Při koupání si dejte pozor na sinice
Co patří k létu více než koupání? Osvěžení v chladivé vodě nám přináší nejen úlevu v parných letních dnech, ale i zábavu. Ne každý však vyhledává veřejná koupaliště s bazény a průzračnou chlorovanou vodou, mnoho lidí dává přednost koupání v přírodě, v řekách, přehradách či rybnících. Všichni milovníci přírodního koupání by ale měli zbystřit, když se voda začne zelenat. Znamená to totiž, že se ve vodě množí sinice.
Co to vlastně jsou ty sinice? Zjednodušeně řečeno jsou to bakterie, které se přirozeně vyskytují nejen ve vodě (sladké i slané), ale i v půdě, na skalách a dají se nalézt dokonce i na pouštích. My se však budeme nadále bavit hlavně o těch, které najdeme ve vodě a které způsobují takzvané „kvetení vody“. A protože sinice vytvářejí toxické látky, které můžou koupajícím se lidem, a zejména dětem, hodně ublížit, měli bychom se před nimi mít na pozoru.
Zákaz koupání se nevyplatí porušovat
Velké množství vodních ploch v České republice je pravidelně kontrolováno. Z vody v nádržích, přírodních koupalištích nebo rybních jsou odebírány vzorky, které jsou následně v laboratořích kontrolovány. Pokud množství sinic překročí povolenou hranici, je vyhlášen zákaz koupání.
Kvalita vody se dá zkontrolovat i jednoduchým pokusem, při kterém si do prázdné PET lahve naberete vodu a necháte ji v klidu asi 20 min odstát. Když vodu po uplynutí doby zkontrolujete a najdete u hladiny zelenou vrstvičku nebo zelený kroužek na stěnách lahve, který vypadá jako drobně nasekané jehličí, nebo jako zelená krupička a voda v lahvi je jinak celkem čistá, můžete si být téměř jisti, že se právě díváte na sinice. Pokud je zákal vody rovnoměrný nebo se usazuje ke dnu, nejedná se o sinice, ale o vodní řasy.
A proč je tedy dobré respektovat zákaz koupání? Sinice produkují toxiny. To jsou jedovaté látky, které lidskému organismu způsobují vážné zdravotní problémy. Kůže může na přítomnost sinic zareagovat nepříjemnou vyrážkou, podrážděním kůže nebo např. zánětem v očích. Pokud vodu se sinicemi spolkneme, což při cachtání nebo plavání není nic neobvyklého, může náš organismus reagovat zvracením nebo bolestmi břicha a hlavy. Pokud už se stane, že se v rozkvetlé vodě vykoupete (např. do ní spadnete), neutírejte se hned ručníkem, abyste toxiny nezatřeli do kůže. Lepší je opláchnout je vodou, pokud je ta možnost.
Co způsobuje množení sinic?
Sinice se v přírodních vodách vyskytují přirozeně, a pokud se nepřemnoží, nepůsobí nám žádné problémy. Komplikace ale nastanou, když se voda v létě ohřeje a navíc je znečištěna minerálními látkami (zejména fosforem). Tyto látky se do vody dostávají v největší míře z hnojiv, která se dávají na pole. Jakmile mají sinice dost „potravy“, chytnou se své příležitosti a rychle se začnou množit. Ochranou před tímto znečištěním by tedy bylo omezení hnojení polí a to především chemicky vyrobenými hnojivy.
V minulosti byly velkým zdrojem znečištění i odpadní vody z domácností a firem, které obsahují velké množství fosforu (např. z pracích prášků). V dnešní době už ale mají všechna města i vesnice čistírny odpadních vod, které dokáží fosfor z vody dostat pryč. K odstranění fosforu se používá síran železitý. Ten se přidává do vody v průběhu čištění a chemickou reakcí dojde k vysrážení a přeměně na nerozpustné sloučeniny, které jsou společně s kalem z vody odstraněny.
Jsou vůbec sinice k něčemu prospěšné?
Abychom sinice jen neobviňovali, musíme také říct, že kromě vodního květu mohou být pro člověka prospěšné. Obsahují velké množství proteinů a vitamínů a využívají se tak například pro výrobu vitamínových tablet a doplňků stravy, musí se však náležitě zpracovat. V některých částech světa dokonce tvoří součást jídelníčku. Vědci také zkoumají jejich možné využití při výrobě protirakovinných a protizánětlivých léků.