Výlety 9. června 2021

Desatero pro výletníky

Je skvělé, že už zase můžeme vyrážet na výlety, měli bychom ale vědět, jak se v přírodě a k přírodě chovat:

  • V lese se nekřičí, protože čím tišší a nenápadnější budeme, tím více toho uvidíme.
  • Co se do lesa přineseme, to si z něj také odneseme. To platí zejména pro obaly od svačin, papírové kapesníčky a veškeré další odpadky.
  • V národních parcích, přírodních rezervacích a chráněných územích se pohybujeme jen po značených stezkách, abychom neničili vegetaci a nerušili zvířata, která jsou zde doma.
  • V lese se nerozdělává oheň a nekouří se. Otevřené ohniště lze rozdělat třeba na tábořišti, i tak ho ale musíme mít neustále pod dohledem a od ohniště odcházíme až po úplném vyhasnutí nebo uhašení.
  • Neničíme přírodu - květiny, stromy, skály, ptačí hnízda, mraveniště..., pokud sbíráme lesní plody (houby, borůvky, maliny aj.), musíme si být 100% jisti, že jsou jedlé.
  • Na vyhlídkových místech respektujeme maximální stanovenou kapacitu, dáváme pozor, kam šlapeme, nestrkáme se, nenakláníme se přes zábradlí a už vůbec za něj nelezeme.
  • Měli bychom se neustále orientovat v terénu a vědět kde zhruba se nacházíme. Když už se rozhodneme sejít ze značené turistické stezky, měli bychom vědět, že na nás po cestě nečeká nástraha, například prudká strž nebo bažina.
  • Do přírody vyrážíme dobře oblečeni a obuti. Pantoflíčky a žabky patří na koupaliště, do lesa chodíme v pevné obuvi a s pláštěnkou nebo větrovkou v batohu. Na horách dobře sledujeme předpověď počasí a přizpůsobíme mu výbavu na tůru.
  • Na delší výlety si si do batohu nezapomínáme přibalit důležité věci jako dostatek pití, pár korun na limonádu nebo jízdenku na vlak, nabitý telefon, svačinu, repelent nebo nožík. Batoh by měl být dobře seštelovaný a pohodlný, abychom ho zvládli na zádech nosit celý den.
  • Pokud jdeme do lesa se psem, máme ho na vodítku.


A jeden tip na závěr - pokud se rádi a často pohybujete v přírodě a na horách, nainstalujte si to telefonů aplikaci Záchranka (www.zachrankaapp.cz), nikdy nevíte, kdy se to bude hodit.

Užijte si letní výlety ve zdraví a s dobrou náladou.

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.