Vodní hrady

Při vyslovení slova hrad se vám obvykle vybaví zřícenina nebo pevnost na kopci, případně na skalním ostrohu, ke kterému vede příkrá cesta. Na kopcích a strmých skalách byly hrady vybudovány z jednoduchého důvodu, daly se dobře bránit a dobýt je nebylo snadné. Jsou však i hrady, které najdete v naprosté rovině. A protože pro svou obranu využívaly vodu, říká se jim vodní hrady.

Vodní hrad poznáte snadno. V jeho bezprostředním okolí je široký, vodou naplněný příkop. Často to dokonce vypadá, jako by hrad přímo z vody vyrostl a s pevninou je spojen pouze mostem. Pro vybudování vodního hradu se využívalo blízkosti vodního toku, tedy řeky nebo potoku, odkud se dala voda přivést do uměle vybudovaného příkopu kolem hradu. Samotné sídlo bylo vybudováno na přirozeném nebo umělém ostrově uprostřed vzniklé vodní plochy a s pevninou ho spojoval obvykle jen jeden most, s padací částí, aby se zamezilo přístupu nechtěných návštěvníků.

Vodní hrady měly oproti těm na kopci několik výhod. Tou nejzásadnější je dostupnost vody. Zatímco na hradech čnících vysoko nad okolní krajinu řešili problém, kde vzít vodu, kopali kvůli tomu hluboké studně, případně dováželi vodu z údolí, ve vodních hradech tento problém neřešili, voda byla nadosah a všude kolem. K vodním hradům byl také mnohem snazší přístup než k hradům vysoko na skále, nebyl tedy problém tam cokoli dopravit.

Říkáte si, že překonat vodní příkop přeci není nic tak složitého, ale první dojem klame. V době raného středověku, asi před 700 lety, kdy vodní hrady nejčastěji vznikaly, ještě neexistovaly střelné zbraně, používaly se nejčastěji luky a šípy. Představte si tedy, že na hradbách stojí stráže s kušemi a ostrými šípy, v brnění se plavat nedá a tak se dobyvatel musel odstrojit, v tu chvíli nebylo nic jednoduššího, než se do něj strefit. Dobyvatelé také mohli zvolit taktiku připlutí na nějaké loďce nebo voru, na němž se mohli proti šípům bránit, to už na ně ale číhali obránci hradu s kotlíkem plným žhavé smůly, kterou jim byli připraveni vylít na hlavu, jakmile dopluli pod hradby. A takto bychom mohli pokračovat, při tehdejším stavu techniky opravdu nebylo jednoduché hrad dobýt.

Postupem času se však změnila situace. Zbraně byly čím dál dokonalejší a na obranu hradu už šípy nestačily. Vodní hrady tak začaly být dobývány a ničeny. Některé byly přestavěny na zámky a plnění obranné funkce už nebylo tak důležité, z jiných se staly hospodářské dvory sloužící k uskladnění úrody nebo chovu domácích zvířat. U řady z nich vodní příkopy zcela zanikly a dnes už tak původní vodní hrad nic nepřipomíná.

Některé vodní hrady se však dochovaly do současnosti a jsou oblíbeným cílem výletů. Populární jsou také mezi filmaři a můžeme je vídat v mnoha filmech a pohádkách.

Naším nejznámějším vodním hradem je Švihov (nepleťte si ho s vodní nádrží stejného jména na Vysočině). Hrad Švihov se nachází v Plzeňském kraji, 10 km od města Klatovy. Hrad měl v historii několikrát namále a hrozil mu zánik, nakonec se naštěstí dochoval a každoročně ho navštíví tisícovky návštěvníků. Výborně posloužil jako kulisa v oblíbené pohádce Tři oříšky pro Popelku, kde představoval sídlo Popelčiny macechy. Zahrál si také v pohádce Tři životy. Podrobnosti o hradu se dozvíte na www.hradsvihov.cz.

Zámek Červená Lhota v Jižních Čechách asi znáte. Vznikl později než běžné vodní hrady, byl přestavěn z původní gotické tvrze a okolní vodní plocha nesloužila pro obranu, ale jako promyšlený krajinný prvek. Stavitelé využili toho, že původní tvrz stála na skalní vyvýšenině, která se po přehrazení potoka ocitla uprostřed vody. I Červená Lhota si zahrála v mnoha filmech a pohádkách, nejznámější z nich je Zlatovláska. Více se dozvíte na www.zamek-cervenalhota.cz.

Další významné vodní sídlo je zámek Blatná. Původní hrad byl vybudován uprostřed blat (bažin), odtud získal své jméno a je jasné, že o vodu zde nebyla nouze. www.zamek-blatna.cz

Další vodní hrady v České republice:
Budyně nad Ohří
Lipý (v České Lípě)
Vildštejn (na Chebsku)

Mnoho vodních hradů najdete v Německu, v Nizozemí, ale i v Rakousku nebo ve Velké Británii.

Až budete na jaře a v létě plánovat výlety, zkuste do nich zařadit i některý z vodních hradů, jistě budete jejich návštěvou nadšeni.


Mohlo by tě zajímat

Mohlo by tě zajímat

Soutěž pro ZŠ úspěšně dospěla do finále

vydáno 17.6.2019
Více než půl roku (od října 2018) probíhala soutěž pro 3. - 6. třídy pražských základních škol s názvem Voda v krajině, kterou vyhlásily Pražské vodovody a kanalizace, a.s…
celý článek

Výstava Voda & civilizace prodloužena do 26. června 2019

vydáno 30.5.2019
Tématu vody a změnám klimatu se věnuje unikátní venkovní výstava na pražské Kampě. Cílem je ukázat vodu jako strategickou surovinu a její dostupnost na různých místech světa…
celý článek

Vodní strážci dováděli ve Vodním domě

vydáno 24.5.2019
Jarní výlet vodních strážců do Vodního domu na Želivce se odehrál ve znamení zábavy i poznání a za doprovodu krásného počasí. Děti i dospělí se prošli po hrázi Švihovské…
celý článek

Výlet do Vodního domu - jarní akce Klubu vodních strážců

vydáno 3.5.2019
Přihlaste se na jarní klubovou akci a pojeďte s námi na výlet do Vodního domu. . Přihlášku na akci můžete vyplnit ZDE
celý článek