Jak být ekologický a moderní?

Zapojte se do projektu Dost bylo plastu

Nemusíte být přímo ekologové, abyste pochopili, kolik neekologických věcí denně děláme a tím ničíme přírodu a Zemi zanášíme odpadem. Měli bychom se nad tím zamyslet a chovat se tak, abychom naší planetě škodili co nejméně.

Každý může začít u sebe a ve své rodině. Nechceme přece, aby naše lesy byly plné odpadků, které tam vydrží desítky, možná i stovky let, aby v moři byly ostrovy z plastů, a jejich zbytky se nacházely i v rybách.

Asi si říkáte, že děti toho zase tolik nezmůžou, ale ano, zvládnout toho hodně. Mohou se samy chovat ekologicky, tj. moderně, šetrně k přírodě a mohou na to upozorňovat své rodiče či prarodiče. Je opravdu nutné si denně balit svačinu do igelitového sáčku nebo si brát každý den novou plastovou láhev do školy a tam ji hodit do koše? Nedojíst oběd a zbytky jídla či svačiny jednoduše vyhodit? Jistěže není. Nejlepší odpad je totiž ten, který vůbec nevznikne.

Plasty a obaly určitě není možné odstranit úplně, ale je možné jejich množství omezit. Jak?

  • Požádejte rodiče, aby vám koupili krabičku na svačinu, ve které můžete svačinu nosit celý rok.
  • Podobně je to s láhví na nápoj, kterou můžete používat dlouhou dobu.
  • Nejvhodnějším nápojem je kohoutková voda. Je zdravá, čerstvá, nepotřebuje žádné obaly a nevozí ji kamiony, navíc je o mnoho levnější než voda v PET lahvích.
  • Svačiny i ostatního jídla si berte jen tolik, kolik skutečně sníte.
  • Pokud to není nutné, nepoužívejte jednorázové plastové nádobí, příbory ani brčka.
  • V obchodě zbytečně nekupujte plastové tašky, dají se nahradit papírovými. Lepší je nosit si vlastní tašku.
  • Když už si koupíte nápoj v plastové nádobě, neberte si zbytečně brčko a víčko.
  • Některé druhy potravin jako např. banány nebo okurky nemusíme dávat do sáčků vůbec.

Budeme rádi, když se našimi radami budete řídit. My se o to také snažíme. Proto se naše společnost přihlásila do projektu DOST BYLO PLASTU, který odstartovalo Ministerstvo životního prostředí. Jak název napovídá, je třeba, abychom si my lidé uvědomili, že je třeba omezit dobu plastovou a skončit s věcmi na jedno použití. Podle statistik se v roce 2015 vyrobilo 322 milionů tun plastu a podle odhadů se v ČR jen za 1 rok spotřebuje až 20 000 tun plastového nádobí. Pojďme společně toto množství omezit. Více informací najdete na www.dostbyloplastu.cz

A nakonec soutěž pro ty, kterým není naše planeta lhostejná:

NAPIŠTE NÁM NEJMÉNĚ 3 ZPŮSOBY EKOLOGICKÉHO CHOVÁNÍ, KTERÉ BĚŽNĚ DĚLÁTE. POŠLEME VÁM ZA TO 2 EKOPYTLÍKY NA NÁKUPY, KTERÝMI MŮŽETE OBDAROVAT RODIČE A PŘIDÁME K NIM I PASTELKY.

Odpovědi pošlete do 31. května 2019 na e-mail:jana.mendlova@pvk.cz

Do předmětu e-mailu nebo do textu napište heslo: CHOVÁM SE EKOLOGICKY.


Mohlo by tě zajímat

Mohlo by tě zajímat

Zasportujte si na Káranském vodovodníku

vydáno 18.4.2019
Nemáte ještě plány na sobotu 18. května 2019? Tak se pojdte projet nebo projít po okolí Káraného. Pro účast je nutná REGISTRACE na webu PVK. . Co vás čeká: Cyklotrasy o délce 25 km…
celý článek

Povídání o Indii s Jakubem Vágnerem

vydáno 12.11.2018
O krásách i nebezpečích indické divočiny vyprávěl světoznámý rybář Jakub Vágner členům Klubu vodních strážců v neděli 11. listopadu 2018 v Podolské vodárně. Jeho…
celý článek

Soutěž VODA V KRAJINĚ pro pražské základní školy

vydáno 24.10.2018
Pražské vodovody a kanalizace vyhlašují soutěž Voda v krajině, která je určena pro 3. až 6. ročníky pražských základních škol. Žáci mají za úkol vytvořit model krajiny, do…
celý článek

Pozvánka: Přednáška Jakuba Vágnera - Indická expedice za lidožravým sumcem

vydáno 24.10.2018
Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění o lovu lidožravého sumce v Indii. Nezapomeňte se včas PŘIHLÁSIT , registrace končí 7. listopadu 2018.
celý článek