Výlety 1. října 2020

Podolská vodárna, nepřehlédnutelná stavba na břehu Vltavy

Pozornost návštěvníků Prahy poutá budova na pravém břehu Vltavy, stojící nedaleko legendárního Vyšehradu.

Jde o Podolskou vodárnu. Novoklasicistní stavba, jejíž dominantou je 45 metrů vysoká věž, začala růst ve druhé polovině 20. let minulého století. Dnes je v jejích prostorách pozoruhodné Muzeum pražského vodárenství mapující historii oboru.

Co vás při prohlídce muzea čeká?

Neuvěřitelný výhled do Engelovy „katedrály“ s filtry. Interiér filtrační stanice je totiž od výstavních prostor oddělen skleněnou stěnou. Expozice muzea zachovává chronologické členění historického vývoje pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období a vodárenské snahy konce 19. století, až po současné zásobování Prahy vodou. Prohlédnout si můžete originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a řadu dalších exponátů. Trojrozměrné předměty doplňuje řada kopií unikátního a dosud nevystavovaného archivního materiálu a množství historických fotografií. Velmi cenné jsou také sbírky druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů a dalších historických přístrojů a nástrojů. Samostatně je prezentována také ojedinělá sbírka vodoměrů.

Podle návrhu A. Engela

Velkým lákadlem je samotná monumentální stavba podle projektu architekta Antonína Engela a projekčního oddělení vodáren z let 1927–1929. Budovy jsou vystavěny v novoklasicistním stylu a doplněny 45 metrů vysokou vodárenskou věží. Průčelí budovy zdobí tesané pískovcové sochy, které představují alegorie pro řeku Vltavu a její významné přítoky. Kromě základní budovy určené pro filtraci vltavské vody byl v minulém století nově vystavěn i zvláštní jímací objekt nacházející se na Veslařském ostrově. Součástí byla i budova strojovny s čerpadly, administrativní budova určená pro zaměstnance a vlastní objekt filtrační stanice. Na tehdejší dobu se jednalo o velmi mohutnou stavbu velkého rozsahu i objemu.

Autorsky byla vodárna postupně rozšířena v letech 1959–1962. Současný stav je po generální rekonstrukci v letech 1992–2000.

Muzeum pražského vodárenství a věž Podolské vodárny můžete navštívit v rámci zážitkové turistiky, vstupenky si zakoupíte zde.

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.