Jak a proč si správně mýt ruce?

To je přece snadné, řekne si většina lidí, když se jich zeptáte, jak si správně umýt ruce. Při bližším zkoumání ale mnoho dotázaných zjistí, že to zase tak jednoduché není. A jak jste na tom s mytím rukou vy?

Rozhodně nechceme z mytí rukou dělat něco složitého, ale osvěžit si trochu základní postup mytí není nikdy na škodu. Nejprve si připomeňme, proč je vlastně důležité si ruce pravidelně mýt a co by se mohlo stát, kdybychom to nedělali.


Čistota půl zdraví

Jistě už od malička slýcháváte ze všech stran: „Běž si umýt ruce! … Umyl sis ruce?… Nezapomeň si umýt ruce!“. Ale proč, proč je to tak důležité? Hlavním důvodem dodržování správných hygienických návyků je prevence šíření chorob. 80% všech infekčních nemocí se totiž šíří právě rukama.

Zkuste si uvědomit, co všechno rukama děláte a na co všechno saháte. Představte si například vaši ranní cestu do školy autobusem nebo tramvají. Určitě jste se v dopravním prostředku drželi za tyč, držadlo nebo sedačku. Na všechny tyto věci ale před vámi sahalo tisíce jiných lidí a ti všichni měli na rukou nějaké bakterie. Při doteku držadla se pak část z nich přenesla i na vaši ruku.

Pokud si ruce neumyjete a o přestávce si vyndáte rukama z tašky svačinu, kterou sníte, tak se bakterie mohou dostat až do vašeho těla a způsobit vám zdravotní problémy, například průjem nebo chřipku. A to je jen jeden malý příklad přenosu bakterií. Existuje i nespočet dalších možností, jak se bakterie na vaše ruce dostanou. Mohli bychom jmenovat spoustu dalších: sáhnutí na kliku od dveří, podání ruky jiné osobě, pohlazení zvířete, použití nákupního vozíku, placení bankovkami nebo mincemi, vynesení odpadků atd.

Průjem a chřipka jsou ale ta méně závažná onemocnění, která vás mohou potkat. Jsou i horší, například žloutenka nebo salmonelóza. Ne nadarmo se žloutence říká „nemoc špinavých rukou“. Žloutenku ani salmonelózu pak nevyléčíte pár dny strávenými v posteli. V takovém případě už musíte do nemocnice, kde podstoupíte složitou léčbu, a následky nemoci vám zůstanou po celý život.

Samozřejmostí by také mělo být umytí rukou po použití toalety. Toaleta je totiž prostředí pro bakterie a viry zaslíbené. Je s podivem, že podle výzkumů si až 15 % lidí nemyje ruce po použití toalety. A to si představte, že takový člověk před vámi sahal na držadlo v tramvaji, o níž už tu byla řeč …

Abychom se nákaze nepříjemnými chorobami vyhnuli, a zároveň jsme naše bakterie nepředávali ostatním, je dobré si mýt ruce zejména v těchto případech:

-        po jízdě v dopravním prostředku

-        před, při a po přípravě jídla

-        před konzumací jídla

-        po použití toalety

-        po použití nákupního vozíku

-        po dotyku s bankovkami a mincemi

-        po smrkání, kašlání a kýchání

-        po kontaktu se zvířetem i jeho exkrementy

-        po vynesení odpadků

-        před a po ošetření rány (např. při lepení náplasti na odřeninu)

-        před a po kontaktu s nemocnou osobou, po návštěvě nemocnice nebo lékařské ordinace


Mytí rukou není žádná věda, ale musíte vědět, jak na to

Jak si tedy ruce umýt správně? Naučte se několik základních kroků:

1/ Namočte ruce pod čistou teplou tekoucí vodou.

2/ Vodu zastavte a naberte si trochu mýdla.
3/ Třete o sebe dlaněmi krouživým pohybem, aby mýdlo napěnilo a rozetřeli jste ho po celých dlaních i po prstech, propleťte vzájemně prsty obou rukou, aby se mýdlo dostalo i mezi ně.


4/ Pravou dlaní namydlete hřbet levé ruky, prsty i prostor mezi prsty (prsty pravé ruky propleťte ze shora s prsty levé ruky), poté ruce vyměňte a levou rukou umyjte hřbet, prsty i meziprstí pravé ruky.5/ Dejte dlaně k sobě, propleťte prsty a třete ruce o sebe.6/ Nezapomeňte ani na nehty, prsty na obou rukou skrčte a vzájemně do sebe ruce se skrčenými prsty zaklesněte. Oběma dlaněmi pak myjete nehty opačné ruky.


7/ Věnujte pozornost i palcům, pravou rukou chyťte palec levé ruky a promněte ho, pak ruce vyměňte.8/ Jako poslední krok sevřete prsty pravé ruky do špetky a špičky prstů třete krouživým pohybem o levou dlaň, potom ruce vyměňte.
9/ Opláchněte obě ruce pod čistou tekoucí vodou a důkladně je osušte.


A co když si ruce zrovna nemáte kde umýt?

Můžou nastat situace, kdy nemáte možnost umýt si ruce čistou vodou a mýdlem. Například když jste na výletě a chcete si dát svačinu někde na louce uprostřed lesa. Pak je dobré nosit v batůžku antibakteriální gel nebo ubrousky, které seženete v každé drogerii a jejich použití je velmi snadné.


Na závěr nezbývá, než vám popřát hodně zdraví!


Mohlo by tě zajímat

Mohlo by tě zajímat

Soutěž pro ZŠ úspěšně dospěla do finále

vydáno 17.6.2019
Více než půl roku (od října 2018) probíhala soutěž pro 3. - 6. třídy pražských základních škol s názvem Voda v krajině, kterou vyhlásily Pražské vodovody a kanalizace, a.s…
celý článek

Výstava Voda & civilizace prodloužena do 26. června 2019

vydáno 30.5.2019
Tématu vody a změnám klimatu se věnuje unikátní venkovní výstava na pražské Kampě. Cílem je ukázat vodu jako strategickou surovinu a její dostupnost na různých místech světa…
celý článek

Vodní strážci dováděli ve Vodním domě

vydáno 24.5.2019
Jarní výlet vodních strážců do Vodního domu na Želivce se odehrál ve znamení zábavy i poznání a za doprovodu krásného počasí. Děti i dospělí se prošli po hrázi Švihovské…
celý článek

Výlet do Vodního domu - jarní akce Klubu vodních strážců

vydáno 3.5.2019
Přihlaste se na jarní klubovou akci a pojeďte s námi na výlet do Vodního domu. . Přihlášku na akci můžete vyplnit ZDE
celý článek