Výlety 31. března 2021

Poznejte vodárenské stavby v Praze

Vydejte se na výlet do Prahy, uvidíte tam krásné historické budovy, které byly nebo jsou využívány pro zajištění vody Pražanům.

Pozornost návštěvníků Prahy upoutá budova na pravém břehu Vltavy, která stojí nedaleko Vyšehradu. Jde o Podolskou vodárnu. Více se o ní dozvíte v samostatném článku.

Při procházce Prahou kolem řeky Vltavy narazíte na několik starých vodárenských věží, které před mnoha lety sloužily jako zásobárny vody. Voda totiž byla při osídlování krajiny rozhodující. Se stále se zvětšujícími nároky na hygienu a rozvojem techniky se začaly budovat vodárenské věže, které dnes už sice neslouží svému účelu, ale stále jsou krásné a přispívají tomu, že se Praze říká „stověžatá“.

Staroměstská vodárenská věž, která vévodí Novotného lávce poblíž Karlova mostu, sloužila pro zásobování kašen na území Starého Města pražského. Její provoz skončil v roce 1884. Dnes se ve věži nachází kanceláře a na její zdi jsou zaznamenány velké historické povodně.

Nedaleko Žofína najdete Šítkovskou vodárenskou věž, která je přímo napojena na galerii Mánes. Vltavskou vodou zásobovala Nové Město pražské. Výstavba vodní věže Šítkovské vodárny byla zahájena v roce 1588 a ještě před svým dokončením se naklonila. Později při opravě dostala věž svoji charakteristickou cibulovitou báň.

Na druhém břehu Vltavy najdete Malostranskou vodárenskou věž, které se také říká Petržilkovská, protože se už v roce 1502 malostranští dohodli s Janem Petržilkou, že se může postavit v těsném sousedství jeho mlýnu na ostrově u dnešního Smíchovského nábřeží.

Věžový vodojem vodárny Zelená liška v Praze 4 zásoboval pitnou vodou od roku 1907 území Vršovic, později Braníka, Krče a Michle. Svému účelu tato stavba sloužila téměř sedmdesát let.

Na křižovatce ulic Korunní a U vodárny se nachází Vinohradská vodárenská věž, která od roku 1891 zásobovala vodou území Vinohrad. Po sedmdesáti letech byla vyřazena z provozu a přestavěna na byty. V současné době se chystá rekonstrukce celého komplexu budov a revitalizace okolí. Na tomto prostoru vznikne unikátní vodárenské osvětové a vzdělávací centrum, přibližující veřejnosti, co vše předchází takové samozřejmosti, jako je vytékající pitná voda z kohoutku každého domova. Centrum se bude nazývat Hydropolis a projekt má být dokončen v roce 2024.

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.