Voda z vodovodu 19. května 2021

Proč je potřeba dbát na pitný režim?

Slyšíme to ze všech stran: „Nezapomeň se napít!“, „Piješ dost?“, „Kolik jsi toho dnes vypil(a)?“. Ale proč to vlastně všichni řeší? Co je tak důležitého na tom, co a kolik toho vypijeme?

Naše tělo je z vody

Když se zamyslíme nad stavbou našeho těla, tak odpověď najdeme velmi rychle. Lidské tělo je totiž tvořeno z 60 % vodou. Tím, že chodíme na záchod a potíme se, dokonce i tím, že dýcháme, jí z těla hodně vydáváme a musíme jí tudíž pravidelně doplňovat. Voda je totiž obsažena ve všech částech těla, a když jí není dostatek, trpí naše buňky, krevní oběhový systém, zažívací ústrojí, kůže, mozek … 
a takhle bychom mohli ve výčtu pokračovat hodně dlouho.

Pijte dříve, než máte žízeň

K regulaci obsahu vody nám slouží ledviny. Když je v těle vody nadbytek nebo když je potřeba odplavit škodlivé látky, ledviny vodu pustí a potřebujeme na záchod, když je jí naopak málo, pociťujeme žízeň. Ideální je, když dodržujeme takový příjem tekutin, abychom neběhali na toaletu každých 5 minut, ale zároveň jsme neměli žízeň. Lépe je pít po doušcích nebo sklenicích, než do sebe nalít litr vody naráz. To je pak pro ledviny velká zátěž. Příjem tekutin by měl být rovnoměrně rozvržený do celého dne.  Až k večeru je dobré pití trochu omezit, abychom nemuseli v noci vstávat a mohli se pořádně vyspat.  

Měli bychom vypít asi 2 až 3 litry denně

Pokud pijeme málo, hrozí nám bolesti hlavy, únava, špatně nám to myslí, nemáme dostatečně pružnou kůži, naše ledviny trpí a můžeme dokonce omdlít. Kolik toho tedy vypít, abychom se cítili dobře? Obecně platí, že děti by měly vypít přibližně 2 litry a dospělý člověk asi 3 litry tekutin denně (do součtu se nezapočítává alkohol ani káva). Další vodu pak přijmeme v jídle. Největší obsah vody je v čerstvém ovoci a zelenině, k zavodnění se také skvěle hodí polévky. Více než 90 % vody obsahují např. okurka, salát, ředkvičky, rajčata, meloun, grapefruit, jahody, špenát, paprika, pomeranče mandarinky a další.

V horku a při sportu pijte víc

Hodně ale také záleží na ročním období a venkovní teplotě. V létě, kdy je hodně teplo a více se tedy potíme, je dobré vypít vody i více než ty stanovené 2 – 3 litry.

Co je nejvhodnější pít

Množství tekutin jsme si tedy vysvětlili, ale záleží také na tom, co pijeme? Samozřejmě že ano! Nejvhodnější nápoj na dodržování pitného režimu je pitná voda. Je možné si ji ochutit například ovocným sirupem, nebo si udělat neslazený ovocný čaj. V létě si můžeme přidat trochu ledu nebo si nápoj připravit předem a vychladit ho v lednici. Naopak nevhodné jsou sladké limonády, které do našeho těla sice dodávají tekutiny, ale také spoustu zbytečného cukru.  A naprosto nevhodné jsou alkoholické nápoje a káva, ale to vy samozřejmě nepijete J.

A na závěr, po dočtení tohoto článku, pro vás máme úkol. Jděte si natočit skleničku vody a se slovy: „Na zdraví!“ ji celou vypijte J.

 

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.