Odkazy na zajímavosti o vodě 3. května 2024

Poznávejte méně známé krásy přírody s aplikací EPU

Rádi výletujete, ale vadí vám davy lidí? Vyzkoušejte mobilní aplikaci a webový portál EPU. Objevíte méně známé a turisty nepřetěžované destinace a dozvíte se řadu informací o místní fl óře a fauně i ochraně přírody.

Vybírat můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice a další tipy budou přibývat. U každého výletu je uvedena vzdálenost, celkové převýšení, krátký popis a předpokládaná vytíženost trasy. Výlety v chráněných územích jsou schvalovány správci jednotlivých oblastí, nestane se tak, že trasa povede místy, kde vstupem porušíte nějaký zákaz.

Vyhněte se přetíženým místům
„Naše krajina vyniká mimořádnou pestrostí. Je proto velmi důležité, abychom ji co nejvíce chránili a podporovali její biodiverzitu. V lokalitách národních parků a chráněných krajinných oblastí najdeme ty nejvzácnější ekosystémy. Věřím, že mobilní aplikace k ochraně těchto mimořádných přírodních lokalit přispěje a zároveň podpoří turisty k návštěvám méně frekventovaných, přitom stejně zajímavých míst. Nadměrná návštěvnost některých našich přírodních dominant má negativní dopady na samotnou přírodu a je potřeba to začít řešit,” vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík.

Aplikace EPU na trasách výletníky upozorní na zajímavá místa, která by jinak mohli minout bez povšimnutí. Mohou v ní také sbírat virtuální druhy rostlin a živočichů, o kterých se formou krátkých informací dozví spoustu zajímavostí a ke každému druhu si navíc mohou vyplnit i zábavné kvízy. Uživatelé si mohou přečíst i aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí o pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních.

Podpora komunit
Aplikace také poskytuje komunitní platformu, kde mohou uživatelé snadno pořádat různé dobrovolnické akce, exkurze, společné výlety či nahlásit závadu na trase. Komunita může sloužit také pro sdílení zážitků a fotografií, uživatelé mohou diskutovat o trasách a získávat cenné rady od ostatních cestovatelů. Mobilní aplikace EPU je zdarma ke stažení v Google Play a App Store. Webový portál najdete na eupure.eu.

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.