Podolská vodárna – Stará dáma v plné síle

Pokud bydlíte v Praze, jistě znáte krásnou velikou bílou budovu na pravém břehu Vltavy ve čtvrti nazývané Podolí. Vypadá trochu jako nazdobený dort a kdo to neví, nejspíš by netipoval, že se za krásnými zdmi skrývá úpravna vody.

Historie pražského vodárenství je velmi dlouhá, proto zde zmíníme až rok 1914, kdy byla spuštěna první vodárna, která dodávala pitnou vodu do Prahy a splňovala všechny v té době moderní postupy pro získání pitné vody. Ta se ovšem nacházela 30 km za Prahou v obci Káraný. Ani ne o deset let později se ukázalo, že káranská úpravna nebude pro rychle se rozrůstající město dostačovat a začalo se řešit, kde se vybuduje další vodárna. Vybráno bylo místo v Podolí, kde se již dříve nacházely dvě vodárny na užitkovou vodu. Podolská vodárna byla dokončena v roce 1929, i když zatím jen v polovičním rozsahu. Úprava vltavské vody na vodu pitnou probíhala původně pouze mechanicky, přes pískové filtry. Prvních pár let provozu ukázalo, že tento způsob čištění nebude kvůli zhoršujícímu se znečištění vody dostačovat a do provozu bylo zavedeno i chemické předčištění.

Spotřeba vody ve stále rostoucí Praze nadále stoupala a v r. 1952 se začala řešit dostavba Podolské vodárny a zároveň modernizace technologie. Při dostavbě byla vybudována nová budova s věží, ve které jsou umístěny velké nádrže, tzv. čiřiče. V těch probíhá chemické předčištění a mostem přes nádvoří se pak voda přečerpává na soustavu filtrů k dočištění do starší části vodárny. V roce 1960 byla Podolská vodárna uvedena do provozu, ale celý areál vodárny byl architektonicky dokončen až v roce 1965. Už v té době však bylo jasné, že ani její rozšíření nebude nárokům Pražanů stačit a na Vysočině již probíhala stavba vodárny Želivka.

Vraťme se ale do pražského Podolí. Budova vodárny je monumentální, ve své době patřila mezi největší stavby vybudované ze železobetonu. Jejím autorem je architekt Antonín Engel. Bílá, hodně členitá fasáda s vysokými okny a geometricky řešenými detaily je nepřehlédnutelná a spatřit ji můžete z mnoha vyhlídkových míst v Praze. Nejkrásnější pohled je na ni z Vyšehradu. Když chcete prozkoumat detaily a přijdete k vodárně blíže, uvidíte na jejím jižním průčelí 11 soch – ženských postav. Ty symbolizují Vltavu a jejích 10 přítoků (Vydru, Otavu, Šumavskou Blanici, Malši, Berounku, Sázavu, Podblanickou Blanici, Želivku, Lužnici a Nežárku).

Vodárna není krásná jen zvenku, velmi zajímavé prostory se skrývají i uvnitř. Veřejnost má možnost nahlédnout do budovy při různých příležitostech. Děti ji navštěvují v rámci školních exkurzí do Muzea pražského vodárenství, které je zde umístěno, dospělí se mohou přijít podívat buď na komentovanou prohlídku, nebo při dnech otevřených dveří. Kromě mnoha zajímavostí o pražském vodárenství, které se v muzeu dozvědí, mohou návštěvníci nahlédnout přes skleněnou stěnu i do filtrační haly. Tomuto překvapivě velkému a světlému prostoru se říká Engelova katedrála.

Podolská vodárna slaví v letošním roce 90. výročí od uvedení do provozu. Je to tedy už dáma v letech, ale stále je v dobré kondici a při plné síle. Popřejme jí, aby i v dalších letech zůstala stejně krásná a i nadále plnila svou důležitou funkci.


Mohlo by tě zajímat

Mohlo by tě zajímat

PF 2020

vydáno 19.12.2019
celý článek

H2O a pastýřové snů

vydáno 13.12.2019
Kdo by je neznal. H2O, neboli Hugo, Hubert a Ofélie – známá parta z knížek H2O a tajná vodní mise, H2O a poklad šíleného oka a nově také ze třetího pokračování H2O a pastýřové…
celý článek

Vodní strážci pátrali v zemědělském muzeu

vydáno 8.11.2019
Podzimní akce Klubu vodních strážců, s podtitulem „K prameni řeky Tanaku“, se letos konala v Národním zemědělském muzeu. A bylo to dobrodružství plné zábavného poznání…
celý článek

Pozvánka na akci klubu - K prameni řeky Tanaku v Národním zemědělském muzeu 3.11.2019

vydáno 9.10.2019
, Na akci je nutná REGISTRACE Registrace probíhá do středy 30. října 2019.
celý článek