Podolská vodárna

Možná jste o tom slyšeli, možná jste to viděli v televizi. Vodárna v pražském Podolí byla v září 2016 na pár dní spuštěna do provozu a dodávala pitnou vodu Pražanům. Asi si říkáte, co je na tom tak zvláštního, když vodárna dodává vodu, ale u Podolské vodárny jde opravdu o výjimečnou událost. Tato vodárna totiž funguje pouze jako rezervní zdroj, to znamená, že běžně není v provozu a spouští se jen tehdy, když je to potřeba. A tato situace právě v září nastala, opravovaly se totiž některé části štolového přivaděče ze Želivky, kterým teče voda do Prahy za normálních okolností. A protože Praha bez vody zůstat nemůže a vodárna v Káraném by nezvládla zásobovat celé město, přišlo na řadu právě využití Podolské vodárny.

Pokud se chcete o Podolské vodárně dozvědět víc, pokračujte ve čtení ...

Místo pro Podolskou vodárnu nebylo vybráno náhodou. Již dříve zde stála stará vodárna, která byla zbourána, aby uvolnila místo pro vodárnu novou, větší a navíc i s modernějšími technologiemi na úpravu vody. V roce 1929 byla dokončena stavba jedné poloviny vodárny v podobě, jak ji známe dnes. Byla to ta velká budova, ve které jsou dnes pískové filtry a Muzeum pražského vodárenství. Společně s ní byla postavena i strojovna a budova s kancelářemi a byty pro dělníky. Vše navrhl architekt Antonín Engel.

Vodárna fungovala asi 20 let, během kterých se Praha zase o něco rozrostla, a začínalo hrozit, že množství dodávané vody nebude stačit. Rozhodlo se tedy o dostavbě další velké budovy, kterou navrhl také architekt Engel a poznáte ji podle osmipatrové věže a soch na průčelí, které znázorňují řeku Vltavu a její přítoky.

A jak vlastně výroba pitné vody v Podolí vypadá? Voda se čerpá z Vltavy, přes zařízení zvané česle (síta), kde se zbaví hrubých nečistot, jako jsou větve, listía podobně. Poté se voda čerpá do čiřiče, ten si můžete představit jako velkou nádrž, ve které se do vody přidává síran hlinitý, který na sebe váže nečistoty z vody, ty pak klesnou ke dnu a takto předčištěná voda se potrubím odvádí na pískové filtry. Tím, jak voda protéká skrz písek, se dočistí. Do vody se na závěr přidává chlór, který zničí bakterie.

Pokud navštívíte Muzeum pražského vodárenství, nejen že si prohlédnete krásnou stavbu Podolské vodárny, ale skrz skleněnou stěnu uvidíte pískové filtry a dozvíte se spoustu zajímavých informací o historii i současnosti vodárenství.

http://www.pvk.cz/voda-hrou/muzeum-prazskeho-vodarenstvi/

http://www.pvk.cz/voda-hrou/zazitkova-turistika/

Adresa Muzea pražského vodárenství: Podolská 15, Praha 4.


Mohlo by tě zajímat

Mohlo by tě zajímat

PF 2020

vydáno 19.12.2019
celý článek

H2O a pastýřové snů

vydáno 13.12.2019
Kdo by je neznal. H2O, neboli Hugo, Hubert a Ofélie – známá parta z knížek H2O a tajná vodní mise, H2O a poklad šíleného oka a nově také ze třetího pokračování H2O a pastýřové…
celý článek

Vodní strážci pátrali v zemědělském muzeu

vydáno 8.11.2019
Podzimní akce Klubu vodních strážců, s podtitulem „K prameni řeky Tanaku“, se letos konala v Národním zemědělském muzeu. A bylo to dobrodružství plné zábavného poznání…
celý článek

Pozvánka na akci klubu - K prameni řeky Tanaku v Národním zemědělském muzeu 3.11.2019

vydáno 9.10.2019
, Na akci je nutná REGISTRACE Registrace probíhá do středy 30. října 2019.
celý článek