Kanalizace 23. prosince 2020

Vánoce – pohroma pro kanalizaci

Vánoce. Čas klidu a pohody strávený s rodinou u vánočního stromečku. Domácnost provoní vůně jehličí, čerstvě napečeného cukroví a také smaženého kapra nebo řízků. Představa této idylky končí ve chvíli, kdy se podíváme o pár pater níž, do kanalizace.

Hned po skvělé večeři totiž nastává problém. Kam s olejem nebo sádlem, na kterém jsme ještě před chvílí smažili kapra? Spousta lidí tuk bezmyšlenkovitě spláchne do výlevky ve dřezu nebo do záchodu. Odtud se logicky dostane do kanalizace a tam se to neobejde bez následků. Tuk totiž po vychladnutí ztuhne a stane se z něj velmi lepkavá hmota, která se nalepí např. na stěnu odpadního potrubí nebo kanalizace a tím způsobí její zúžení nebo dokonce úplné ucpání. Ztuhlý tuk na sebe také nabaluje nečistoty, které plavou kolem a tím se situace ještě zhoršuje.

Pokud ucpávka vznikne v odpadním potrubí přímo ve vašem domě, budete řešit velmi nepříjemný problém. Odpadní voda ze dřezu, z koupelny ale i z WC nebude mít kudy odtékat a začne se vám vracet do domácnosti. Obzvlášť v případě toalety to může být velmi nepříjemné. V případě, že se ucpe kanalizace, může nastat ještě o hodně větší problém, protože v kanalizaci teče odpadní vody opravdu hodně a když narazí na ucpávku, hledá si jakoukoli jinou cestu. Buď tedy vyteče přímo na ulici, nebo se kanalizačními přípojkami natlačí do okolních domů a zatopí sklepy, přízemní byty nebo jiné suterénní prostory. Když si uvědomíte, co všechno v odpadní vodě plave, tak věřte, že to opravdu nechcete zažít.

Dá se této velmi nepříjemné situaci nějak předejít? Samozřejmě že ano, stačí jen dodržovat kanalizační řád a nesplachovat věci, které do kanalizace nepatří, např. onen nešťastný tuk. Řešení je snadné, stačí mít doma uzavíratelnou nádobu (např. PET lahev nebo sklenici od okurek), do které tuk po vychladnutí slijete. V závislosti na tom, jak často smažíte, pak nádobu postupně naplníte a odnesete na místa k tomu určená, tedy na sběrný dvůr nebo do popelnice určené pro sběr potravinářských olejů (černé nádoby s hnědým víkem). V menších obcích pak lze tuk odevzdat při svozu odpadů. To samozřejmě platí celoročně, nejen o Vánocích.

Ať už máte na štědrovečerním stole kapra, řízky nebo třeba lososa, přejeme Vám krásné Vánoce bez nepříjemností :-).

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.