Proč pít vodu z vodovodu?
- 1 litr vody z vodovodu je více než 100krát levnější než 1 litr balené vody.
- Je zdravotně nezávadná a pod stálou kontrolou laboratoře. V některých parametrech dokonce podléhá přísnější kontrole než balená voda.
- Vždy čerstvá u vás doma – voda je „uskladněna" v chladu a temnu ve vodovodním potrubí, kde se nekazí.
- Šetříte přírodu – odpadá přeprava kamiony, manipulace při skladování a likvidace neekologického odpadu.
- Šetříte své zdraví – nemusíte nosit těžké balíky vody (balík se šesti láhvemi váží asi 10 kg).
Voda - základ života
Voda je základem života. Asi 70 % hmotnosti člověka tvoří voda. Voda dopravuje látky k buňkám a látky z buněk. Pročišťuje tělo od škodlivin a pomáhá ho udržovat zdravé. Člověk by měl denně vypít cca 2 - 3 litry tekutin, ideálně čisté pitné vody.
Pijeme ale vždy bakteriologicky nezávadnou vodu? Je voda v PET lahvích vždy v pořádku?
V teplém počasí je nejjistější pít odtočenou vodu z kohoutku (z veřejného vodovodu), případně sycenou (bublinkovou) balenou vodu, když nemáte přístup k vodovodu. U balených vod hrozí, že pokud se do plastové lahve dostane nějaký mikroorganismus, tak pak na slunci ve velkém horku dojde k pomnožení těchto mikroorganismů. V létě je tedy lepší pít alespoň mírně sycenou vodu, protože CO2 brání množení mikroorganismů. Nejlepší je však pít odtočenou vodu z vodovodu ochucenou citronem či šťávou. Voda z vodovodu se denně kontroluje a do vodovodní sítě se pouští jen taková, která splňuje limity vyhlášky ministerstva zdravotnictví a je bez jakýchkoliv mikroorganismů.
Jaká je kvalita vody z vodovodu?
Zmíníme se o kvalitě pitné vody v Praze, ale podobně jako je voda z vodovodu kontrolována u nás, je kontrolována ve všech městech. Kontrola kvality pitné vody je v ČR hodnocena podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 376/2000 Sb., která je v souladu s požadavky Evropské unie na pitnou vodu. Kontrola kvality vody se provádí ročně u mnoha tisíc vzorků vody, a to při výstupu z vodáren, ve vodojemech i v domácnostech. Kvalitu vody kontroluje kromě Pražských vodovodů a kanalizací rovněž Hygienická stanice hl. m. Prahy.
Chlór ve vodě
Aby byla voda zdravotně nezávadná, přidává se do ní chlór, případně se čistí UV zářením. Množství chlóru ve vodě je velmi malé, je to asi 1 kapka chlóru na 1000 litrů vody, což je objem zhruba 5 koupelových van. Přesto se někdy může stát, že v pitné vodě chlór cítíte. Stačí nechat nádobu s vodou chvilku odstát, nebo ji převařit a chlór vyprchá. Nebo do ní můžete přidat několik kostek ledu nebo kapek citrónu.
Co může zhoršit kvalitu vody?
Za horší kvalitu vody mohou občas zdánlivé maličkosti. Např. nepoužívané trubky, kde voda dlouho stojí, může pak dojít k množení bakterií. Kvalitu mohou zhoršovat i neudržované vodovodní baterie a filtry. Problémem je i zpětné nasátí vody, proto nenechávejte zalévací hadici v konvi ani sprchu ve vaně plné vody.
Jak zlepšit kvalitu vody?
Před pitím, zejména ráno nebo po víkendu, nechávejte vodu po dobu cca půl minuty odtéci, budete tak mít jistotu, že je voda čerstvá. Pokud máte bíle zakalenou vodu, je to důsledek rozptýleného vzduchu v trubním systému, stačí nechat vodu několik minut odstát. Doporučujeme i pravidelné čištění sítka vodovodní baterie (perlátoru), na kterém se zachycují mechanické nečistoty z trubek. Na vaření nikdy nepoužívejte teplou vodu z vodovodu, za kvalitu teplé vody již Pražské vodovody a kanalizace neodpovídají. Vodu uchovávejte mimo přístup vzduchu a světla, v ledničce.