Voda z vodovodu 19. ledna 2021

Který nápoj je nejzdravější?

Jednoznačně čistá voda! Proto by měla být základem pitného režimu. Ideální je stále čerstvá a kontrolovaná voda z vodovodu.

Pokud si ji chcete něčím ochutit, můžete do ní přidat třeba citron nebo mátu. Pitný režim je také vhodné doplnit i o menší množství minerálních vod, vodou ředěné ovocné či zeleninové šťávy nebo slabé čaje, nejlépe neslazené. Dětem se občas do pití čisté vody nechce, mají raději sladké limonády, šťávy a džusy, ale ty by se kvůli vysokému obsahu cukru měly pít jen výjimečně. Ani vody sycené bublinkami nejsou pro náš organizmus zdravé a je dobré jejich množství omezit.

Kolik vody potřebujeme?

Základní potřeba vody je 30 až 40 ml vody na kilogram hmotnosti člověka a den, tak zní poučka od odborníků na výživu a od lékařů. Co z toho vyplývá? Že dospělý člověk, který váží 70 kg, by měl denně vypít 2,1 až 2,8 litru vody. U dětí tato poučka úplně neplatí. Mají v těle jiný poměr vody než dospělí a i když váží méně, měly by vypít asi 2 litry vody denně. Množství vody potřebné k pití je však individuální a závisí i na naší aktivitě a počasí. Při sportu a v horkém počasí je potřeba pití větší, tělo se více potí a o tekutiny si samo říká, má žízeň. Je dobré ho tedy poslouchat. Část tekutin do organismu dostáváme i jídlem např. polévkou, ovocem či zeleninou.

Je dobré pít vodu z kohoutku nebo z PET lahve?

Z vodovodu teče zdraví nezávadná pitná voda, za jejíž kvalitu ručí společnost, která vodovody a kanalizace provozuje. V Praze jsou to Pražské vodovody a kanalizace. Kohoutková voda je kvalitní a nezávadná a zcela vyhovuje evropským limitům po stránce fyzikální, chemické, mikrobiologické i biologické. Prochází pravidelnými kontrolami nejen ve vodárnách, ale i přímo u spotřebitelů.

Víte, kolik stojí 1 litr vody z vodovodu?
1 kubík, tedy 1 000 litrů vody stojí zhruba 100 Kč, ti znamená, že 1 litr stojí 0,1 Kč, tedy 10 haléřů. 1 litr vody v PET lahvi může být až 100x dražší. To přeci stojí za úvahu!

Chcete prověřit své znalosti? Vyzkoušejte si náš test Zásady zdravého životního stylu.

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.