Kanalizace 4. listopadu 2020

Co se stane, když se ucpe kanalizace?

Lidé někdy do odpadní vody (např. do dřezu nebo do WC) hází věci, které tam nepatří. Jsou to třeba zbytky jídla, olej, hygienické potřeby, ale i nebezpečné látky, jako chemikálie, barvy, hnojiva apod.  Kanalizace se postupně zanáší usazeninami, až se nakonec úplně ucpe a další odpadní voda tudy už neproteče, tím vznikne havárie. 

Jak se stoková síť kontroluje?

Aby se haváriím na kanalizaci předešlo, odborní pracovníci ji průběžně a systematicky sledují a kontrolují. Větší stoky se osobně procházejí, kam se ale lidé sami nedostanou, provádějí pravidelný průzkum dálkově ovládanou kamerou. Ta přesně ukáže, co se v kanalizaci děje a jak potrubí vypadá. 

Víte, že kanalizace se kontroluje kamerou, která je dálkově ovládána z auta?

Při průzkumu stoky je kamera umístěna na vozíku poháněném elektromotorem. Otočná hlava umožňuje prohlížet podrobně celý vnitřek kanalizace a dívat se i do jednotlivých přípojek. Vozík s kamerou je přitom ovládán dálkově z vozidla a obraz kamera přenáší na obrazovku umístěnou v autě, kde odborníci vyhodnocují stav kanalizace a určují, co s ní je potřeba udělat. Někdy kamera přistihne v kanalizaci potkana. Většinou tato plachá zvířátka utečou, ale některá jsou zvědavá a kameru si prohlíží.Vedle průzkumu se v kanalizaci provádějí i různá měření, např. měření průtoku vody, sklonu stoky, napojení srážkových vod a další. 
Pokud se zjistí, že jsou v kanalizaci usazeniny, provádí se její čištění. K tomu se používají speciální čistící vozidla, kteráusazeniny odstraňují silným proudem vody.

 

Chceš se stát členem 
Klubu vodních strážců?

Vyplň přihlášku a odešli ji. Tvým rodičům přijde ověřovací e-mail, 
teprve po jeho odsouhlasení se staneš členem klubu. Klub je určen i pro pedagogické pracovníky, 
pokud jste učitel, vychovatel, vedoucí apod. a chcete se do klubu přihlásit, 
napište do kolonky Rok narození: 0000

Nový člen vodních strážců

Zákonný zástupce

Jsem rodič nebo zákonný zástupce přihlašovaného.
Registrací dítěte do 15 let dávám souhlas ke shromažďování informací dítěte,
které budou využity k registraci a v rámci komunikace v Klubu vodních strážců.
Zásady ochrany osobních údajů.