Horké želízko v soutěži FIRST LEGO League

Hrajete si rádi s Legem? Pak vás určitě zaujme, že existuje soutěž s názvem FIRST LEGO League (dále ji budeme označovat zkratkou FLL), která spojuje oblíbenou stavebnici, robotiku a ekologii.

Tato soutěž vznikla před 20 lety v USA a je určena pro děti od 9 do 16 let se zájmem o techniku a výzkum. Soutěž se už rozšířila do 88 zemí z celého světa a účastní se jí i týmy z České republiky. S jedním z nich – HobbyRobot z DDM Hobby centrum 4 jsme letos navázali spolupráci. Pro aktuální ročník bylo totiž zvoleno téma hydrodynamika a tak nás vedoucí týmu oslovil s žádostí o spolupráci. Tým tvoří osm šikovných kluků ve věku 10-15 let.

Soutěžní klání je rozděleno do několika stupňů. Začíná se dvěma koly přímo v ČR (v Praze a Olomouci), z těchto kol postupují 3-4 týmy do semifinále pro východní Evropu, které se bude konat 10. 2. v polské Lodži. My již víme, že se tým HobbyRobot do semifinále dostal, a velice všem účastníkům gratulujeme! Pokud by se chlapcům i nadále dařilo, dostali by se do evropského finále v Německu a v ideálním případě i na celosvětové finále v Detroitu. Držme jim tedy palce, ať se dostanou co nejdále.

V čem soutěž FFL spočívá?

Soutěž se skládá ze 4 disciplín: robot game, robot design, týmové spolupráce a splnění výzkumného úkolu na dané téma. Prakticky to znamená, že všechny zúčastněné týmy dostanou stejné zadání, ale je jen na jejich kreativitě a schopnostech, jakým způsobem úkoly splní. Týmy musí sestavit funkčního robota na dálkové ovládání (součástky pro výrobu robota týmy obdrží se zadáním), samostatně ho naprogramují a plní s ním zadané úkoly na předem definované hrací ploše. A navíc ještě zpracovávají výzkumný úkol. Soutěžící také musí být schopni svůj projekt prezentovat před odbornou porotou, a to v angličtině! Porota posuzuje nejen správné technické provedení, ale i to, jak dobře členové týmu spolupracují.

Jak jsme psali výše, letošním tématem je hydrodynamika, a tak chlapci z HobbyRobot týmu vymýšlejí způsob měření spotřeby vody, který by se dal aplikovat přímo v domácnosti a pomáhal by šetřit množství spotřebované vody. Detaily projektu jsou zatím ze strategických důvodů tajné, ale až to bude možné, blíže vás s nimi seznámíme.

V minulosti už tým HobbyRobot postoupil do Evropského finále. Kluci se zabývali tématy jako nakládání s odpady nebo zlepšení komunikace mezi lidmi a zvířaty. Své poznatky a výstupy prezentují na webu http://hobbyrobot.eu/first-lego-league/ kde se také o soutěži dozvíte více.

Pokud byste se chtěli do týmu HobbyRobot pro příští soutěžní sezonu přihlásit, napište na
e-mail: vopalensky@hobbycentrum4.cz.


Kronika

Kronika

Jakub Vágner pozval vodní strážce na Katlov

vydáno 12.10.2017
Jezero Katlov na Kutnohorsku se stalo domovem pro známého rybáře Jakuba Vágnera. O tom, proč si toto místo tak oblíbil a jak o něj pečuje, vyprávěl Jakub vodním strážcům na podzimním…
celý článek

Vodní strážci sportovali na Káranském vodovodníku

vydáno 2.6.2017
Jarní akce klubu vodních strážců proběhla letos ve spojení s velkou sportovně-charitativní událostí Káranský vodovodník. Děti se zúčastnily v hojném počtu a svými sportovními…
celý článek

Vodní strážci se bavili na Science show

vydáno 29.11.2016
Za velkého zájmu vodních strážců proběhla v sobotu 26. listopadu 2016 v Podolské vodárně zábavná Science show. Návštěvníci se nejen dobře pobavili, ale dozvěděli se i spoustu…
celý článek

Návštěva Vodního domu byla zajímavá pro děti i dospělé

vydáno 27.5.2016
Zájem o návštěvu Vodního domu na Želivce v sobotu 21. května 2016 byl velký. Místa v autobusu byla zaplněna během několika dnů, takže někteří se do autobusu bohužel nedostali. Do…
celý článek