Voda v přírodě 12. května 2021

Proč je moře slané?

Určitě jste si už někdy položili otázku: „Proč je moře slané?“. My Vám to zkusíme vysvětlit.

Zdrojů soli v mořské vodě je několik. Překvapivě největší množství soli pochází z pevniny. Menší množství pak přímo ze samotného moře, např. se sůl může uvolňovat při výbuchu podmořské sopky.

Je i sladká voda slaná?

Jak je naznačeno v předchozím odstavci, většina soli se do moře dostala z pevniny. Sůl se totiž ve velmi malém množství objevuje v půdě, v horninách i v živých organismech. Déšť pak tyto velmi malé částečky soli spláchne a ta se potoky a řekami dostane do moře. Ne, že by tedy byly řeky slané, ale nepatrné množství soli v nich je.

Jak jistě víte z vodního koloběhu v přírodě, voda se z moře vypařuje a stávají se z ní mraky. Ovšem sůl, která v mořské vodě byla, v moři zůstane, vypaří se jen voda bez soli. Když se nad tím zamyslíte, tak z toho vyplývá, že by tedy moře mělo být čím dál slanější. Sůl se však usazuje u dna, takže to na zvyšování slanosti mořské vody až takový vliv nemá.

Zajímavé je, že v oblastech, kde je větší teplo (např. kolem rovníku) je voda slanější, než v oceánech kolem zemských pólů. To je způsobeno tím, že větší teplo způsobuje rychlejší odpařování vody a tím tedy i větší množství soli, která po odpaření zůstane. U severního i jižního pólu pak má vliv na nižší slanost vody i tání ledovců, které vodu naředí.

Může být slané i jezero?

Ano, může! A dokonce jich na světě existuje několik. Nejznámější je asi tzv. Mrtvé moře, které ve skutečnosti žádným mořem není. Voda je v něm natolik slaná, že v ní až na výjimky, jako jsou velmi odolné bakterie, nežijí žádné živé organismy. Slanost vody se navíc neustále zvyšuje. Jezero totiž nemá odtok a voda z něj mizí pouze odpařováním. Koncentrace soli už tam dosáhla takové míry, že je voda velmi hustá a dá se v ní klidně i sedět, aniž byste se potopili. Takto slaná voda sice nedovoluje žádným živočichům, aby v ní žili, ale má léčivé účinky na různé kožní problémy.

Až tedy pojedete k moři, zkuste si jen maličko líznout, ať se na vlastní chuť přesvědčíte, že je voda v moři opravdu slaná.

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.