Odkazy na zajímavosti o vodě 26. srpna 2021

Stuttgart slaví Den toaletního papíru

Německé město Stuttgart oslaví dnes, tedy 26. srpna, Den toaletního papíru. Bude to příležitost, jak posílit povědomí o hrdé historii tohoto produktu a zároveň vrhnout světlo na škodlivé splachovací zvyky občanů, napsal server The Mayor.

Místní úřady mají v tomto ohledu jasno. Toalety nejsou popelnice. A navzdory dlouhé německé historii produkce toaletního papíru se lidé stále musí učit respektovat odpadní systém – protože to není nekonečná prázdnota, ale jemný mechanismus, který se snadno ucpe.

První vnitřní toalety se do Stuttgartu dostaly v 19. století. Během tohoto období se také zrodila městská kanalizace a první domy byly napojeny na odpadní síť. Město pokračovalo v jejím rozšiřování až do 60. let 20. století, kdy uvedlo do provozu čtyři čističky odpadních vod. Měkčí toaletní papír, který v současnosti známe a milujeme, přišel s nástupem toalet a kanalizace, protože dříve používané hrubé noviny ucpávaly trubky. Nyní má město kanalizační síť dlouhou zhruba 1 700 kilometrů a čtyři čistírny odpadních vod.

Toaletní papír se v současnosti stal nedílnou součástí každodenního života. To začalo být více než zřejmé po loňském březnu v době prvních koronavirových uzávěr. „Zatímco ve Spojených státech prudce stoupl prodej střelných zbraní, v Německu lidé začali syslit a křečkovat všechny hygienické prostředky,“ upozorňuje tisková zpráva města. Pokud jde o kanalizaci a čistírny odpadních vod, město potřebuje pomoc všech svých obyvatel, protože čistírny mají problém zpracovat jiné věci než odpadní vodu. Problémy přicházejí s tužšími druhy papíru, protože nemají dost času se dostatečně rozložit během krátké cesty mezi spláchnutím a čistírnou. To způsobuje ucpávání – jak v menších trubkách, tak v samotných čistírnách.

Ve stuttgartských záchodech jsou nejnovější módou vlhčené ubrousky, které ale způsobují městu velké problémy. To proto, že jsou vyrobené z vláken odolných proti protržení, a i když projdou čističkami, nakonec znečistí koncové vodní plochy. Město stojí čím dál tím víc peněz opravovat trubky, ucpaná místa a zahlcená čerpadla. Městské úřady proto upozorňují, aby se lidé řídili označením „splachovatelné“ na etiketě produktu při rozhodování, co mohou – a co by neměli – splachovat do záchodu. Vlhčené ubrousky splachovatelné nejsou a měly by končit v běžných odpadcích. (ČTK)

 

Článek převzat z MF DNES ze dne 26. srpna 2021

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.