Znám křišťálovou studánku…
Bez vody by i to nejhezčí místo velice brzy ztratilo svůj půvab. Hledali ji naši předci, stejně jako ji hledáme my. Různé vodní zdroje – jako studánky, studny i prameny – jsou proto i v současnosti oblíbeným cílem našich toulek přírodou.
Budete-li hledat informace o tom, kam se vydat v místě svého bydliště nebo plánovaného cíle vaší procházky, vezměte si na pomoc Národní registr pramenů a studánek. Je to veřejně dostupný seznam zdrojů vody v přírodě, k nimž mají kolemjdoucí přístup. Najdete v něm vše o každé evidované studánce u nás i mapy, kde je hledat.
Podle odhadů bývalo na našem území ve volné přírodě 10 tisíc studánek.
Podle zprávy pražského magistrátu je v Praze evidováno 127 studánek. Většina z nich ale není pravidelně udržována a jsou ve špatném stavu. Situace se však postupně lepší.
Před zavedením vodovodu byla nejedna studánka významným zdrojem vody pro okolní obyvatele, později i pro první obecní vodovody. Některé pravděpodobně sloužily jako pitné zdroje již obyvatelům prehistorických hradišť – v této souvislosti se nejčastěji uvádí dnešní studánka Na Troníčku (neboli Prokopská studánka v Jinonicích).
Zázračná studánka, Praha-Lysolaje
V dolní části údolí Housle při modré turistické cestě, asi 150 m jihozápadně od stanice MHD, se nachází lysolajská studánka, zvaná Zázračná. O této zázračné vodě v přírodním parku Šárka-Lysolaje, kam jsou Lysolaje začleněny, se ví ale široko daleko, což dokazuje množství lidí přijíždějících z centra Prahy, aby si ji naplnili do lahví.
Jedná se totiž o skutečně mimořádně kvalitní pitnou vodu, jejíž kvalitu 2x ročně zkoumá akreditovaná laboratoř pro rozbor vody. Výsledky rozboru jsou vždy zveřejňovány na vývěsce u pramene. Nenechte se odradit ani tím, že příliš romanticky nevypadá. Ze zídky z žulových kostek vychází ve výšce cca 20 cm kovová trubka o průměru 8 cm.
Studánka Vojtěška, Praha-Břevnov
Studánka (v některých zdrojích studna) v areálu břevnovského kláštera je pramenem potoka Brusnice, který protéká Břevnovem, Střešovicemi, Hradčany, Malou Stranou a který ústí do Vltavy. Je umístěna v patrové stavbě severozápadně od kostela sv. Markéty. Podle pověsti se sešli u studánky kníže Boleslav II. z vládnoucího rodu Přemyslovců a sv. Vojtěch, druhý český biskup z rodu Slavníkovců. Oba měli podobný sen, v němž viděli silný pramen studené vody ve studánce s břevnem. Uposlechli společné vnuknutí a založili poblíž studánky klášter. Skutečnost se nijak neliší od jejich snu. V roce 993 přivedl sv. Vojtěch z Říma 12 mnichů a pomohl jim na tomto místě založit první mužský klášter v Čechách ke cti sv. Benedikta. Název Vojtěška se však objevil v záznamech prvně až v listině z roku 1443, kdy majitel vinice nad ní postoupil pramen opatu kláštera. Pokud se budete chtít jít k pramenu podívat, pamatujte, že ve všední dny je zahrada zavřená.
Studánka Dobrá voda u Domažlic, Plzeňský kraj
Jihozápadně od obce Draženov stojí kaple Panny Marie, která patří mezi nejmladší poutní místa na Domažlicku. Nedaleko ní vyvěrá zázračná a údajně léčivá studánka Dobrá Voda.
Dobrá voda – symbolizující kvalitu pramene a tekutiny vyvěrající ze země, se dá najít na mnoha dalších místech České republiky. Slavná je také stejnojmenná studánka v obci Vrčeň, rovněž se dá najít Dobrá voda na Šumavě, ale třeba i v pražském Slivenci.
Studánka u Novoveského vrchu, Nová Ves u Strakonic, Jihočeský kraj
Studánku s kapličkou svatého Jana najdete na okraji lesa na úpatí Novoveského vrchu. Vedla kolem ní poutní cesta, každoročně prošlapávána procesími věřících, mířících z dobršské farnosti na slavné mariánské poutě do kostela ve Strašíně. Má prý léčebný vliv, nejvíce na vředy žaludku a dvanácterníku.
Studánka Svatý Haštal, Želiv, kraj Vysočina
Kdysi dávno prý na tom místě sekali mniši z kláštera v Želivě obilí a v parném dni je trápila žízeň. Opat Haštal poprosil Pána Boha o pomoc a zabodl hůl do země. Když ji vytáhl, vytryskl na tom místě silný pramen. Ten pomáhá lidem při onemocnění srdce, žaludku, kloubů a jater.
Studánka sv. Anny, Štěpánov u Skutče, Pardubický kraj
Pramen vyvěrá pod levou částí kapličky. Léčivou vodu naleznete snadno, protože se nachází v lese v chráněném území Anenského údolí mezi obcí Hroubovice a Štěpánov. V roce 1831 byla nad pramenem postavená kaple zasvěcená sv. Anně. Voda odsud prý dokáže dobře hojit nejrůznější poranění, otlaky, bércové vředy, pásové opary či otevřené rány při cukrovce.
Boušínská studánka, Slatina nad Úpou, Královéhradecký kraj
K místu se váže pověst o zázračném uzdravení hluchoněmé dívky. Dojdete tam po zelené turistické trase ze Slatiny nad Úpou, najdete ji kousek od boušínského kostela. Místní vám možná řeknou, že jejich zdejší kouzelná voda pomáhá například na nemoci očí.
Studánka U Terezičky, Francova Lhota, Zlínský kraj
Studánka U Terezičky je místem k zastavení při trase naučné stezky nazvané Štěpánské chodníčky, zasvěcené místnímu rodákovi kardinálu Štěpánu Trochtovi. Pití její vody prý pomůže při léčbě onemocnění kloubů, slinivky, ale i dýchacích cest nebo srdce.
Vřesová studánka, Kouty nad Desnou, Olomoucký kraj
Najdeme ji pod Červenou horou. Podle pověsti ji objevil lovec, který v těchto místech pronásledoval zraněného jelena. Jelen, když se napil vody ze studánky, se uzdravil a zmizel lovci z očí. Později prý se sám lovec vyléčil z těžké nemoci pomocí vody z pramene Vřesové studánky. Jako projev díků zde pak na sloup zavěsil obraz a Vřesová studánka se stala poutním místem. Později zde kníže Lichtenštejn nechal postavit kapli. Studánka má léčivé vlastnosti pro lidi trpící onemocněním ledvin a ženských orgánů.
Studánka Panny Marie, Kostomlaty pod Milešovkou, Ústecký kraj
Pramen najdete v kapli svaté Panny Marie pomocné. Voda z ní je léčivá a údajně pomáhá při střevních potížích, léčbě vředů a žaludečních poruchách.
Zdislavin pramen, Lvová, Liberecký kraj
Nachází se v údolí Panenského potoka, jmenuje se podle zdejší světice. Jeho voda je prý velice léčivá pro řadu neduhů. Protipólem je prý asi 300 metrů vzdálené tmavé jezírko s přilehlou jeskyní. V něm se nachází voda charakterizující mrtvou vodu. Takového spojení si považují nejvíce přírodní léčitelé.
Helenčina studánka, okres Brno-venkov, Jihomoravský kraj
Známá studánka s pitnou vodou v Podkomorských lesích je pramenem potoka Vrbovce. Nachází se ukryta v lesích pod nejvyšším kopcem na území Brna – Kopečkem – asi 1 km od silnice Žebětín – Ostrovačice (nedaleko Masarykova okruhu). Jméno studánky je spjato s Helenkou, hrdinkou Mrštíkovy Pohádky máje. Jižně od studánky se nachází Kopeček, nejvyšší vrchol v Bobravské vrchovině.
Pramen Panny Marie, Sudějov, Středočeský kraj
Najdeme ho v obci u sudějovského kostela. Je považován nejen za uzdravující pro lidi trpící potížemi dýchacích cest a žaludku, ale ceněný je též kvůli silné energetické zóně. Návštěvníky prý dobíjí tolik potřebnou energií.