Voda a sport - ideální kombinace
Sportování je činnost, která k lidskému životu neodmyslitelně patří. Sportujeme pro radost, pro zdraví a udržování dobré kondice nebo třeba kvůli dobré partě lidí, která se u sportu schází. Možností, jak se hýbat, je nepřeberně. Asi nikdo nedokáže spočítat, kolik sportů vlastně existuje, protože toto odvětví se neustále vyvíjí a vznikají nové a nové sporty a jejich varianty. Mnoho sportovních disciplín je přímo spjatých s vodou, a protože voda je naše téma, tak se tentokrát naladíme na sportovní vlnu…
PLAVÁNÍ
Tento sport, ale zároveň i rekreační aktivita, je popsán jako pohyb, jehož pomocí se lidé (i zvířata) dokážou přemisťovat ve vodě pohyby vlastního těla bez kontaktu se dnem. První historické záznamy pocházejí už ze starověkého Egypta, velký význam mu pak byl přikládán v antice, kdy v Řecku a Římě bylo plavání dokonce součástí výuky. Na olympijských hrách se v plavání soutěžilo v roce 1896 a ještě nebylo přesně určeno, jakým stylem mají závodníci plavat. Mohli se pohybovat jakkoli. Postupným vývojem došlo k rozdělení stylů na 4 základní – prsa, kraul, znak a motýlek. Disciplíny nejsou jen pro jednotlivce, stejně jako v jiných rychlostních sportech jsou i štafetové závody, při nichž se střídají 4 závodníci z jednoho družstva a v jednom závodě kombinují všechny 4 styly. Každý závodník plave danou vzdálenost jiným způsobem.
Samostatnou disciplínou je dálkové plavání. To se obvykle odehrává v přírodním prostředí, tedy v řekách, jezerech a mořích. Vzdálenost tratí není přesně defi novaná, na olympiádě se však soutěží na vzdálenost 10 km.
PLAVÁNÍ V KOMBINACI S JINÝMI SPORTY
Plavání je také součástí několika kombinovaných sportů. Nejznámější je asi triatlon, při kterém závodník zdolává trať plaváním, jízdou na kole a během. Další je například moderní pětiboj (střelba, šerm, jezdectví, plavání, běh) nebo kvadriatlon (plavání, jízda na kajaku, jízda na kole a běh).
ZAJÍMAVOSTI Z PLAVECKÉHO SPORTU
> V rozpisech na závodech byste nikde nenašli slovo kraul. Vždy je tam napsáno „volný způsob“. To proto, že u tohoto jediného stylu není přesně určeno, jakým způsobem se má závodník pohybovat. A protože jde o rychlost a nejrychlejším způsobem plavání je kraul, používá se jako volný způsob právě tento plavecký styl.
> Kraulový styl plavání se vyvinul ze způsobu pohybu, jakým se ve vodě pohybovali severoameričtí indiáni. V Evropě se ještě na začátku 19. století plavalo pouze stylem prsa.
> Znak neboli plavecký způsob, při kterém plavci leží na zádech, je jediná plavecká disciplína, při které se nezačíná skokem z bloků (skokánků), ale přímo z bazénu. Plavci se odráží nohama od stěny bazénu.
> Motýlkový způsob se vyvinul ze stylu prsa. Plavci se snažili přijít na způsob, jakým zmenšit odpor vody a tím prsovou techniku zrychlit. Nakonec z těchto pokusů vznikl samostatný plavecký styl, který je téměř tak rychlý jako kraul, je ovšem docela namáhavý a rekreační plavci ho obvykle neumí.
POTÁPĚNÍ
Základním předpokladem pro to, aby se člověk mohl potápět, je ovládat plavání. Při potápění se lidé ponořují pod vodní hladinu. Potápěči buď nepoužívají žádnou techniku a potápějí se pouze na vlastní nádech (tzv. freediving), nebo používají potápěcí přístroj a pod vodou díky němu mohou dýchat (přístrojové potápění). V potápění se také soutěží. Tzv. freediveři neboli nádechoví potápěči soutěží buď na výdrž (na jeden nádech vydržet co nejdelší čas ležet na vodě s ponořeným obličejem - světový rekord je cca 11,5 minuty), nebo v plavání na jeden nádech na co nejdelší vzdálenost. Další odnoží je hloubkové potápění, kdy se soutěžící snaží doplavat do co největší hloubky, ať už vlastními silami, přitahováním za lano nebo za pomoci zátěže.
ŠNORCHLOVÁNÍ
Nejrozšířenějším způsobem potápění je šnorchlování. To může vyzkoušet každý, kdo umí plavat a baví ho pozorovat, co se děje pod hladinou. Potřebujete k němu jen potápěčské brýle nebo masku a šnorchl, tedy dýchací trubici, kterou si potápěč vloží do úst a druhý konec má vyústění nad vodní hladinou. Šnorchlovací sada bývá často doplněna ještě ploutvemi pro rychlejší plavání.
VODNÍ PÓLO
Ve vodě se dá nejen plavat nebo potápět, ale dají se v ní hrát i míčové hry. Například vodní pólo. V tomto sportu proti sobě hrají dvě družstva, každé má 6 hráčů v poli a sedmého v brance. Cílem hry je dát soupeři co nejvíce gólů do plovoucích branek. Hráči mají kvůli rozlišení na hlavách čepičky s plastovými chrániči uší a číslem. Oblečeni jsou do plavek, profesionální hráči mají speciální hodně pevné plavky, případně nosí dvoje plavky na sobě. V zápalu boje totiž často dochází k jejich natržení.
Pólo se hraje v bazénech s hloubkou větší než 1,8 m, to proto, aby hráči nedosáhli nohama na dno a museli celou dobu plavat nebo „šlapat vodu“. Hřiště je velké cca 20-30 m na délku a 10-20 m na šířku. Přesná velikost závisí na možnostech bazénů. Vodní pólo je fyzicky velmi náročný sport, hráči musí mít dobrou koordinaci pohybů, musí dobře plavat, umět se z vody vyšvihnout do výšky nebo do strany a zároveň u toho pracovat s míčem. Pod vodou se také odehrává spousta faulů, při kterých se hráči snaží soupeře stáhnout nohama pod vodu, případně ho omezit v pohybu.
VESLOVÁNÍ
Pro tento sport potřebujete loď – veslici a k ní různý počet vesel. Posádky obvykle tvoří 1-8 veslařů, někdy posádku doplňuje ještě kormidelník. Při veslování se veslař pohybuje zády ve směru jízdy. Vesla jsou s lodí pevně spjata a veslaři se v lodi pohybují odrazem nohou po tzv. „slajdech“ – pojízdných sedátkách. Veslování má velmi dlouhou historii, v dobách, kdy lodě neměly motorový pohon, zajišťovali pohyb po vodě v bezvětrném počasí právě veslaři. Cílem všech veslařských disciplín je překonání stanovené trati v co nejkratším čase.
KANOISTIKA
Kánoe je jiný typ lodi než veslice. Kanoisté sedí v lodi čelem ve směru plavby, v rukách mají každý jedno pádlo, které není spojené s lodí. Posádku obvykle tvoří dvojice – kormidelník vzadu a háček vpředu. Úkolem kormidelníka je určovat směr plavby, háček upozorňuje kormidelníka na případné překážky a především zajišťuje dostatečný pohon.
V České republice má rekreační vodáctví dlouhou tradici a je oblíbenou zábavou mnoha lidí. Oblíbené řeky pro splouvání jsou například Vltava, Sázava, Lužnice, Ohře nebo Otava, ale i spousta dalších řek a větších potoků. Kromě splouvání řek pro radost existuje kanoistika jako sportovní odvětví s několika disciplínami – rychlostní kanoistika, slalom nebo sjezd na divoké vodě a dají se sem zařadit i dračí lodě. Pod kanoistiku spadá i jízda na kajaku. Kajak je malá uzavřená loď, do které kanoista zasune nohy, posadí se do otvoru a je z něj vidět jen horní polovina těla. Loď se pohybuje pomocí kajakářského pádla, někdy nazývaného dvojpádlo. Pro jízdu na divoké vodě se často používají také rafty. Raft je nafukovací plavidlo pro 4-6člennou posádku. Ovládá se jednostrannými pádly a používá se například jako expediční plavidlo při výpravách do divočiny nebo pro závodní rafting.
SURFING
Tento druh vodního sportu se rozvinul v přímořských oblastech, první zmínky pochází z Havaje. Používá se k němu surf – plochý podlouhlý plovák, běžně nazývaný „prkno“. Cílem surfařů je jízda na vlnách. Surf nemá žádný pohon, pohybuje se pouze díky vodnímu proudu, kterým je unášen. U nás sice nemáme moře, ale přesto se tu dá surfi ng trénovat. Na několika místech jsou vytvořeny umělé vlny v rámci jezů nebo kanoistických kanálů (např. v Praze, Brandýse nad Labem nebo v Českých Budějovicích).
Odnoží surfingu je windsurfi ng, při kterém je k prknu připevněna plachta na ohebném kloubu. Windsurfi ng využívá síly větru, který se opírá do plachty a tím uvede surf do pohybu. Toho se dá využít i v našich podmínkách, potřeba je k tomu jen větší vodní plocha a vítr. Často můžete surfaře vidět například na vodních nádržích nebo větších řekách. Stále rozšířenější je i varianta kitesurfi ng, kdy surf nemá připevněnou plachtu, ale jezdec při jízdě drží nebo má k sobě připevněného tažného draka.
SKOKY DO VODY
Divácky velmi atraktivním sportem jsou akrobatické skoky z pružného prkna nebo skokanské věže, skokani dopadají do vody. Posuzuje se technické i umělecké předvedení předepsaných prvků. Skoky do vody spojují gymnastické prvky a perfektní načasování během velmi krátké doby letu. Extrémní formou jsou skoky z velkých výšek, pro které Mezinárodní plavecká federace stanovila maximální hodnotu ve výšce 27 m pro muže a 20 m pro ženy.
Existuje samozřejmě řada dalších sportů, které jsou spojeny s vodou, namátkou tu můžeme zmínit alespoň vodní lyžování, paddleboarding, jachting, sportovní rybaření nebo synchronizované plavání. Ať už se věnujete jakémukoli sportu, měl by vás hlavně bavit, ať už se odehrává ve vodě nebo kdekoli jinde.
Tak tedy sportu zdar a vodácké ahóóój…