebujete.

Stočné

Že je s vodou spousta práce, než si ji doma můžete natočit do skleničky, jste už asi pochopili, ale proč tedy platit ještě stočné? Za co to vlastně je? Stočné je poplatek za to, že odpadní vodu, tedy už použitou a znečištěnou vodu musíme vyčistit. Nemůžeme ji jen tak pouštět do řeky, to by nám za chvíli zničilo život v řekách. Odpadní vodu tedy vedeme dalším složitým systémem – kanalizací, neboli stokovou sítí, do čistírny odpadních vod, kde je vyčištěna. O kanalizaci a čistírny odpadních vod se opět musí někdo starat a zajišťovat jejich provoz. Opět se musí zaplatit elektřina, lidé a mnoho dalších věcí. Stočné se tedy platí za to, že se použitá voda odvádí kanalizací z domácností, vyčistí se a navrátí zpět do přírody.

V roce 2017 je cena za vodné a stočné 85,42 Kč za 1 kubík (1m3), tedy za 1.000 l vody. Abyste si to uměli trochu představit, tak za 1 korunu si koupíte skoro 12 litrů vody. Voda v PET lahvi je asi 100x dražší a navíc plastové lahve zatěžují životní prostředí a musí se převážet auty, což také ekologii neprospívá.

Pokud se o úpravě vody a o čištění odpadních vod chcete dozvědět více, podívejte se na Interaktivní koloběh vody.

celý článek

Podolská vodárna

vydáno 29.9.2016

Možná jste o tom slyšeli, možná jste to viděli v televizi. Vodárna v pražském Podolí byla v září 2016 na pár dní spuštěna do provozu a dodávala pitnou vodu Pražanům. Asi si říkáte, co je na tom tak zvláštního, když vodárna dodává vodu, ale u Podolské vodárny jde opravdu o výjimečnou událost. Tato vodárna totiž funguje pouze jako rezervní zdroj, to znamená, že běžně není v provozu a spouští se jen tehdy, když je to potřeba. A tato situace právě v září nastala, opravovaly se totiž některé části štolového přivaděče ze Želivky, kterým teče voda do Prahy za normálních okolností. A protože Praha bez vody zůstat nemůže a vodárna v Káraném by nezvládla zásobovat celé město, přišlo na řadu právě využití Podolské vodárny.

Pokud se chcete o Podolské vodárně dozvědět víc, pokračujte ve čtení ...

Místo pro Podolskou vodárnu nebylo vybráno náhodou. Již dříve zde stála stará vodárna, která byla zbourána, aby uvolnila místo pro vodárnu novou, větší a navíc i s modernějšími technologiemi na úpravu vody. V roce 1929 byla dokončena stavba jedné poloviny vodárny v podobě, jak ji známe dnes. Byla to ta velká budova, ve které jsou dnes pískové filtry a Muzeum pražského vodárenství. Společně s ní byla postavena i strojovna a budova s kancelářemi a byty pro dělníky. Vše navrhl architekt Antonín Engel.

Vodárna fungovala asi 20 let, během kterých se Praha zase o něco rozrostla, a začínalo hrozit, že množství dodávané vody nebude stačit. Rozhodlo se tedy o dostavbě další velké budovy, kterou navrhl také architekt Engel a poznáte ji podle osmipatrové věže a soch na průčelí, které znázorňují řeku Vltavu a její přítoky.

A jak vlastně výroba pitné vody v Podolí vypadá? Voda se čerpá z Vltavy, přes zařízení zvané česle (síta), kde se zbaví hrubých nečistot, jako jsou větve, listía podobně. Poté se voda čerpá do čiřiče, ten si můžete představit jako velkou nádrž, ve které se do vody přidává síran hlinitý, který na sebe váže nečistoty z vody, ty pak klesnou ke dnu a takto předčištěná voda se potrubím odvádí na pískové filtry. Tím, jak voda protéká skrz písek, se dočistí. Do vody se na závěr přidává chlór, který zničí bakterie.

Pokud navštívíte Muzeum pražského vodárenství, nejen že si prohlédnete krásnou stavbu Podolské vodárny, ale skrz skleněnou stěnu uvidíte pískové filtry a dozvíte se spoustu zajímavých informací o historii i současnosti vodárenství.

http://www.pvk.cz/voda-hrou/muzeum-prazskeho-vodarenstvi/

http://www.pvk.cz/voda-hrou/zazitkova-turistika/

Adresa Muzea pražského vodárenství: Podolská 15, Praha 4.

celý článek

Pitný režim a děti

vydáno 26.7.2011

Děti školního věku by měly denně vypít asi 1,5 – 2,5 litru tekutin. V horku a při zvýšené námaze i víc.

Vhodné nápoje:
Čerstvá voda z vodovodu nebo kontrolované studně, balená voda, příp. mírně mineralizovaná, vodou ředěné ovocné šťávy, neslazené ovocné čaje.

Nevhodné nápoje:
Mléko a kakao - jsou spíše tekutou výživou než nápojem a jejich množství by se nemělo počítat do denního objemu tekutin.
Káva a alkoholické nápoje
Sladké nápoje
Nápoje kolového typu – coca cola apod. – obsahují velké množství cukru a kofein

Nedostatek tekutin způsobuje vyšší únavu, bolesti hlavy, poruchy ledvin apod.
Důležité je pít v průběhu celého dne.

celý článek

Proč pít vodu z vodovodu?

vydáno 20.9.2010
 • 1 litr vody z vodovodu je více než 100krát levnější než 1 litr balené vody.
 • Je zdravotně nezávadná, podléhá častější a v některých parametrech přísnější kontrole kvality než balená voda.
 • Je kvalitní – po stránce kvality je zcela srovnatelná s balenou vodou, díky nižšímu obsahu minerálních látek méně zatěžuje ledviny.
 • Vždy čerstvá u vás doma – optimálně „uskladněna v chladu a temnu ve vodovodním potrubí.
 • Šetříte přírodu – odpadá přeprava kamiony, potřeba skladování a likvidace neekologického odpadu.
 • Šetříte své zdraví – nenosíte těžké balíky vody (balík se šesti láhvemi váží asi 10 kg).

Voda - základ života
Voda je základem života. Asi 70 % hmotnosti člověka tvoří voda. Voda dopravuje látky k buňkám a látky z buněk. Pročišťuje tělo od škodlivých látek a pomáhá je udržovat zdravé. Aby tělo bylo zdravé, musí mít dostatek vody a voda musí být nezávadná. Člověk musí denně vypít cca 2 - 3 litry tekutin. Aby byla voda pitná, musí být bakteriologicky nezávadná.

Pijeme ale vždy bakteriologicky nezávadnou vodu? Je voda či limonáda v PET lahvích vždy v pořádku? Pijete vodu z vodovodu nebo jste si již zvykli pít jen vodu z PET lahví?
V teplém počasí je jistější pít odtočenou vodu z kohoutku (z veřejného vodovodu) a sycenou balenou vodu než balenou vodu bez bublinek. Pokud se do plastové lahve dostane nějaký mikroorganismus, tak pak na slunci ve velkém horku dojde k pomnožení těchto mikroorganismů. V létě je tedy z tohoto hlediska lépe pít alespoň mírně sycenou vodu než vodu bez bublinek, protože CO2 brání množení mikroorganismů. Ještě lépe je pít odtočenou vodu z vodovodu ochucenou citronem či šťávou, protože pitná voda z vodovodu se denně kontroluje a do vodovodní sítě se pouští jen voda splňující limity vyhlášky ministerstva zdravotnictví a tato voda je bez jakýchkoliv mikroorganismů.

Jaká je kvalita vody z vodovodu?
Zmíníme se o kvalitě pitné vody v Praze, ale podobně jako je voda z vodovodu kontrolována u nás, je kontrolována ve všech městech. Kontrola kvality pitné vody je v ČR hodnocena podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 376/2000 Sb., která je v souladu s požadavky Evropské unie na pitnou vodu. Kontrola kvality vody se provádí ročně u mnoha tisíc vzorků vody, a to při výstupu z vodáren, ve vodojemech i v domácnostech. Kvalitu vody kontroluje kromě Pražských vodovodů a kanalizací rovněž Hygienická stanice hl. m. Prahy.

Chlór ve vodě
Aby byla voda zdravotně nezávadná, přidává se do ní chlór. Množství chlóru ve vodě je velmi malé, je to asi 1 kapka chlóru na 1000 litrů vody, což je objem zhruba 5 koupelových van. Přesto někdy v pitné vodě chlór cítíte. Můžete jej odstranit přidáním několika kostek ledu nebo kapek citrónu. Vodu také můžete nechat odstát nebo krátce převařit (chlór vyprchá).

Co může zhoršit kvalitu vody?
Za horší kvalitu vody mohou občas zdánlivé maličkosti – např. nepoužívané trubky, kde se může držet stojatá voda a v ní pak dochází k množení bakterií, neudržované vodovodní baterie a filtry či zpětné nasátí vody, proto nenechávejte zalévací hadici v konvi ani sprchu ve vaně plné vody.

Jak zlepšit kvalitu vody?
Před pitím, zejména ráno nebo po víkendu, nechávejte vodu po dobu cca půl minuty odtéci, budete tak mít jistotu, že voda je čerstvá. Pokud máte bíle zakalenou vodu, je to důsledek rozptýleného vzduchu v trubním systému, stačí nechat vodu několik minut odstát. Požádejte rodiče, aby pravidelně čistili sítko vodovodní baterie (perlátor), na kterém se zachycují mechanické nečistoty z trubek. Na vaření nikdy nepoužívejte teplou vodu z vodovodu, za kvalitu teplé vody již Pražské vodovody a kanalizace neodpovídají. Vodu uchovávejte mimo přístupvzduchu a světla, v ledničce.

celý článek

Čerstvá kohoutková

vydáno 19.9.2010

Čerstvá kohoutková? Stačí říct!

Už jste tento název někde četli, ale nemůžete si vzpomenout kde?

Pomůžeme vám. Můžete ho najít na dveřích některých restaurací a znamená, že v takto označených restauracích si na požádání můžete objednat vodu z kohoutku zdarma.
Samozřejmě vám ji nenaservírují samotnou, ale vždy buď k jídlu nebo rodičům ke kávě.
V celé České republice nabízí vodu z kohoutku zdarma už více než 250 restaurací.
O které restaurace se jedná, najdete na www.kohoutkova.cz, rubrika mapa.

Ve světě, ale teď už i u nás, se stále více lidí vrací k pití vody z kohoutku. Stává se tak moderním trendem. A není divu. Šetří životní prostředí a je mnohonásobně levnější.

celý článek

Spotřeba vody v domácnosti

vydáno 18.9.2010

Víš, kolik spotřebuješ pitné vody za den a jaká je její cena?

Průměrná spotřeba vody na 1 obyvatele za den je v celé České republice cca 100 litrů (v Praze je to 115 litrů/osobu/den)

Příklad spotřeby vody na osobu a den

Spotřeba vody v litrech

WC

30

Osobní hygiena, koupel, sprcha

40

Praní, úklid

10

Příprava jídla, mytí nádobí

8

Mytí rukou během dne

4

Zalévání

4

Pití

2

Ostatní

2

CELKEM

100

Víš, co to asi stojí?

Přibližná cena

1 litr vody z vodovodu

0,06 Kč, tj. 6 haléřů

Průměr. denní spotřeba studené vody

6,0 Kč

1 spláchnutí toalety

0,48 Kč

Mytí rukou při spotřebě 4 litry

0,24Kč

Praní v pračce

3,0 Kč

Koupel ve plné vaně vody (200 litrů)

12,0 Kč

Sprchování (cca 40 litrů)

2,40 Kč

celý článek

Jak a proč šetřit vodou

vydáno 30.8.2010

Neplýtvejte vodou!

 • chráníte tak zásoby sladké vody, kterých naše Země nemá nadbytek
 • šetříte svoje peníze

Pokud ve vaší domácnosti uniká voda, např. kape kohoutek, voda uniká záchodem, upozorněte na to své rodiče, ať tato místa opraví. Úniky vody stojí spoustu peněz, za den to mohou být desetikoruny, ale za rok až desetitisíce.

Jak šetřit vodou v kuchyni

 • Dávejte nádobu s pitnou vodou do ledničky. Nemusíte tak pokaždé, když máte žízeň nechat dlouho téct kohoutek, než bude voda studená.
 • Při mytí nádobí nenechávejte téct vodu.
 • Jestliže umýváte nádobí ručně dvakrát denně, spotřebujete asi 70 litrů. Naplníte-li myčku na její plnou kapacitu jedenkrát denně, spotřebujete vody mnohem méně

Jak šetřit vodou v koupelně

 • Nainstalujte si úsporné zařízení na sprchu a splachovací systém
 • Při čištění zubů nenechávejte téct kohoutek.
 • Sprcha spotřebuje mnohem méně vody než koupel ve vaně.
 • Nenechávejte volně téct vodovodní kohoutky.

Jak šetřit vodou na zahradě

Pokud musíte zalévat trávník, zalévejte ho vždy po ránu nebo večer, ať zabráníte vypařování vody. Jedna větší dávka vody týdně je prospěšnější než několik krátkých postřiků.

celý článek

Mohlo by tě zajímat

Mohlo by tě zajímat

U Vlašimi vznikne nový mokřad

vydáno 15.10.2020
O významu mokřadů v krajině dnes asi už málokdo pochybuje. V době sucha a horka slouží jako klimatizace zlepšující životní podmínky v okolí, v době nadměrných srážek napomáhají…
celý článek

Voda v Pavilonu hrochů je opět čistá

vydáno 11.10.2020
Možná jste zaznamenali, že v ZOO Praha se prováděla rekonstrukce technologie filtrace a dezinfekce bazénových vod v pavilonu hrochů. Jen díky nové filtraci se podařilo konečně…
celý článek

Hydropolis ve Vinohradské vodárně

vydáno 1.10.2020
reál v okolí Vinohradské vodárenské věže ožije. Vznikne v něm unikátní vodárenské osvětové centrum Hydropolis, přibližující veřejnosti, co vše předchází takové…
celý článek

Zářijové akce ve Vodním domě

vydáno 16.9.2020
Pokud hledáte program na poslední dva zářijové víkendy, máme pro Vás tipy. Krásné podzimní počasí můžete spojit s výletem do Vodního domu. Ten najdete u hráze vodní nádrže…
celý článek