Voda z vodovodu 27. dubna 2021

Jaká je spotřeba vody ve světě?

Spotřeba pitné vody se v různých oblastech světa výrazně liší. Zatímco Česká republika se ve spotřebě vody pohybuje v průměrných hodnotách a o vodu tu obvykle nouzi nemáme, jiné části světa, například velkou část Afrického kontinentu, trápí po většinu roku nedostatek pitné vody. A proto vás nejspíš překvapí informace, že i v Africe se zdroje vody nacházejí, jen jsou špatně dostupné.

Stovky milionů lidí žijí v oblastech bez přístupu k čisté vodě. Jsou to oblasti pouští a polopouští, kde je příliš teplé počasí a neprší. Nedostatek vody mají také ve vesnicích, které jsou daleko od vodního zdroje.  Vodu tam pak zajišťují ženy a dívky, tzv. nosičky vody a chodí pro ni často i několik kilometrů. Hlavním problémem z něhož pramení nedostatek vody je ale především špatné využívání vodních zdrojů a nedostatek finančních prostředků na budování vodohospodářské infrastruktury jako jsou studně a vodovody.

Existuje však i řada suchých oblastí, které také nemají dostatečné zdroje vody, přesto si s tím tyto státy poradily. Jsou to např. Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Singapur nebo Izrael. 

Sice to odporuje logice, ale nejvíce vody na světě spotřebuje jeden člověk za jeden den právě ve Spojených arabských emirátech, v zemi, která je z větší části pokrytá pouští. Ptáte se, jak je to možné a proč, když nemají dostatečné zdroje vody? Je to proto, že na to mají – finanční prostředky a moderní techniku a technologie, které jim umožňují vodu získat za velmi vysokou cenu a tím ukázat, že si to mohou dovolit. V Dubaji je největší krytý lyžařský svah na světě. V poušti mají trať dlouhou více než 1 km a fontánu, která stříká vodu do výšky 420 metrů.

Přibližná spotřeby vody v některých zemích světa:

Spojené arabské emiráty           550 l/os/den
USA, Japonsko, Velká Británie   300 l/os/den
Itálie, Norsko                             200 l/os/den
Francie, Portugalsko, Finsko      150 l/os/den
Česká republika                         100 l/os/den

 

Víte, že...?

...naše společnost, Pražské vodovody a kanalizace, spolupracuje a finančně přispívá Nadačnímu fondu Veolia, který pomáhá budovat a opravovat vodní zdroje v Etiopii? Každoročně před Vánocemi nadační fond prodává dárky s logem „Voda pro Afriku“.  Jen v roce 2019 získal charitativním prodejem karaf a vtipných ponožek 924 tis. Kč, které budou využity právě na přístup k bezpečné pitné vodě v Etiopii. Více se můžete dozvědět na www.nfveolia.cz.

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.