Výlety 1. října 2020

Vodní dům v Hulicích

Návštěvnické středisko Vodní dům nedaleko vodní nádrže Švihov na Želivce vás přesvědčí, že voda je úžasná, zábavná a dobrodružná, je nezbytným prvkem v krajině a zdrojem života pro rostliny, zvířata i lidi. Pokud jste ho ještě nenavštívili, neváhejte. Pokud ho už znáte, rozhodně si naplánujte další návštěvu

Ve Vodním domě například zjistíte, co je to vodní stopa a jak se vyrábí pitná voda. Věděli jste třeba, že prvními „kontrolory jakosti“ při úpravě pitné vody jsou pstruzi? Ještě předtím, než se voda ze Želivky začne upravovat, ji totiž testují ve dvou velkých akváriích. Ve Vodním domě se můžete na záznamu podívat, jak taková kontrola kvality vody probíhá.

Vodní ráj pro děti

Samotná expozice Vodního domu je navržena tak, aby učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování, jejichž iniciátorem je návštěvník. Významnou roli zde hrají všechny lidské smysly – vedle zraku zapojíte svůj sluch, hmat i chuť.

Venkovní atrium – to je doslova vodní ráj pro děti. Jindy nezkrotnou vodu tu mohou ovládat za pomoci herních prvků – pump, čerpadel, hrází, mlýnků a rozvodníků. Nechybí ani vodopád skýtající v horkých dnech skvělé osvěžení.

Hadec poznáte na naučné stezce

Na okružní 300 metrů dlouhé naučné stezce v okolí Vodního domu se kromě informací o vodě v krajině seznámíte také s hadcem, zvláštní horninou vystupující na povrch v okolí vodní nádrže Švihov. Obsahuje hodně hořčíku a těžkých kovů, proto se na něm daří jen malé části rostlin. Některé z nich pak můžete na hadcové skalce prozkoumat. K nejvzácnějším patří bíle kvetoucí kuřička hadcová, která je dokonce endemitem – na celém světě roste volně pouze na dvou místech. Vodní dům provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim. Vznikl díky dotaci Evropského fondu pro regionální rozvoj – Operačního programu Životní prostředí a pomoci společnosti Veolia Česká republika. Dalším stálým významným partnerem je společnost Pražské vodovody a kanalizace.

Vodní dům v Hulicích

  • najdete v těsné blízkosti hráze vodárenské nádrže Švihov (Želivka) ve Středočeském kraji. Z dálnice D1 sjeďte na sjezdu Soutice (Exit 56), pak už jsou to jen 4 km.
  • otevřeno celoročně 9–16 hodin (kromě pondělí), od dubna do září do 17.00 hodin
  • parkovací místa jsou přímo u objektu, parkování je zdarma

Zalíbilo se vám v okolí Želivky? Zajeďte se v Hulicích podívat také do Včelího světa, které je koncipováno podobnou zážitkovou formou.

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.