Pražský distribuční systém
Praha, metropole s tisíciletou historií, se pyšní nejen obdivovanou architekturou a bohatou kulturou, ale také kvalitní pitnou vodou. Pražané ji vnímají jako naprostou samozřejmost, často ale vůbec netuší, odkud a kudy k nim přitéká.
Zdroje pitné vody pro hlavní město jsou tři – Vltava, Jizera a Želivka. Vodu z řeky Vltavy přeměňuje na vodu pitnou Podolská vodárna. Na zásobování celého systému se podílí asi z 12 %. Přibližně 25 % vody dodává do Prahy úpravna vody v Káraném, která zpracovává vodu z řeky Jizery a malý podíl mají i místní artéské vrty. Největším zdrojem, který zásobuje Prahu pitnou vodou, je vodní nádrž Švihov na řece Želivce. Voda z místní vodárny je v systému zastoupena v největší míře, přibližně 63 %.
Díky kombinaci těchto tří zdrojů se Praha může pyšnit pitnou vodou, která nejenže splňuje nejpřísnější hygienické normy, ale i skvěle chutná. Naše hlavní město patří mezi metropole s nejkvalitnější pitnou vodou v Evropě.
Pražský vodovodní systém tvoří 4,6 tisíc kilometrů potrubí a 120 tisíc vodovodních přípojek. Do rozsáhlého vodárenského systému patří i vodárenské objekty jako jsou vodojemy, čerpací stanice nebo vodárenská věž na Děvíně, která slouží k vyrovnávání tlaku v potrubí. Pražané za jeden rok spotřebují zhruba 109 mil. m3 pitné vody.
Voda se ze všech tří vodáren čerpá do tzv. distribučních vodojemů a dále je rozváděna do menších vodojemů. Vodárenské věže již jako zásobárny vody nefungují. Současné pražské vodojemy jsou zemní, tedy zahloubené do země a obsypané zeminou s travním porostem. Součástí pražské vodovodní sítě je 68 vodojemů a 54 čerpacích stanic.
Vodojemy jsou rozmístěné tak, aby v každé části města byla dostatečná zásoba pitné vody a aby byl rovnoměrně udržován tlak v systému. Vodojemy vyrovnávají rozdíl mezi rovnoměrným přítokem vody z vodáren a nerovnoměrným odběrem vody, který se během dne mění. Z vodojemů pak vodu rozvádějí vodovodní řady, které se následně, jako žíly a vlásečnice v lidském těle, větví na menší a menší až po ty nejmenší, kterým se říká vodovodní přípojka. Na jejím konci je umístěný vodoměr, kterým se měří odebrané množství vody.
Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak se k vám dostává pitná voda, podívejte se na web cistavoda.pvk.cz/ prazsky-distribucni-system/.