Různé 30. listopadu 2020

Pravidla správného koupání

Jak se v parném létě nejlépe osvěžit? Jasně, že vodou!

Musíme našemu tělu dodávat dostatek tekutin pitím, aby se mohlo snadněji ochlazovat a bránit se proti přehřátí. Existují ale i jiné způsoby, jak se vodou osvěžit.

Bazénové osvěžení

Začít můžeme hned doma. Když není jiná možnost, skvěle nás ochladí i vlažná nebo studená sprcha v koupelně. Není to sice tak zábavné jako koupání v přírodě, ale pokud zrovna trávíte parný den v rozpáleném bytě a nemáte možnost vyrazit ven, je i sprcha vítaným osvěžením.

Ti, kdo bydlí v domě se zahradou, nebo mají chalupu, si mohou pořídit bazén. Osvěžení v bazénu je u Čechů velmi oblíbené. Stačí se podívat na letecké mapy z letního období a modrou vodní plochu najdeme na každé třetí zahradě, jejich počet navíc stále roste. Bazény ani nemusí být moc velké, slouží většinou jen pro osvěžení nebo pro zábavu, kdo si chce opravdu zaplavat, musí vyrazit jinam. Bazén ale nepřináší jen radost, je také důležité o něj správně pečovat, aby se nekazila voda. Existuje spousta přípravků, které se při péči o bazénovou vodu používají. Pokud bychom se o vodu nestarali, poměrně rychle by se zkazila a pak už by nám koupání mohlo způsobit zdravotní komplikace.

Pokud domácí bazén nemáte, nebo je vám malý a chcete si užít větší vodní plochu, můžete vyrazit do akvaparků nebo na plavecké stadiony. Ty bývají otevřené celoročně a najdete je téměř v každém větším městě.

Koupání v přírodě

Máte raději koupání v přírodě? V České republice se dá najít bezpočet možností, kde si užít přírodní koupel. Začneme třeba rybníky, kterých je u nás opravdu hodně, ale ne všechny jsou určené ke koupání. Většina rybníků je určena pro chov ryb, které se často přikrmují, a voda v nich není moc čistá. Jsou ale i větší vodní plochy, které dobře splňují chovný i rekreační účel a ryby a lidé si v nich vzájemně nepřekážejí.

Další možnost na ověžení v přírodě nabízejí vodní přehrady a nádrže. Ty jsou vybudovány na řekách z několika důvodů. Plní protipovodňovou funkci, dá se jimi regulovat průtok říčním korytem. Často jsou také v hrázích umístěny turbíny na výrobu elektrické energie. Podstatný je ale i jejich rekreační účel, při jejich budování se už počítalo s tím, že se v nich lidé budou koupat a užívat si vodní radovánky. Ne všechny přehrady jsou ale určené k rekreaci. Některé slouží jako zdroje pitné vody (např. nádrž Švihov), v těch se koupat nesmí a při porušení zákazu byste mohli zaplatit pokutu. Tyto přehrady poznáte podle tabulek s nápisem Ochranné pásmo vodního zdroje a mohou kolem nich být i upozornění na zákaz koupání.

Speciálními vodními plochami jsou pak zatopené lomy a pískovny. V těch bývá většinou krásně čistá a často také velmi studená voda. I u lomů je potřeba respektovat případné zákazy koupání. Spousta z nich je sice zatopená, ale často v nich stále ještě probíhá těžba.

Neměli bychom také zapomenout na koupání v řekách a potocích. Tam ale vždy musíme myslet na to, že voda může téct silným proudem a měli bychom vyhledávat taková místa, na která stačí naše plavecké schopnosti.

Než se vydáte koupat do přírody, je dobré ověřit si (např. na internetu) kvalitu vody v daném místě. Zejména u rybníků a přehrad se voda může v teplém počasí rychle kazit. Množí se v nich sinice, což jsou bakterie způsobující člověku různé vyrážky, záněty a další zdravotní nepříjemnosti. U řek a potoků je zase dobré zamyslet se nad čistotou vody a nekoupat se v blízkosti továren, které do řek vypouštějí odpadní vody.

Pokud rádi skáčete do vody a předvádíte různé skokanské triky, prověřte si vždy, jaká je v místě doskoku hloubka vody. V přírodních koupalištích není průzračná voda a mnoho lidí už doplatilo svým zdravím nebo dokonce životem na to, že při skoku do neznámé vody narazili na dno nebo do skalního výčnělku. Důsledky takových zranění bývají velmi vážné!

Pojedeme k moři

Oblíbeným cílem dovolených bývají přímořské oblasti. Spousta Čechů se v létě vydává k moři a tam si užívají koupání ve slané vodě. Vždyť koho by nebavilo pohupování na mořských vlnách, potápění, procházky po pláži, sbírání mušliček a plavání ve vodě, která díky větší hustotě příjemně nadlehčuje tělo. I u moře bychom ale měli být opatrní a dodržovat pravidla. Není například dobré vydávat se moc daleko od břehu. Můžou nám dojít síly, což nemusí být v kombinaci s mořskými proudy zrovna dobrý zážitek.

Prožijte krásné léto a ať už se vydáte k vodě kamkoli, užijte si její osvěžující účinky a vraťte se odpočinutí a s dobrou náladou.

PRAVIDLA SPRÁVNÉHO KOUPÁNÍ

  • Než jdeš do vody, ochlaď se.
  • Když je ti zima, běž z vody ven.
  • Pokud ti není dobře, nechoď se koupat.
  • Nechoď se koupat s plným žaludkem.
  • Když neumíš plavat, nechoď do vody bez doprovodu dospělé osoby.
  • Skočit do vody můžeš, jen když je v ní dostatečná hloubka, máš před sebou dost místa a někdo tě sleduje.
  • S nafukovacím kruhem se nepouštěj do hluboké vody.
  • Při bouřce je koupání zakázáno.
  • Svými skoky neohrožuj ostatní.
  • Nepřeceňuj své síly.
  • Nekoupej se tam, kde plují lodě a čluny.
  • Pokud je na místě plavčík, vždy dodržuj jeho pokyny.
  • Nekoupej se v místech, kde je to zakázáno.

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.